- Jeszcze będzie taka Polska, na którą Pan Marszałek Zbigniew Romaszewski będzie mógł patrzeć z nieba z uśmiechem – deklarował mieszkańcom Siedlec podczas spotkania otwartego Prezydent Polski Andrzej Duda. Potężnie jednak zdziwieni musieli być siedlczanie goszczący 11 lutego po 13.00 w Galerii Siedlce, bowiem w jednym ze sklepów sieciowych zobaczyli Głowę Państwa na zakupach. Było to zaskoczenie również dla otoczenia Prezydenta oraz mediów.


Niezwykle bogaty w wydarzenia był kilkunastogodzinny pobyt Prezydenta Andrzeja Dudy w Siedlcach. Prezydent przyjechał ok. 11.10 na rondo przy wiadukcie łukowskim, a ok. 14.50 opuszczał już Siedlce. Jako mieszkańcy pokazaliśmy - pomimo mroźnej pogody - że nie zapominamy o bohaterach, którzy odeszli, licznie i gromko witaliśmy Pierwszego Obywatela RP podczas spotkania otwartego, a pozytywne skojarzenia Prezydenta z naszym Miastem wzmogło obejrzenie jedynego w Polsce obrazu El Greca oraz projekt wsparcia polskiej młodzieży ze Lwowa.

Msza Święta

Wizyta rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w katedrze przez JE Biskupa Kazimierza Gurdę w 3 rocznicę śmierci Marszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego. Wzięły w niej udział władze samorządowe Siedlec z Prezydentem Miasta Wojciechem Kudelskim i przewodniczącym Rady Henrykiem Niedziółką, członkowie Senatu RP: Maria Koc i Waldemar Kraska, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, szef Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, duchowni, władze powiatowe, Rodzina zmarłego: żona Zofia Romaszewska i córka Agnieszka Romaszewską-Guzy, delegacje siedleckich i mazowieckich struktur "Solidarności", oraz licznie zgromadzeni siedlczanie dla których Zmarły jest do autorytetem oraz wzorem działacza, społecznika i patrioty.

Rondo im. Zbigniewa Romaszewskiego

O 11.15 na rondzie u zbiegu Torowej – Łukowskiej i Ziuty Buczyńskiej, już z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy owacyjnie witanego przez ok. 1000 siedlczan, rozpoczęła się część główna uroczystości. Uchwałę Rady Miasta z 31 sierpnia 2016 roku nadającą rondu imię Zbigniewa Romaszewskiego odczytał radny Siedlec Mariusz Orzełowski. Prezydent Andrzej Duda, Zofia Romaszewska, Minister Krzysztof Tchórzewski oraz prezydent Wojciech Kudelski wspólnie odsłonili tablicę - ufundowaną przez NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze - a poświęconą b. działaczowi KOR i "Solidarności" (patrz treść poniżej).

Okolicznościowe przemówienia wygłosili prezydenci: Miasta oraz Polski. Obaj odnieśli się do bieżących zagadnień społecznych i politycznych: prezydent Wojciech Kudelski mówił o sukcesach i oczekiwaniach siedleckiej społeczności, a prezydent Andrzej Duda o zamierzeniach i wyzwaniach. Zarówno w momencie przyjazdu, jak też przed, oraz w trakcie wystąpień Andrzeja Dudy, siedlczanie śpiewami i okrzykami poparcia wyrażali swoje ciepłe nastawienie i poparcie dla głowy Państwa.

Przemówienia (w kolejności wystąpień) publikujemy poniżej.

Sztuka i młodzież w Muzeum

W Muzeum Diecezjalnym Prezydent Rzeczpospolitej i goście długi czas oglądali zbiory muzealne, a – szczególnie i w pierwszej kolejności – "skarb" Siedlec: obraz "Ekstaza Św. Franciszka" pędzla El Greca. Towarzyszyła temu prelekcja ks. dr Roberta Mirończuka.

