Szef "Solidarności" Piotr Duda wyjaśniał w Siedlcach, że związek oczekuje wyłączenia z zakazu całkowitego handlu w niedzielę stacji benzynowych, centrów logistycznych, placówek kultury i małych sklepików. Jego zdaniem, dzięki "partnerstwu" z obecnym rządem udało się zrealizować więcej postulatów niż przez 8 wcześniejszych lat.

Piotr Duda przybył 11 lutego do Siedlec na zaproszenie związkowców siedleckiej "Solidarności" by uczestniczyć w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej śp. Zbigniewowi Romaszewskiemu. Wcześniej wziął udział we Mszy Świętej, poświęconej zmarłemu 3 lata temu, wieloletniemu działaczowi "Solidarności" walczącemu o prawa obywatelskie i pracownicze Polaków. Po uroczystościach spotkał się z szefami lokalnych struktur "Solidarności" i siedleckimi mediami.

Kluczowym tematem spotkania z mediami był zakaz handlu w niedzielę. – Chcemy, by ten projekt był naprawdę dobrze dopracowany. Przewodniczący wyjaśnił, że Związek oczekuje od obywatelskiego projektu "zakazu handlu w niedziele" wyłączenia z zakazu stacji benzynowych, centrów logistycznych, placówek kultury i sklepików, które obsługują często sami właściciele. - Chcemy ulżyć dużej grupie pracowników, wbrew lansowanemu poglądowi, że skoro są zawody wymagające pracy 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, to ma to dotyczyć wszystkich - uważa. Piotr Duda liczy, że: - Ludzie nie będą kupować mniej, tylko zrobią te zakupy w sobotę lub dni powszednie. Markety budowlane naprawdę nie muszą pracować w niedzielę. Przed wprowadzeniem dnia wolnego w święto Trzech Króli też straszono, że zaszkodzi to PKB, a gospodarka się jakoś od tego nie zawaliła. Teraz też tak będzie.

Szef "Solidarności" podsumował też przewodniczenie Związku w Komisji Trójstronnej, konsultującej i ustalającej z Rządem i przedsiębiorcami rozwiązania zagadnień z zakresu polityki społecznej. - Nie jesteśmy koalicjantem, ale partnerem dla tej władzy. Dlatego udało nam się załatwić więcej spraw z korzyścią dla ludzi pracy niż w ciągu poprzednich 8 lat. - ocenił szef Komisji Krajowej związku podczas konferencji prasowej. Przykładem tego są wymienione przez Piotra Dudę: przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego, podwyżka płacy minimalnej i płacy godzinowej w kwocie 13 zł. Odnosząc się do zgłaszanych przez pracowników przypadków łamania praw w tym względzie mówił o słabych narzędziach egzekucji posiadanych przez Państwową Inspekcję Pracy.

opr. JiC na podst. inf. prasowej i foto: AB/KRP

Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/