Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady OT płk Andrzej Wasielewski gościł 11 stycznia w Magistracie. Kurtuazyjna wizyta była okazją do podziękowań za wsparcie samorządu lokalnego w stworzeniu przyjaznej atmosfery dla formowania Wojsk Obrony Terytorialnej.

Płk Andrzej Wasielewski złożył prezydentowi Wojciechowi Kudelskiemu podziękowania za dotychczasową, wręcz wzorcową współpracę i stałe wsparcie udzielane stacjonującemu w Siedlcach batalionowi obrony terytorialnej. Wręczył także pamiątkową statuetkę 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z hasłem: "Zawsze gotowi, zawsze blisko". W spotkaniu uczestniczyli także wiceprezydent Siedlec Anna Sochacka, ppłk Dariusz Kozłowski, dowódca stacjonującego w Siedlce 53. batalionu lekkiej piechoty, ppłk Michał Oździński, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Siedlcach oraz oficerowie ze sztaby Brygady w Ciechanowie.

Pierwsze brygady OT powstały na tak zwanej "ścianie wschodniej" Polski, w tym 53. Batalion Piechoty Lekkiej z Siedlec, który został sformowany i funkcjonował w ramach Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, by niedawno przejść pod komendę 5. Mazowieckiej Brygady OT. Był jedną z pierwszych w kraju jednostek Obrony Terytorialnej. Zmiana podporządkowania wynika z postępującej rozbudowy tego nowego rodzaju sił zbrojnych.

Tworzone obecnie w centralnej części kraju kolejne jednostki, jak nowo powstała - 5. MBOT, chętnie skorzystają z doświadczeń siedleckiego batalionu przy tworzeniu następnych pododdziałów w północnej części województwa. Płk Andrzej Wasielewski określił następujący harmonogram dla tego zadania: – Od kwietnia formowany będzie 51. batalion w Ciechanowie, a od czerwca - 52. batalion w Komorowie. Ostatni, 54. batalion jest teraz skadrowany, a jego formowanie rozpocznie się w roku 2019.

Siedlecki batalion zostanie powiększony. Od lutego br. zaczną formować się dwie nowe kompanie: 4. i 5. W tych już istniejących, w czerwcu zakończony zostanie etap szkolenia indywidualnego, a zacznie się przygotowywanie specjalistów. W pierwszej kolejności będą to łącznościowcy, saperzy oraz operatorzy sprzętu inżynieryjnego.

Rozwijana będzie też współpraca ze służbami cywilnymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo ludności. – Robiliśmy już wspólne ćwiczenie kryzysowe w powiecie łosickim. W maju zrobimy je w powiecie siedleckim, a we wrześniu w powiecie sokołowskim – dodał uczestniczący w spotkaniu w UM dowódca siedleckiego batalionu, ppłk Dariusz Kozłowski.

na podst. autora AB/podlasie24.pl

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/