15 stycznia Siedlce obchodzą swoje Urodziny! 471 lat temu król Zygmunt I Stary nadał Miastu przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim.

Legenda głosi, że wpływ na powstanie Miasta miała królowa Bona, żona Zygmunta Starego. Jak było naprawdę, badacze na razie nie dają odpowiedzi...

Faktami są jednak zarówno: to, że pierwsze wzmianki o Siedlcach pochodzą z 1448 r.; to, że Bona często przejeżdżała przez Siedlce podróżując na Mazowsze i Litwę, jak też to, że starania Stanisława Siedleckiego do przekształcenia wsi Siedlce w miasto, uwieńczone zostały 15 stycznia 1547 roku wydaniem przez króla Zygmunta Starego przywileju, zezwalającego na lokowanie miasta na prawie magdeburskim na części gruntów wsi Siedlce. Grunty te nazwano "Nova Siedlcza". Warto wspomnieć, że 15 lat wcześniej, bo w 1532 r. w Siedlcach erygowano parafię. Tak więc parafia pw. Św. Stanisława BM jest starsza od Miasta Siedlce.

W wyniku przywileju lokacyjnego pierwotną wieś Siedlce podzielono na dwie części: nową, zachodnią część "miejską" Nowe Siedlce, dla której utarła się nazwa "Siedlce" i wschodnią, którą stanowiła wieś nazywana Starą Wsią lub Starowsią. Co ciekawe Starą Wieś włączono do Siedlec dopiero w roku 1907.

Oryginał przywileju lokacyjnego nie zachował się do naszych czasów.

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/