Prezydent Duda odwiedził też redakcję Katolickiego Echa Podlasia, gdzie po spotkaniu z członkami zespołu, udzielił kilkuminutowego wywiadu "na żywo". Ostatnim punktem wizyty w budynku Muzeum i Radia było spotkanie z grupą kilkunastoletnich, polskich piłkarzy Pogoni Lwów. To efekt projektu rozpoczętego jesienią ubiegłego roku, dzięki któremu siedlecka Pogoń wspomaga ten zasłużony dla Polski klub ze Lwowa, wspólną pracą edukacyjną i wymianą doświadczeń oraz grup szkoleniowych. Zdjęciom – selfie, obopólnym prezentom, śpiewom i emocjom działaczy obu klubów – Pogoni Siedlce i Pogoni Lwów - nie było końca. Prezydent Andrzej Duda otrzymał koszulkę klubową Pogoni Lwów. Odwdzięczył się prezentami dla każdego młodego lwowiaka.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego

Prezydencka wizyta nie mogła się obyć bez złożenia hołdu i kwiatów pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w naszym mieście. Andrzej Duda, były współpracownik Śp. Prezydenta, również w tym miejscu spotkał się z owacjami i szczelnym kordonem publiczności, chcącej uścisnąć rękę, czy zrobić sobie zdjęcie z Pierwszym Obywatelem.

Wizytę w Siedlcach, ok. godz. 14.00 zakończył obiad w obecności Prezydenta, w Miejskim Ośrodku Kultury, w którym wzięli udział członkowie otoczenia Prezydenta, zaproszeni przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich, samorządowych i kościelnych.

Przemówienie Prezydenta Miasta Wojciecha Kudelskiego

Wielce Szanowny Panie Prezydencie Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, Wielce Dostojni Goście,
grupa działaczy "Solidarności", którzy mieli zaszczyt pracować razem z panem Zbigniewem Romaszewskim, w czasie kiedy trzeba było walczyć z komunizmem jak i po odzyskaniu wolności, wyszła z inicjatywą aby uczcić w Siedlcach imieniem Pana Senatora Zbigniewa Romaszewskiego jedno z rond. To dobry zwyczaj. Jest w Siedlcach wiele rond i ulic noszących imiona sławnych Polaków, tj. np. Roman Dmowski, Maria Skłodowska-Curie, rondo Żołnierzy Wyklętych, rondo Solidarności, czy rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Dlaczego nadajemy imiona takim miejscom? Po prostu chcemy oddać w ten sposób cześć ich pamięci, uczcić ich działania, a także przekazać naszym dzieciom i młodzieży, że żyli i byli wśród nas wspaniali ludzie, bezinteresowni patrioci, którzy swoje życie poświęcili pracy dla Ojczyzny. To jest rzecz najważniejsza. Z tego miejsca bardzo serdecznie dziękuję za to śp. Marszałkowi Zbigniewowi Romaszewskiemu, jak i Jego Małżonce Zofii - która razem z Nim współpracowała - a także z działaczom "Solidarności" naszego Miasta. Dzięki pracy takich ludzi mamy wolną Polskę, a w niej mamy piękne, wolne miasto Siedlce.

Szanowni Państwo, jako prezydent Miasta, w obecności tak szacownych gości chcę powiedzieć, że w naszym mieście dobrze wykorzystaliśmy możliwości jakie dała nam wolność. Miasto zdecydowanie się rozwinęło i jako jedno z niewielu miast nie traci ludności, a jego liczba wzrasta. To dzięki ludziom, którzy tutaj pracują i działają tworząc miejsca pracy, firmom i ludziom którzy przyciągają kapitał, mamy tylko 7-procentowe bezrobocie. Warte podkreślenia jest też to, że liczba ludności w Siedlcach stale wzrasta dzięki temu, że władze Miasta zadbały nie tylko o infrastrukturę techniczną, ale także oświatową, kulturalną i sportową. To jest atrakcją i przyciąga nowych mieszkańców. Panie Prezydencie, nasze Miasto jest też bezpieczne. Jesteśmy na trzecim miejscu wśród byłych miast wojewódzkich w tym względzie.

