379. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęło 7 czerwca w Janowie Podlaskim obchody 200-lecia Diecezji Siedleckiej. Obrady i wieczorny koncert miały miejsce w dawnym zamku biskupów łuckich i janowskich. Rzecznik Episkopatu omówił tematykę obrad na konferencji prasowej.


Biskupi rozpoczęli obrady o godz. 11.00, a o 17.00 wzięli w Mszy Świętej w janowskiej kolegiacie. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił metropolita poznański abp Stanisław Gądecki - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W czasie mszy, dekretem papieża Franciszka I z 7.12.2017 r., janowska kolegiata p.w. Trójcy Świętej została podniesiona do godności bazyliki mniejszej.

7 czerwca o godz. 20.00 odbył się koncert z okazji 200-lecia Diecezji Siedleckiej i 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości: Spragnieni Boga i Niepodległości. (transmisja z koncertu tutaj).

- Jubileusz 200-lecia diecezji siedleckiej stał się okazją, aby w pierwszej stolicy diecezji siedleckiej - Janowie Podlaskim zorganizować zebranie Konferencji Episkopatu Polski - powiedział 7 czerwca podczas konferencji prasowej na Zamku w Janowie ks. Paweł Rytel – Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski. Przedstawił główny temat zebrania plenarnego biskupów: dyskusję o synodzie o młodzieży i zamierzenia Kościoła w Polsce dot. duszpasterstwa młodzieży. Ks. Rytel-Adrianik przytoczył dane ankiety przeprowadzonej wśród młodzieży, z której wynika, że chce być blisko kościoła i swoich duszpasterzy.

Propozycje programu duszpasterskiego na lata 2019-2022 przedstawi na Konferencji abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa. Biskupi dyskutować będą też o kapłanach diecezjalnych wyjeżdżających na misje, których w tym celu poza granice kraju wyjechało już ponad 2 tys.

Hierarchowie omówią też wydarzenie 2018 roku, którym będzie spotkanie Przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy (12-16 września w Poznaniu).

W drugiej części konferencji ks. kan. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy "Ad Gentes" przybliżył zebranym dziennikarzom historię diecezji siedleckiej. Przytoczył wydarzenia religijne, lokalne i ogólnopolskie, w których aktywnie brali udział jej wierni i kapłani. Scharakteryzował postaci ważne dla diecezji, tj. biskupi łuccy, podlascy i siedleccy. Dodał, iż jak ważną rolę w życiu tutejszych wiernych odgrywa kult maryjny i wiele sanktuariów na terenie diecezji.

opr. JiC na podst. podlasie24.pl/ foto: podlasie24.pl

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/