Sztuka wylewania farb akrylowych jako technika malarska została odkryta w latach trzydziestych ubiegłego wieku przez Davida Alfaro Siqueriosa. Eksperymentował on z nowym rodzajem farb i przez przypadek wylał płynne akryle na drewniany panel uzyskując niezwykły efekt.


Kształty i kolory

Wernisaż wystawy pouring art

8 lutego 2022 r. (wtorek), godz. 18:00

Mała Galeria Sztuki MOK, ul. Sienkiewicza 63

Zafascynowany swoim odkryciem Siqueiros chciał zrozumieć zasady fizyki umożliwiające przenikanie się kolorów i powstawanie konkretnych kształtów, więc zaprosił do swojej pracowni naukowców, którzy jednak nie potrafili wyjaśnić dlaczego farby zachowują się w ten sposób. Dopiero w XXI wieku Sandra Zatira (historyk sztuki) i Roberto Zenit (fizyk specjalizujący się w dynamice cieczy) po przeprowadzeniu szeregu eksperymentów zdołali rzucić więcej światła na to zjawisko, wskazując na znaczenie zarówno gęstości, jak i lepkości farb w tworzeniu się wzorów i mieszaniu kolorów na wylewanych obrazach.

Pouring art jest z pewnością sztuką fascynującą, w której mogą się odnaleźćzarówno profesjonalni malarze, jak i amatorzy.Obecna wystawa jest dziełem grupy prowadzonej przez Grażynę O’Sullivan, w skład której wchodzą:Grażyna Cichosz, Elżbieta Kujawa, Aleksandra Troicka, Mirosława Wojtczuk, Marta Wujek, Krzysztof Wujek, Janina Wysokińska, Urszula Syczuk i Ewa Zbieć.

Należy podkreślić, że Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach jest jednym z pierwszych, o ile nie pierwszym w Polsce, centrum promującym sztukę wylewania, zarówno organizując kursy dla chętnych, jak i wystawy, a obecna wystawa jest drugą z tego cyklu (pierwszy kurs i wystawa miały miejsce w 2020 roku).

Wystawa czynna do 2 marca 2022 r.