... laboratorium fotowoltaiczne buduje w Siedlcach PGE Energia Odnawialna. Celem inwestycji, realizowanej na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, jest porównanie "produktywności" różnych technologii PV. To pierwsze takie laboratorium w Polsce, tak nowoczesne i różnorodne pod względem badanych technologii.
Spółce PGE Energia Odnawialna zależy na uzyskaniu miarodajnych danych z różnych rodzajów paneli PV, ich czasu eksploatacji, produkcji, zmiany parametrów pod wpływem zmieniających się warunków pogodowych. Podczas spotkania z dziennikarzami 11 czerwca zaprezentowano wykonane do tej pory prace i przedstawiono szczegóły inwestycji.
Instalacja składa się z 24 "stołów", na których znajdą się różnorodne moduły PV. Całość jest podzielona na 8 grup o różnych właściwościach technologicznych. Badany tu będzie m.in. optymalny kąt nachylenia paneli względem słońca. Porównywane mają być też zestawy bateryjne, mikroinwertery oraz optymizery. Wszystko pod kątem produktywności zestawów i technologii. Wśród urządzeń zainstalowanych w Siedlcach znajdą się panele polikrystaliczne, monokrystaliczne, a także cienkowarstwowe. Zainstalowane moduły fotowoltaiczne porównywane też będą pod kątem ich konfiguracji. Dużą innowacją jest automatyka sterowania zestawami. Cztery ze stołów reagują na promienie słoneczne. Laboratorium zostanie wyposażone w system monitorowania, gromadzenia danych, analizy pracy oraz raportowania i sterowania pracą. Jego moc będzie wynosić 100 kW (czas pracy ok. 1000h), co przełoży się na produkcję ok. 100 MWh. We wrześniu br. PGE EO zamierza uruchomić laboratorium i przeprowadzić pierwsze testy.
- Celem tego przedsięwzięcia nie jest wyłącznie produkcja energii elektrycznej - mówił podczas wizyty w laboratorium przy ul. Zamiejskiej 1 Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE Energia Odnawialna. - Chcemy tu przede wszystkim badać różne technologie wytwarzania energii przez panele fotowoltaiczne. To rozwiązanie jest zgodne z naszym aktualnym projektem biznesowym w prowadzonym programie rozwoju 100 MWh PV.
- Jest nam miło, że to Siedlce zostały wybrane do uruchomienia projektu laboratorium - dodał wiceprezydent Piotr Niewiadomski. - Nasza współpraca będzie zacieśniana i być może w naszym mieście realizować będziemy inne, ciekawe projekty. Mieszkańcom Siedlec ta inwestycja pozwoli sprawdzić, w jakim stopniu te instalacje może być wykorzystywana w domach prywatnych? Wyniki, które tu otrzymamy być może spowodują, że w co drugim siedleckim domu pojawi się instalacja fotowoltaiczna.
Laboratorium fotowoltaiczne to kolejna inwestycja PGE Energia Odnawialna realizowana w Siedlcach w wyniku porozumienia zawartego z Miastem w grudniu 2016 roku. Jednym z punktów porozumienia, który już został zrealizowany, było uruchomienie od września 2017 roku, współpracy ze spółką, nowego kierunku kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica. Corocznie do klasy o profilu - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, wyposażonej przez PGE EO w szkolną pracownię OZE i profesjonalny, bardzo nowoczesny sprzęt edukacyjny, uczęszcza 30 uczniów z Siedlec i okolic.
Wykonawcą terenowego laboratorium jest firma Majbat.
opr. JiC
Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/