W najbliższą sobotę, 6 stycznia obchodzimy święto Objawienia Pańskiego, w polskiej i nie tylko tradycji popularnie nazywane świętem Trzech Króli. Tego dnia ulicami Siedlec przejdzie już po raz piąty Orszak Trzech Króli. Uroczystości rozpocznie Msza Święta w kościele pw. Św. Stanisława BM o godz. 11.45. Po Eucharystii, ok. godz. 13.00 Orszak przejdzie ulicami Miasta do Katedry.


Organizatorem siedleckiego Orszaku Trzech Króli jest Fundacja Nasza Szkoła oraz Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tradycyjnie wydarzenie to odbywa się pod Patronatem Honorowym Jego Ekscelencji Biskupa Kazimierza Gurdy oraz Prezydenta Miasta Siedlce Wojciecha Kudelskiego.
Wydarzenie to gromadzi co roku kilka tysięcy Siedlczan, dlatego do współpracy zaproszone są liczne szkoły, parafie, organizacje i ludzie dobrej woli, którzy zaangażują się w realizację tego wspaniałego dzieła. Tegoroczny orszak wsparło liczne grono Sponsorów oraz Darczyńców także anonimowo.

Trasa orszaku przebiegać będzie podobnie jak w ubiegłym roku od kościoła p.w. Św. Stanisława BM poprzez ul. Piłsudskiego i Wojskową oraz ul. Cmentarną do katedry. Przewidziane jest pięć scen ukazujących ważne wydarzenia z historii naszej diecezji poprzez zwyczaje panujące w dzisiejszym świecie, a wszystko przeplecione atmosferą Świąt Bożego Narodzenia.

Podczas imprezy zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna na potrzeby Fundacji "Dajemy Nadzieję" ze Lwowa. Głównym celem tej fundacji jest pomoc charytatywna niesiona ubogim oraz praca i służba w ofiarowaniu drugiemu człowiekowi chrześcijańskiej miłości, szerzenia kultury i sztuki, wspierania edukacji i inne działania wspomagające Organizacje Pożytku Publicznego na Ukrainie.

To wyjątkowe wydarzenie, które jest zaproszeniem dla wszystkich niezależnie od poglądów, wyznań, czy narodowości. Tutaj można doświadczyć jedności, pokoju i miłości bezinteresownej, która płynie bezpośrednio z bożej maleńkiej miłości - Boga, który przyszedł na ten świat bezbronny, jako małe Dzieciątko w ubogiej stajence w otoczeniu zwierząt i pastuszków. Wielkość i Majestat Jego ukazują symbolicznie Trzej Królowie przywiedzeni Gwiazdą Betlejemską, która i dla nas niech będzie impulsem do wyjścia z ciepłych, wygodnych domów do chłodnej i ubogiej stajenki.


W związku z przemarszem uczestników orszaku zamknięte będą ulice w centrum miasta w następujących godzinach:

- od godz.: 12:15 do godz.: 14:00 – ul. Floriańska na odcinku od Pułaskiego do Piłsudskiego;
- od godz.: 09:00 do godz.: 14:00 – ul. Kilińskiego na odcinku od Piłsudskiego do Pułaskiego w obu kierunkach;
- od godz.: 8:30 do godz.: 15:00 – ul. Bpa I. Świrskiego na odcinku od Ks. Niedziałka do Kochanowskiego.

Plan Orszaku Trzech Króli:
11:45 – Msza św. w kościele p.w. Św. Stanisława BM w Siedlcach
13:00 – Zawiązanie zgromadzenia na placu przed kościołem p.w. Św. Stanisława
(Scena I - Rozpoczęcie Orszaku)
13:20 – Przemarsz ulicą Piłsudskiego do skrzyżowania ulicy Piłsudskiego z ulicą Kilińskiego
(Scena II – Męczennicy Podlascy)
13:30 – Przejście ulicą Piłsudskiego do skrzyżowania z ulicą Wojskową
(Scena III - Zwyczaje Bożonarodzeniowe)
13:45 – Przejście ulicą Wojskową (Scena IV na wysokości Galerii Siedleckiej - Walka Dobra ze Złem) oraz ulicą Cmentarną do Katedry (Scena V - Pokłon Trzech Króli)
14:15 – Przemówienia Jego Ekscelencji Biskupa Kazimierza Gurdy oraz Prezydenta Miasta Siedlce Wojciech Kudelskiego, poczęstunek dla uczestników połączony z dzieleniem się opłatkiem dla mieszkańców miasta Siedlce
15:00 15:30– Wspólne kolędowanie i zakończenie V Orszaku Trzech Króli 2018

Objawienie Pańskie to święto objawienia się Boga światu, tzw. epifania. To też wspomnienie pokłonu Mędrców, Chrztu Jezusa i przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej. Święto nazywane jest "świętem Trzech Króli", na pamiątkę wędrówki 3 Mędrców - jak głosi Ewangelia Św. Mateusza - do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. W kościele katolickim obchodzi się je 6 stycznia każdego roku.
Objawienie Pańskie jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa, dzień ten obchodzony był na Wschodzie jako święto Bożego Narodzenia, a u Ormian (Apostolski Kościół Ormiański) jest tak do dzisiaj. W Kościele łacińskim święto to zaczęto obchodzić od końca IV w., jako święto niezależne od Bożego Narodzenia. Od XVIII wieku upowszechnił się zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych wielu katolickich domów kreślono litery: C†M†B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te - w jednej z wersji - są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). W Polsce, święto Trzech Króli zostało zlikwidowane w 1960 roku, w czasach PRL-u. W 2010 r. Sejm zadecydował o przywróceniu święta "do sfery publicznej", czyniąc dzień święta dniem wolnym od pracy, począwszy od 2011 r.