Maciej Staręga z UKS Rawa Siedlce, reprezentujący Polskę podczas trwających właśnie Mistrzostw Świata seniorów w narciarstwie w Lahti, uzyskał życiowy wynik! Nasz biegacz po bardzo ambitnej walce wywalczył wczoraj, 23 lutego, ósme miejsce w sprincie techniką dowolną.

Po złoty medal sięgnął Włoch Federico Pellegrino. Drugi był Rosjanin Sergey Ustiugov - gorszy o 0,15 sekundy, a trzeci Norweg Johannes Hoesflot Klaebo. Dystans biegu to 1,6 km., biegano stylem łyżwowym.

Maciej Staręga pomyślnie przeszedł kwalifikacje sprintu i w ćwierćfinale spotkał się ze Szwedem Calle Halfvarssonem, Francuzem Lucasem Chanavatem, Rosjaninem Antonem Gafarovem, Brytyjczykiem Andrew Youngiem i Finem Matiasem Strandvallem. Świetny finisz pozwolił naszemu reprezentantowi na awans do półfinału z drugim czasem, tuż za Halfvarssonem.

W półfinale rywalami Polaka byli Norwegowie Finn Haagen Krogh i Emil Iversen, Finowie Ristomatti Hakola i Martti Jylhae oraz Kanadyjczyk Alex Harvey. Trasę sprintu najszybciej pokonał Krogh, uzyskując 0,55 sekundy przewagi nad Hakolą i to oni awansowali do finału. Jako trzeci linię mety minął Jylhae (+ 0,90 sek), a Staręga finiszował jako czwarty (+ 1,13 sek). Ostatecznie Maciej został sklasyfikowany na ósmej pozycji, co jest dla niego bez wątpienia życiowym sukcesem na imprezie najwyższej rangi.

Drugi z zawodników z Siedlec - Paweł Klisz, był w tym biegu 66-y.