W sobotę, 11 lutego Prezydent Polski Andrzej Duda uczci w Siedlcach zmarłego 3 lata temu działacza społecznego, patriotę, senatora RP i wytrwałego opozycjonistę, Zbigniewa Romaszewskiego. Poza odsłonięciem tablicy poświęconej śp. Senatorowi przy wiadukcie łukowskim, Prezydent spotka się tam z mieszkańcami Siedlec.
Powodem wizyty Pierwszego Obywatela RP w Siedlcach jest uroczyste nadanie imienia rondu przy wiadukcie łukowskim oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej jego Patronowi - śp. Zbigniewowi Romaszewskiemu. Fundatorem tablicy jest Region Mazowsze NSZZ "Solidarność", którego członkiem i działaczem przez długie lata był śp. senator Romaszewski.
Rondo powstało jesienią ubiegłego roku, a uchwałę o nadaniu imienia śp. Senatora, Rada Miasta Siedlce podjęła podczas 23. sesji z 31 sierpnia 2016 roku, w rocznicę podpisania tzw. porozumień sierpniowych. Imię byłego Senatora Rzeczpospolitej, opozycjonisty, działacza społecznego i patrioty uczczą udziałem w uroczystościach władze samorządowe Siedlec, duchowni, radni Siedlec, władze powiatowe, wojewódzkie i reprezentanci instytucji i biznesu z terenu Miasta i regionu.
Inicjatorami pomysłu uczczenia Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach są mieszkańcy Miasta, samorząd Siedlec oraz lokalni działacze opozycji z lat stanu wojennego. Patron ronda przy wiadukcie "łukowskim" był bowiem częstym gościem w Siedlcach, a wiele z jego działań wprost związanych było z naszym miastem i dotyczyło jego mieszkańców. Uznano za właściwe i konieczne uhonorowanie jego imieniem nowego ronda w Siedlcach jako wyraz hołdu i wdzięczności za wysiłek i poświęcenie włożone w działania naprawy Rzeczpospolitej, Polaków i siedlczan.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku, wielu działaczy siedleckiej "Solidarności", dzięki pomocy Zbigniewa Romaszewskiego mogło kontynuować swoją nielegalną działalność. W 1984 roku Romaszewski wprowadzał w struktury warszawskiego "Radia Solidarność", m.in siedleckiego opozycjonistę Tomasza Olko. Pomagał w zdobywaniu sprzętu potrzebnego do uruchomienia "Radia S" w Siedlcach. Do 1989 roku, Zofia i Zbigniew Romaszewscy regularnie wspomagali różne, organizowane w Siedlcach nielegalne przedsięwzięcia.
Program uroczystości 11 lutego:
- 9.30 - Msza Św. w kościele katedralnym, pod przewodnictwem JE ks. Biskupa Kazimierza Gurdy w 3. rocznicę śmierci śp. Senatora Zbigniewa Romaszewskiego,
- po zakończeniu Eucharystii, ok. godz. 10.15-10.30 przed katedrą na chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, będą czekały autobusy MPK, które przewiozą wszystkich na rondo im. Zbigniewa Romaszewskiego przy wiadukcie "łukowskim",
- 11.15 - uroczyste nadanie nazwy rondu oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej śp. Senatorowi Zbigniewowi Romaszewskiemu,
- otwarte spotkanie z mieszkańcami Prezydenta RP Andrzeja Dudy na rondzie u zbiegu uli: Torowej, Ziuty Buczyńskiej i Łukowskiej. Spotkanie będzie trwało od ok. godz. 11.45 do 12.30.
Ważne! Ze względów organizacyjnych, ustalonych przez Kancelarię RP, osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu z Prezydentem, proszone są o przybycie na rondo pomiędzy 9.30 a 10.45. Oznakowane parkingi dla uczestników uroczystości wyznaczono na ul. Ziuty Buczyńskiej na terenie WORD oraz na ul. Kolejowej.
Zbigniew Romaszewski
Romaszewski urodził się 2 stycznia 1940 w Warszawie, a zmarł 13 lutego 2014 w rodzinnym mieście. To jeden ze znaczących polskich polityków, działacz "Solidarności" i opozycji w okresie PRL, wieloletni reprezentant Polaków w Senacie RP. Sprawował tę funkcję nieprzerwanie przez siedem kadencji, od czasu ponownego powołania Senatu w 1989 do 2011. Od 2007 do 2011 był wicemarszałkiem Senatu VII kadencji. Został wybrany członkiem Trybunału Stanu. Kawaler Orderu Orła Białego.
W czerwcu 1976 po protestach robotniczych w Radomiu i Ursusie uczestniczył w organizowanej przez Komitet Obrony Robotników akcji pomocy represjonowanym. Od 1977 był członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR". Wraz z żoną Zofią kierował Biurem Interwencyjnym KSS "KOR", rejestrującym przypadki łamania praw człowieka i niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną. Na przełomie 1979 i 1980 zakładał Komitet Helsiński. W latach 1980–1981 kierował Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ "Solidarność".
Podczas obrad "okrągłego stołu" zasiadał w podzespole ds. reformy państwa i sądów. Od 4 lipca 1989 do 7 listopada 2011 nieprzerwanie zasiadał w Senacie RP - był wybierany kolejno jako kandydat bezpartyjny z Komitetu Obywatelskiego "S" (1989), jako kandydat niezależny (1991), z ramienia NSZZ "Solidarność" (1993), Ruchu Odbudowy Polski (1997), Bloku Senat 2001 (2001) oraz w 2005 i w 2007 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W Senacie I, II, IV i VI kadencji przewodniczył Komisji Praw Człowieka i Praworządności.
opr. JiC
Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/
Poniżej: Tablica pamiątkowa