W piątek 20 października w ramach XIX Festiwalu Kultury i Nauki zorganizowano wspólne obchody 65-lecia Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach oraz 90-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Siedlcach.

Uroczystość uświetniły wykłady poświęcone patronkom obu instytucji oraz występ uczniów ze SOSzW.

Początki Biblioteki Pedagogicznej sięgają 1952 r. Początkowo była to Biblioteka Powiatowa. W latach 1975-1998 posiadała oba status Biblioteki Wojewódzkiej, której podlegało pięć filii. Obecnie jest to jedna z sześciu Bibliotek Pedagogicznych w województwie mazowieckim. Posiada pięć filii, które mieszczą się w Garwolinie, Łosicach, Mińsku Mazowieckim, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie. Piętnaście lat temu placówce nadano imię Heleny Radlińskiej, polskiej działaczki oświatowej. Od 25 lat placówką kieruje dr Marzena Kowalczuk.

W 1922 r. Teofil Kijowski, uczeń prof. Marii Grzegorzewskiej, założył w Siedlcach Szkołę Podstawową Specjalną. W 1966 r. szkoła została przekształcona w Państwowy Zakład Wychowawczy, a sześć lat później w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Obecnie organem prowadzącym Ośrodek jest Urząd Miasta Siedlce. Placówka zapewnia edukację, terapię oraz wychowanie dzieciom i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim. Od 2015 r. Szkolny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy mieści się w nowym budynku przy ul. Kazimierzowskiej.

Oprac./foto WB

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/