Agnieszka Szczepańska, uczennica 2. klasy gimnazjum w SP nr 1 w Siedlcach, znalazła się w gronie wyróżnionych w ogólnopolskim finale Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych".

6. czerwca nasza uczennica odbierała jedną z głównych nagród w lokalnej edycji konkursu "Ośmiu Wspaniałych Miasta Siedlce", a trzy dni później w ogólnopolskim finale konkursu "Ośmiu Wspaniałych" otrzymała wyróżnienie.

Tegoroczny finał odbył się w 8-10 czerwca w Trzebiatowie. Do tej malowniczo położonej, małej miejscowości w województwie zachodniopomorskim przyjechało ponad 200. wolontariuszy z całej Polski. Nasze miasto reprezentowała także Marta Michowiecka, uczennica 3. klasy gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 5 im. Władysława Rawicza.

Przez trzy dni młodzież poznawała miasto i okolice, opowiadała o swoich sukcesach, spędzała aktywnie czas uczestnicząc w spływie kajakowym rzeką Regą i zwiedzając gospodarstwo agroturystyczne w Gosławiu. Młodzi społecznicy podkreślali, że "małymi kroczkami chcą zmieniać świat na lepsze, wspólnie robić coś dobrego na rzecz innych".

Uroczysta gala podsumowująca tegoroczny konkurs odbyła się 9 czerwca w sąsiadującym z Trzebiatowem, Mrzeżynie. Jury wybrało ósemkę "Wspaniałych" z całej Polski. Są to: Weronika Chworak z Olsztyna, Lena Fałtynowicz z Wrocławia, Patrycja Gralewicz z Białogardu, Izabela Idzi z Trzebiatowa, Patryk Pieczarka z Elbląga, Wiktoria Prokocka z Myślenic, Dominik Rimaszauskas z Ostródy i Mateusz Wietrak z Warszawy.

Jury postanowiło przyznać także specjalne wyróżnienia. I w tym doborowym znalazła się nasza Agnieszka Szczepańska. Ten sukces jest uhonorowaniem jej altruistycznej postawy, bezinteresowności, chęci pomocy słabszym i pokrzywdzonym. Także wartości wyniesionych z rodzinnego domu, takich jak: wrażliwość, skromność, empatia. Rodzice wychowali Agnieszkę na osobę o wielkim sercu, otwartym umyśle i pięknej duszy.

Słowa uznania należą się też Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej - Magdalenie Olszewskiej-Silnej i Agnieszce Karpińskiej - opiekunce szkolnego koła wolontariatu, za stworzenie pozytywnego klimatu dla idei konkursu. Bez ich zaangażowania, wielu cennych inicjatyw nie udałoby się zrealizować. Wolontariusze zawsze mogą liczyć na ich wsparcie, doświadczenie i troskę.

Joanna Fabisiak - prezes Fundacji "Świat na Tak", organizatora konkursu, często powtarza, że "wolontariat uszlachetnia, hartuje i poszerza horyzonty, a nade wszystko uczy wielu przydatnych umiejętności, które przydają się w dorosłym życiu". Celem konkursu jest promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy oraz upowszechnianie życzliwych i przyjaznych zachowań na co dzień, jako antidotum na agresję i brutalizację życia.

Dla wielu młodych wolontariuszy inspiracją i zachętą do działania są słowa Jana Pawła II: "Wolontariat to promień nadziei, który rozprasza mrok samotności i dodaje odwagi do przezwyciężania przemocy i egoizmu. Wy wolontariusze jesteście znakiem nadziei w naszych czasach, wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z brakiem nadziei i cierpieniem". Dzięki ich codziennej pracy świat w którym żyjemy będzie stawał się lepszym. Oby nigdy nie zabrakło im wytrwałości i wiary w to co robią.

Charakterystyka Agnieszki Szczepańskiej:

Uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach.
W wolontariacie działa od 2 lat.
Agnieszka angażuje się w realizację ogólnopolskiego projektu Fundacji Ad Gentes "Żłobek na peryferiach" . W ramach projektu organizowała akcje charytatywne połączone ze sprzedażą wyrobów kulinarnych, a zebrane środki zostały przekazane na remont i wyposażenie przedszkola w Afryce. Pracowała nad projektem Fundacji dla Polski "Młodzież i filantropia. Aktywna młodzież, zaangażowani obywatele", którego celem było zwiększenie świadomości i aktywności obywatelskiej oraz kształtowanie postaw filantropijnych wśród uczniów.

Współpracowała ze Stowarzyszeniem Popierania Edukacji Niepełnosprawnych "Hefajstos". Brała udział w warsztatach języka migowego. W ramach akcji "Marzycielska Poczta" wysyłała listy i drobne upominki dla ciężko chorych dzieci. Przygotowywała paczki świąteczne dla Polaków na Białorusi i Ukrainie we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska. Nadzorowała akcję "Papieskie Kremówki", w której młodzież samodzielnie przygotowywała ciasta. Włącza się akcje misyjne w ramach współpracy z Fundacją Pomocy Humanitarnej "Redemptonis Missio". Poświęca wiele czasu na działalność Banku Żywności.

Dzięki niej i jej koleżankom szkoła otrzymała certyfikat szkoły przyjaznej wolontariatowi oraz tytuł "Ratownika Żywności". Praca szkolnego wolontariatu została także doceniona przez jury ogólnopolskiego konkursu "Poszukiwany Poszukiwana". Znajduje także czas na promowanie zdrowego stylu życia oraz innych pozytywnych wartości, takich jak ojczyzna czy rodzina. Bierze udział w konkursach recytatorskich i wokalnych. Działa w religijnej wspólnocie "Nie śpijcie, nie", aktywnie uczestniczy w życiu swojej parafii. Jest wzorem do naśladowania dla koleżanek i kolegów. Pokazuje, że można skutecznie połączyć naukę i działalność charytatywną, w obu tych dziedzinach osiągając sukcesy.

aut. tekst i foto: Jacek Janusiewicz

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/