85-u żołnierzy 5. batalionu Wojsk Ochrony Terytorialnej zakończyło 28 października dwutygodniowe szkolenie złożeniem przysięgi wojskowej. Ponad 50-u z nich oddało ochotniczo blisko 20 litrów krwi.

W sobotni poranek o godz. 9.00 na płytę stadionu przy ul. Jana Pawła II 6 w Siedlcach wmaszerowały plutony 5. batalionu - "siedleckiego"- Obrony Terytorialnej, wchodzące w skład 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław". Uroczystości poprzedziła odprawiona 26 października w kościele garnizonowym Msza Święta. Świadkami przysięgi byli nie tylko Bliscy żołnierzy. Przysięgę odebrał wiceminister MON Michał Dworczyk, dowódca 1 Brygady płk Sławomir Kocanowski i m.in. Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Żołnierze, którzy przysięgali w sobotę w większości pochodzą z terenu powiatów siedleckiego, łosickiego, sokołowskiego, ale również było wśród nich wielu warszawiaków.

Pułkownik Sławomir Kocanowski dziękował siedleckiemu samorządowi za aktywne wsparcie w organizacji lokalnego batalionu, a swoim żołnierzom przypomniał, że ich przyszła służba "to duma, ale i zobowiązanie, wymagające od Was odpowiedzialności i stałej gotowości do pomagania dużej i małej Ojczyźnie". Minister Michał Dworczyk odczytał list od szefa MON Antoniego Macierewicza, w którym wyraził on szacunek dla żołnierzy-ochotników za ich trud, wieńczący intensywne szkolenie, które pozwoliło im poznać własne możliwości i charakter. Minister Macierewicz namawiał żołnierzy do kierowania się wartościami przodków: honorem i patriotyzmem. - Obrona Terytorialna to nowe oblicze polskiej armii, kontynuujące wspaniałe tradycje wojsk obywatelskich. Zdało ono egzamin w najważniejszych momentach historii Polski, podczas powstań narodowych, objawiło się w walkach armii Krajowej. Wierzę,że sprostacie zadaniom, bo dzisiaj przekroczyliście granicę dzielącą rekruta od żołnierza. - napisał w Antoni Macierewicz.

Prezydent Siedlec przypomniał tragedie narodowe i historię represji okupantów wobec Podlasiaków. - Podlasie to kraina odważnych ludzi. Pamiętamy, że to z Siedlec naziści wywieźli do Treblinki 17 tysięcy Żydów polskich, naszych Mieszkańców. - mówił Wojciech Kudelski. - W naszym narodzie zawsze była gotowość do obrony, bo bronimy tej ziemi, ziemi przyjaznej ludziom, mającej zasoby do wykarmienia narodu. Z dumą patrzą na Was, najlepszych synów tej ziemi, Wasze żony, dzieci, matki i ojcowie, bo ochotniczo zgłosiliście się i jesteście gotowi bronić tej ziemi.

W imieniu żołnierzy, którzy złożyli przysięgę, za dwutygodniowe szkolenie, które odbywało się w Siedlcach, możliwość realizacji zamierzeń i podejmowania nowych doświadczeń i wyzwań, podziękował szeregowy Tomasz Błażejczyk.

W trzech sformowanych już brygadach (podlaskiej, lubelskiej i podkarpackiej) służy ponad 5,5 tysiąca ochotników i ponad 1 tys. żołnierzy zawodowych. Wiosną 2018 roku rozpocznie się nabór i szkolenie ochotników w brygadach organizowanych na Mazowszu oraz Warmii i Mazurach. Niedługo minister Antoni Macierewicz mianować ma dowódców kolejnych siedmiu brygad, które będą powstawać w województwach centralnej Polski. Docelowo Wojska OT będą liczyć 53 tysiące żołnierzy w 17. brygadach. Ppłk Marek Pietrzak, rzecznik dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej potwierdził 28 października, że "trwają prace nad organizacją Centrum Szkolenia Wojsk OT, które ma działać w Siedlcach od jesieni 2018 roku". - Centrum będzie przygotowywać żołnierzy w kilkudziesięciu specjalnościach wojskowych. Koncepcja utworzenia centrum została już podpisana przez ministra Macierewicza. Teraz trwają prace planistyczne, które mają na celu określenie etatu i struktury tej jednostki. - powiedział ppłk Pietrzak.

Po zakończonych uroczystościach żołnierze i przyjaciele 5 bOT wzięli udział w akcji honorowego krwiodawstwa. 52 żołnierzy oddało

opr. JiC; aut. części zdjęć jest szer. Piotr Piwko (JustFoto).

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/