Chcemy też powiedzieć o pewnych naszych niepokojach. Panie Prezydencie, z radością obserwujemy jak wita Pan żołnierzy amerykańskich w Polsce, ale troszkę z zaniepokojeniem patrzymy na to, że pomija się nas w lokowaniu tych wojsk. Wygląda na to, jakbyśmy chcieli Polski bronić na linii Odry. Prosimy o uwzględnienie naszego regionu w kwestii bezpieczeństwa. Tematem godnym wizyty Prezydenta jest także budowa drogi szybkiego ruchu do Warszawy. Jej brak blokuje rozwój naszego regionu. Ubiegamy się o pieniądze na dalsze inwestycje w ramach tzw. RIT, z których chcemy wybudować 3 etap obwodnicy w Siedlcach, i inne drogi w sąsiednich 5 powiatach naszego regionu. Chcemy też wybudować tunel i centrum przesiadkowe.

Panie Prezydencie, w imieniu mieszkańców naszego Miasta witam Pana raz jeszcze bardzo serdecznie, chcąc też jednocześnie podziękować za to, że Pan i rząd konsekwentnie realizujecie postulaty i obietnice z kampanii wyborczej. Ludność w Siedlcach wzrasta choćby z tego powodu, że w naszym mieście jest wiele niewiast przy nadziei, które widać na ulicach. Zbliża się wiosna, a z nią bociany, i wiem że przyniosą do rodzin największy skarb – małe dzieci. "Program 500+" w Siedlcach to 5640 rodzin, które skorzystały z tego programu. To ponad 36,5 mln złotych, które dostały nasze rodziny, dzięki czemu podniosła się ich stopa życiowa. To się u nas dzieje. Program "Mieszkanie+" w naszym mieście też ma swoje odbicie, bo Siedleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybuduje blok. Nasze Miasto wyprzedziło o kilka lat ten program. Wybudowaliśmy 371 mieszkań w ciągu ostatnich lat, kończąc ten program w roku ubiegłym. To wszystko świadczy o tym, że dobrze wykorzystujemy możliwości jakie daje nam wolna Polska.

Panie Prezydencie, z radością witamy Pana i Gości. To dla nas wydarzenie historyczne, podnoszące rangę naszego Miasta na naszej, pięknej ścianie wschodniej. Mówię żartobliwie, że na tej pięknej ścianie Pan Bóg pozawieszał piękne obrazki, takie jak Siedlce. W imieniu wszystkich mieszkańców Miasta i regionu witam Pana bardzo serdecznie, życząc dobrego i bezpiecznego pobytu i jak najlepszych spotkań z ludźmi, którzy Pana kochają i tak serdecznie witają. Dziękuję.

Przemówienie Prezydenta Polski Andrzeja Dudy

Szanowna Pani Zofio, Pani Agnieszko, Szanowna Pani Marszałek, Szanowny Panie Ministrze, Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie, Szanowny Panie przewodniczący "Solidarności", Szanowny Panie Prezydencie i Szanowny Panie Przewodniczący Rady Miasta, Szanowni Państwo Radni, Wszyscy Drodzy Państwo – Mieszkańcy Siedlec,

bardzo dziękuję za ten gest pamięci, jakim jest nadanie temu rondu imienia Pana Marszałka Zbigniewa Romaszewskiego. Dziękuję za to, że wśród – jak podkreślał to przed momentem Pan Prezydent, wielkich postaci Naszej historii, upamiętnionych w różnych miejscach, i tutaj w Siedlcach tablicami, pomnikami, rondami, obok pomnika Lecha Kaczyńskiego - tu w tym mieście będzie także rondo imienia Pana Marszałka Zbigniewa Romaszewskiego: człowieka wolności, człowieka sprawiedliwości, człowieka godności i wielkiej prawości. Człowieka, który od swoich zupełnie młodych lat, od lat 60-tych, kiedy było to naprawdę niebezpieczne, czynnie walczył o prawa człowieka, o godność człowieka, o elementarną sprawiedliwość. Ogromnie się cieszę, że jest z nami dzisiaj p. Zofia, małżonka Pana Marszałka, która przez całe to jego dorosłe życie towarzyszyła mu, nie tylko jako żona, nie tylko jako Jego wielka miłość, ale także jako ta, która "ręka w rękę" z nim tę walkę prowadziła, która mu towarzyszyła. Dziękuję p. Zofio, że jest Pani z nami, że przyjechała też pani Agnieszka, córka Państwa.

