5 października oficjalnie oddano do użytku nową siedzibę siedleckiego Sądu Rejonowego przy ul. Kazimierzowskiej. Podziękowania za przekazany kilka lat temu teren i wsparcie w trakcie budowy gmachu na miarę XXI wieku, usłyszały władze Siedlec i szef Rady Miasta.

Samodzielnym inwestorem nowoczesnej bryły budynku w kształcie kwadratu, z wewnętrznym dziedzińcem, wzniesionego w technologii tzw. betonu architektonicznego przy Kazimierzowskiej, był Sąd Okręgowy w Siedlcach. Autorem projektu architektonicznego budynku jest pracownia projektowa Hermanowicz, Rewski, Architekci sp. jawna z Warszawy. Zadanie inwestycyjne rozpoczęło się 24 listopada 2011 roku, kiedy to Prezydent Siedlec wydał pozwolenie na budowę, a zakończyło 6 miesięcy przed terminem, w 2016 roku. Wykonawstwa w wyniku, podjęło Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A. z Olsztyna, w lipcu 2013 roku. 47 mln 800 tys. zł. - to łączny koszt budowy budynku z wyposażeniem i infrastrukturą. 6853 m2 netto powierzchni zapewnia komfort pracy na miarę XXI wieku.

- To piąta największa inwestycja w regionie, po oddaniu do użytku budynków sądów i prokuratur rejonowych, np. w Garwolinie. - powiedział w imieniu inwestora Jan Sobiech, dyrektor w Sądzie Rejonowym. 12 sierpnia 2010 roku zawarto umowę notarialną z Miastem Siedlce, dot. kupna - z bonifikatą 99% wartości - działki o pow. 1,95 ha, za symboliczną kwotę 27 tys.zł. - To był przełomowy moment dla sukcesu tego zadania i była to szybka decyzja władz Miasta. Za nią i inne znaczące formy pomocy Miasta przy tej inwestycji, serdecznie dziękuję. - ocenił dyrektor Sobiech.

W podobnym tonie wypowiadali się też m.in. Łukasz Piebiak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, oraz Krzysztof Szewczak - prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie. - Budynek wywołuje duże wrażenie i już sam wygląd wewnątrz pokazuje, że ta inwestycja będzie wizytówką Siedlec. To jest wzorowa inwestycja pod kątem warunków pracy i sądzę, że inni będą się na tym najwyższym standardzie światowym jaki tu macie, wzorować. - ocenił wiceminister Piebiak. Prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie przypomniał Jubileusz 100 lat sądu w Siedlcach oraz podziękował za przekazanie terenu na korzystnych warunkach oraz wszelką pomoc okazywaną w trakcie budowy.

Prezydent Wojciech Kudelski ocenił, iż dobry czas dla Siedlec - bogaty w inwestycje infrastrukturalne samorządu, stale rosnąca ilość podmiotów gospodarczych, miejsca pracy, dodatnią migrację mieszkańców, lokowane w Mieście pieniądze inwestorów zagranicznych i z programów unijnych - zaczął się od wizyty Ojca Świętego w 1999 roku. - Ta wizyta dała sygnał, by nasze Miasto poszło zdecydowanie w kierunku rozwoju. W mieszkańców Miasta i regionu wstąpił jakby nowy duch. - powiedział Wojciech Kudelski. Prezydent przytoczył korzystne dla Miasta statystyki dot. zamożności i bezpieczeństwa. Dowodem potwierdzającym szczególne zainteresowanie władz Miasta tymi obszarami są inwestycje, które wsparł samorząd - nowe budynki Komendy Policji przy Starowiejskiej i Prokuratury Rejonowej przy Brzeskiej. - Bogacenie się społeczeństwa jest spowodowane m.in. rozwojem branży, którą Państwo reprezentujecie. Poczucie bezpieczeństwa w Mieście jest też zasługą Państwa, tu obecnych. Siedlczanie posiadający majątek chcą go zabezpieczyć, a wszyscy chcą żyć bezpiecznie. Władze Miasta są po to, by realizować te dążenia społeczeństwa. Mając za słuchaczy audytorium złożone m.in. z prawników, wiceministra sprawiedliwości, dyrektora Zakładu Karnego i wielu innych osób związanych z wymiarem sprawiedliwości, prezydent Siedlec "lobbował" za przeniesieniem siedleckiego więzienia z centrum na obrzeża miasta, a w zabytkowych murach zaproponował otwarcie, np. hotelu.

Budynek Sądu Rejonowego XXI wieku

W budynku znajdują się wszystkie wydziały, które do lutego br. - do czasu fizycznej przeprowadzki na Kazimierzowską - rozrzucone były po całym Mieście, często w wynajmowanych pomieszczeniach. W nowej lokalizacji petenci mogą szybciej załatwić sprawy, miast szukać wydziałów Sądu "po mieście". W budynku funkcjonują tzw. strefy zamknięte, dostępne tylko dla pracowników sądu, osobne strefy dla interesantów oraz wydzielone części dla aresztowanych i niebezpiecznych oskarżonych. Każdy wydział ma do dyspozycji swoje sale rozpraw. Jest ich w sumie 15, o powierzchni 975 m2. Największa z nich ma 242 m2 i to w niej odbywały się uroczystości otwarcia 5 października. Rozbudowane są pomieszczenia sekretariatów; swoje pomieszczenia mają orzecznicy, sędziowie, adwokaci, ławnicy, prokuratorzy oraz pracownicy zaplecza i obsługi. Do dyspozycji są pomieszczenia dla narad i świadków, pokój dla matki z dzieckiem, pokój "niebieski" do przesłuchań pokrzywdzonych dzieci oraz pokój do przesłuchań nieletnich. Wokandy wyświetlane są na elektronicznych wyświetlaczach; jest czytelnia akt, 158 miejsc na parkingach, a cały budynek jest klimatyzowany i dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Budynek dysponuje strefą ogólnodostępną dla interesantów, spełniającą funkcję "poczekalni" i dającą odpoczynek.

Powstałe Biuro Obsługi Interesanta znacznie uspokoiło i usprawniło pracę wydziałów sądu. Wcześniej, zgłaszający się do sekretariatów poszczególnych wydziałów petenci, nieco zaburzali pracę. - Jest teraz spokojniej, praca jest lepiej zorganizowana, co z kolei sprawia, że pracuje się komfortowo, wreszcie w sposób cywilizowany. - mówili w kuluarach przed przecięciem wstęgi w nowym budynku sądu jego pracownicy, którzy źle wspominają warunki na salach rozpraw, w sekretariatach, obsługę interesantów w poprzednich warunkach. - W tym budynku jest naprawdę wygodnie, jest godny tej instytucji. - uważa referendarz Wydziału Cywilnego SR Anna Sobieszczańska. Tylko ten wydział dysponuje 4 nowymi salami rozpraw. To wydział z największą ilością spraw w Sądzie Rejonowym.

Komfort pracy zatrudnionych doceniła prezes Sądu Okręgowego Iwona Pawlukowska. Jej zdaniem to budynek na miarę potrzeb i dopasowany do wymagań nowoczesnego wymiaru sprawiedliwości. Prezes Sadu Rejonowego - Agnieszka Tomaszewicz-Celińska dodała zapewnienie sprawnego funkcjonowania struktur sądu dzięki nowym warunkom oraz wyraziła nadzieję, że warunki w jakich przyjdzie pracować zespołowi sędziów i pracowników przełożą się na jeszcze lepsze wyniki wymiaru sprawiedliwości.

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/