Za nieco ponad rok, do lutego 2019 roku, wykonana zostanie koncepcja programowa dla kolejnego odcinka autostrady A2, od węzła Ryczołek k/Kałuszyna do Siedlec. To kolejny, ważny krok, którego finalnym celem jest oddanie do użytku autostrady z Warszawy do Siedlec w sierpniu 2023 roku.

4 stycznia w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa w Warszawie i w obecności Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka, Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz Prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego, podpisano umowę na wykonanie elementów koncepcji programowej dla budowy części autostrady A2, na odcinku od zakończenia obwodnicy Mińska Mazowieckiego, tj. od węzła Ryczołek k/Kałuszyna, do istniejącej obwodnicy Siedlec.

Opracowanie koncepcji pozwoli na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia postępowania przetargowego na odcinek pomiędzy Kałuszynem a Siedlcami. - Inwestycja uzyskała finansowanie i możliwość realizacji dzięki ubiegłorocznej decyzji rządu ws. nowelizacji Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 i zwiększeniu jego limitu ze 107 do 135 mld złotych. Priorytetem Rady Ministrów jest budowa infrastruktury transportowej w Polsce Wschodniej. Decyzja o realizacji jeszcze w obecnej perspektywie finansowej A2 od Mińska Mazowieckiego aż do Białej Podlaskiej pozwoli na połączenie autostrady z międzynarodową trasą Via Carpatia – powiedział w trakcie spotkania Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk.

- Wg pierwotnej koncepcji zakładano budowę autostrady do Siedlec do 2030 r. Przyspieszenie realizacji inwestycji o 10 lat to dla naszego Miasta i Mieszkańców wielka szansa – dodał prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. – Dobra i szybka droga jest najważniejszym elementem rozwoju, a ta droga, to najkrótsza trasa z Paryża do Moskwy. Dziękuję panom ministrom za to, że działania rządu PiS przyspieszą rozwój Polski Wschodniej. Jeśli ta ważna droga już powstanie, to my z resztą już sami sobie poradzimy.

O wadze A2 dla regionu mówił też poseł ziemi siedleckiej i Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, który o jej budowę zabiegał od wielu, wielu lat. - Przez 8 lat bycia w opozycji wspólnie z panem ministrem Adamczykiem przygotowywaliśmy program rozwoju infrastruktury drogowej z założeniem, że będzie on realizowany, gdy Prawo i Sprawiedliwość dojdzie do władzy. Tak się konsekwentnie od 2 lat dzieje. Minister Adamczyk realizuje też bardzo ważną dla aktywizacji Polski Wschodniej drogę S19, która przez naszych poprzedników została porzucona – mówił Minister Krzysztof Tchórzewski. – To inwestycje mające ogromny wpływ na rozwój Polski Wschodniej. Bez głównych dróg, umożliwiających wywóz towarów w różnych kierunkach, nie ma możliwości aktywizacji gospodarczej. Wreszcie doczekamy sytuacji, że ten najbiedniejszy region kraju – który jest w takiej sytuacji wcale nie dlatego, że ma nieaktywnych ludzi – będzie miał możliwości lokowania tu inwestorów. To obszar 1/3 Polski, który będzie zaktywizowany. W imieniu mieszkańców regionu serdecznie za to dziękuję.

Wykonawcą dokumentacji będzie firma Multiconsult Polska Sp. z o.o. Wartość zadania wynosi ok. 6,5 mln zł, a czas realizacji to 14 miesięcy od dnia podpisania umowy, tj. do lutego 2019 r. Zadaniem projektanta jest opracowanie dokumentacji zawierającej uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej, jak na przykład: zajętość terenu pod przyszłą autostradę. Projektant przeprowadzi również szczegółowe badania warunków geologicznych.

Dokumentacja opracowana zostanie dla trasy A2 na długości ok. 37,5 km., która przebiegać będzie przez gminy: Kałuszyn, Mrozy, Grębków, Kotuń, Mokobody, Skórzec oraz Siedlce (miasto i gminę), z planowanymi węzłami drogowymi w: Groszkach, Gręzowie i Swobodzie.

W przedstawionym podczas podpisania umowy w ministerstwie harmonogramie realizacji czytamy, iż do maja 2019 roku ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie inwestycji w systemie ,,Projektuj i Buduj", a w marcu 2020 roku planowane jest podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcą. Od lipca 2021 roku do sierpnia 2023 roku dojdzie do fizycznej realizacji robót budowlanych. Szacunkowy łączny koszt inwestycji (dokumentacja, wykup gruntów, budowa) ma wynieść 1,7 mld zł.

W 2012 roku w ramach budowy A2 na wschód od Warszawy powstał już odcinek stanowiący obwodnicę Mińska Mazowieckiego. Kilkanaście tygodni temu, w 2017 roku GDDKiA podpisała umowy na budowę autostrady A2 pomiędzy Warszawą (węzeł Lubelska) a Mińskiem Mazowieckim. Roboty budowlane na tym odcinku mają się zakończyć w 2020 r.

Poniżej, w pliku pdf szczegóły planowanej inwestycji A2 Ryczołek-Siedlce

źródło: własne; www.gddkia.gov.pl; foto: własne

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/