Obchody 200-lecia będą cyklem wydarzeń, koncertów i imprez towarzyszących. Rozpocznie je zebranie Konferencji Episkopatu Polski 7 czerwca, a zakończy "Marsz dla życia i rodziny" 10 czerwca. Kulminacyjnym momentem będzie Msza Święta w intencji wiernych i diecezji 9 czerwca w siedleckiej katedrze.
7 czerwca
W czwartek, w dawnym zamku biskupów łuckich i janowskich w Janowie Podlaskim rozpocznie się 379. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. To pierwsza, historyczna wizyta wszystkich polskich biskupów dla której pretekstem jest 200-lecie ustanowienia Diecezji Siedleckiej.
Biskupi rozpoczną obrady o godz. 11.00, a o godz. 17.00 wezmą udział w Mszy Świętej w janowskiej kolegiacie. Eucharystii przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi metropolita poznański abp Stanisław Gądecki - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W czasie mszy janowska kolegiata p.w. Trójcy Świętej zostanie podniesiona do godności bazyliki mniejszej (dekret z 7.12.2017).
Wieczorem 7 czerwca o godz. 20.00 zaplanowano koncert z okazji 200-lecia Diecezji Siedleckiej i 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości: Spragnieni Boga i Niepodległości (Zamek Biskupów w Janowie Podlaskim, ul. Zamkowa 1).
W jego części 1 zaplanowano: "Spragnieni Boga i Niepodległości" - prezentacja multimedialna połączona z muzyką na żywo: Joanny Różewskiej, Kwartetu Smyczkowego Aleksandria, Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo oraz wokalistów z Zespołu Wokalnego Chwilka;
- w części 2: "Magnificat" Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Miasta Siedlce, solistów i Chóru Miasta Siedlce.
8 czerwca (piątek)
To będzie kolejny dzień obrad Konferencji Episkopatu Polski w Janowie. W godzinach popołudniowych biskupi odwiedzą Pratulin, gdzie poświęcony zostanie nowy dom pielgrzyma.
9 czerwca (sobota)
Obchody 200-lecia diecezji przeniosą się do Siedlec. Uroczystości rozpocznie Msza Święta dziękczynna w siedleckiej katedrze o godz..10.30. Przewodniczył jej będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Przed Eucharystią dojdzie do uroczystego podpisania dokumentów II Synodu Diecezji Siedleckiej. Po mszy świętej, wybrani księża posłani zostaną z misjami ewangelizacyjnymi do wszystkich siedleckich parafii. Urządza się co 10 lat, a służą one pogłębianiu i ożywianiu życia religijnego wiernych.
10 czerwca
Obchody zakończy "Marsz dla życia i rodziny" w niedzielę, tym razem organizowany pod hasłem: Polska rodziną silna. Przedstawiamy program marszu:
- godz. 14.30 - rozpoczęcie pod pomnikiem Jana Pawła II w Siedlcach; m.in.: wystąpienia okolicznościowe Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy i Prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego;
- godz. 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego;
- przemarsz ulicami: Piłsudskiego, Floriańską, Brzeską do kościoła p.w. Ducha Świętego.
Wydarzeniami, które poprzedziły już lub towarzyszą uroczystościom są:
- "Pro memoriam - pamiątki historii 200-lecia Diecezji Siedleckiej w zbiorach Muzeum Diecezjalnego" - wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach (10.00 do 15.00 we wszystkie dni tygodnia (poza poniedziałkiem; w niedziele 12.00-16.00); ul. Świrskiego 56,
- "Gość w dom, Bóg w dom. Podróż przez Podlasie" - wystawa w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
O historii diecezji
Zgodnie z postanowieniami Konstytucji Królestwa Polskiego z 27 listopada 1815 r., struktura diecezjalna Kościoła rzymskokatolickiego została dostosowana do podziału administracyjnego Kraju na województwa. Nową strukturę ustanowił papież Pius VII (1800-1823) bullą "Ex imposita Nobis", wydaną 30 czerwca 1818 roku. W granicach województwa podlaskiego z siedzibą w Siedlcach utworzono diecezję janowską, obejmującą tereny należące przed rozbiorami do diecezji: łuckiej, krakowskiej, poznańskiej, chełmskiej i płockiej. Siedzibą biskupa został Janów Podlaski, w którym znajdowała się konkatedra łucka i pałac biskupów łuckich.
Nowa diecezja liczyła 119 parafii i folii parafialnych, z których wcześniej 51 należało do diecezji łuckiej, 37 - krakowskiej, 22- poznańskiej, 4 - chełmskiej, 3 - płockiej. W latach 1805-1818 tereny diecezji janowskiej wchodziły w skład diecezji lubelskiej.
Administracja rosyjska w ramach represji po powstaniu styczniowym 1830 roku skasowała diecezję janowską, a jej parafie włączyła do diecezji lubelskiej. Diecezję reaktywowano w 1918 r., a sześć lat później przeniesiono siedzibę biskupów do Siedlec. Wtedy też uległa zmianie nazwa diecezji. Pierwszym ordynariuszem, który rezydował w naszym mieście, był bp Henryk Przeździecki. Po I wojnie światowej, na skutek starań ludności, w skład diecezji została włączona cześć dawnych parafii unickich.
W 1992 r. nastąpiła istotna zmiana granic diecezji. Północne tereny zostały włączone do nowo utworzonej diecezji drohiczyńskiej. Od tego czasu nasza diecezja nosi nazwę siedleckiej. Obecnie Diecezja Siedlecka liczy 247 parafii, a jej pasterzem od 2014 roku jest 63-letni Kazimierz Gurda, doktor nauk teologicznych i patrystycznych, b. rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach w latach 1998–2005, biskup pomocniczy kielecki w latach 2005–2014.
opr. JiC/WB
Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/