Proszę Państwa, Jan Krzysztof Kelus w swojej pieśni o wydarzeniach radomskich 1976 roku napisał: "Czerwony Radom widzę siny, jak zbite pałka ludzkie plecy". Ale kawałek dalej napisał też taki znamienny fragment: "A co tam słychać u Romaszewskich?" Tamte wydarzenia były swoistą cezurą w życiu Pana Marszałka Zbigniewa Romaszewskiego, w życiu Państwa Romaszewskich. Wtedy właśnie włączyli się w działalność Komitetu Obrony Robotników, który był w zasadzie pierwszą w naszym kraju organizacją otwarcie walczącą o podstawowe prawa człowieka, człowieka pracy, robotnika, w sposób zorganizowany, w sposób otwarty, w sposób zdecydowany, z dążeniem do legalności. Potem przez lata Państwo Romaszewscy Biuro Interwencji KSS KOR. Potem zakładali "Solidarność", by później - w 1982 roku - p. Zbigniew Romaszewski znalazł się w więzieniu z 4-letnim wyrokiem, z którego odbył prawie 2 lata, do czasu amnestii. Zakładali Radio "Solidarność", nigdy nie ustawali, żadne represje nie były w stanie zniechęcić Pana Marszałka Zbigniewa Romaszewskiego i Jego żony do tego, aby prowadzić działalność dla człowieka, dla robotnika, dla obywatela - a patrząc dalekosiężnie - dla niepodległej i suwerennej Polski, bo przecież o to chodziło! Oni dobrze wiedzieli, że tylko w takiej Polsce wolność i sprawiedliwość będzie mogła być prawdziwa. Także potem, przy "okrągłym stole", w latach 90-tych i później – kiedy przez ponad 20 lat Pan Marszałek pracował w Senacie - cały czas dążył do tego samego i cały czas o to samo walczył. Był pod tym względem absolutnie niestrudzony.

Myślę, że byłby szczęśliwy, gdyby patrzył na dzisiejszą Polskę i gdyby słyszał te słowa, które przed momentem wypowiedział Pan Prezydent Siedlec. O tym, że są realizowane programy ukierunkowane na zwykłego człowieka, a nie na to, żeby elity mogły sobie dołożyć jeszcze więcej pieniędzy do portfela, tylko po to, żeby wreszcie dostał je zwykły człowiek, który naprawdę ich potrzebuje! Myślę, że byłby zadowolony, gdyby widział, że dzisiaj twardo mówimy o sprawiedliwości i, że nie tylko mówimy, ale czynimy wreszcie starania w tym kierunku, aby Państwo było sprawiedliwe. Aby Ci, którzy powinni być karani, aby Ci którzy powinni być ścigani – byli ścigani. Aby nie było takich, którzy są nietykalni. Chcemy Państwa, gdzie sprawiedliwość z założenia ma być jednakowa dla wszystkich. Wszyscy mają być jednakowo traktowani przez prokuraturę i przez sądy. To jest jedno z tych najważniejszych oczekiwań, które – wierzę w to głęboko – zostanie wreszcie zrealizowane.

Pan Prezydent przed momentem pięknie mówił o Siedlcach, o mieście które się rozwija. Chciałem to mocno powiedzieć – ono się rozwija, także dzięki dziesięcioleciom pracy Pana Marszałka Zbigniewa Romaszewskiego, i także dlatego powinien mieć tutaj swoje miejsce i dziękuję, że od dzisiaj będzie je miał.

Szanowni Państwo, wiele zdań do wykonania jeszcze przed nami, ale jestem przekonany, że to dzieło - które właściwie przez całe swoje życie prowadził, któremu służył Pan Marszałek Zbigniew Romaszewski, które jest kontynuowane - będzie dokończone i będzie taka Polska, na którą Pan Marszałek Zbigniew Romaszewski będzie mógł patrzeć z nieba z uśmiechem. Dziękuję bardzo.

opr. JiC

Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/


Relacja z wizyty w TV Wschód