Siedlce 21 stycznia stały się centrum dialogu ekumenicznego. W Cerkwi Prawosławnej Św. Trójcy przy ul. Brzeskiej, odbyło się bowiem Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tzw. wieczernia wypełniła cerkiew wiernymi kilku lokalnych, kościołów chrześcijańskich.

Wieczerni (w liturgii rzymsko-katolickiej: nieszpory) przewodniczył arcybiskup Abel, Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko–Chełmskiej, a kazanie wygłosił bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej. Uczestniczyli w niej również liczni kapłani i wierni kościołów: prawosławnego, rzymsko-katolickiego, ewangelickiego oraz mariawickiego. Obecni byli m.in. biskupi siedleccy: ordynariusz bp Kazimierz Gurda i bp pomocniczy Piotr Sawczuk oraz prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, luteranin bp Jerzy Samiec.

Od 18 do 25 stycznia pod hasłem "Prawica Twoja wsławiła się mocą" w kościele powszechnym trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W całej Polsce będą miały miejsce spotkania ekumeniczne z udziałem duchownych i wiernych różnych kościołów chrześcijańskich. W centralnych obchodach w Siedlcach wzięli udział przedstawiciele: Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Katolickiego, Kościoła Polskokatolickiego, Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Kościoła Metodystycznego, Polskiego Kościoła Chrześcijan Baptystów.

- Jest mi niezmiernie miło, że to Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne ma miejsce na terenie prawosławnej Diecezji Lubelsko–Chełmskiej, w Siedlcach. Dziękuję, że wszyscy hierarchowie zjednoczeni w Polskiej Radzie Ekumenicznej są z nami. Mimo podziału, ontologicznie stanowimy jedną całość mistycznego ciała Jezusa Chrystusa. Kiedy dziś była zaintonowana modlitwa "Ojcze Nasz" nie było różnicy pomiędzy nami – mówił w trakcie nabożeństwa abp Abel.

Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz w kazaniu ekumenicznym wskazał na 3 grzechy ekumenizmu. - Papież Franciszek mówi, że największą trucizną ekumenizmu jest prozelityzm, nawracanie siłą, podstępem, przekupstwem. Kościół nie jest drużyną piłkarską, która szuka kibiców - podkreślił podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz. Jego zdaniem powinniśmy głosić ewangelię, żyć nią, aby w ten sposób przyciągać do Chrystusa, a nie werbować nowe osoby. Kolejną trucizną ekumenizmu jest są synkretyzm i niewłaściwy dogmatyzm. Hierarcha wskazał na migrantów, głownie zza wschodniej granicy, dzięki którym możemy uczyć się właściwego ekumenizmu. – Nie możemy na nich patrzeć w kategoriach wyłącznie ekonomicznych, czyli co będziemy dzięki nim mieli. Trzeba się zatroszczyć o ich potrzeby religijne. To dla nas szansa, by poznać ich duchowość, wyznanie, by modlić się razem – dodał bp Krzysztof Nitkiewicz.

- Cieszymy się, że to wydarzenie może odbywać się w Siedlcach i może uczestniczyć w nim Kościół Siedlecki. Cieszymy się również, że zasady wspólnego działania pogłębiają się w naszym Kościele. Wierni wszystkich wyznań trwają w jedności, odnoszą się do siebie z szacunkiem, pomagają sobie w życiu. Dzisiaj jesteśmy po to, żeby nawzajem modlić się za siebie i umacniać się w wierze przy Tym, w którego wszyscy wierzymy i kochamy - powiedział biskup Diecezji Siedleckiej Kazimierz Gurda. Na zakończenie błogosławieństwa zebranym w Cerkwi udzielił Bp Pomocniczy Diecezji Siedleckiej Piotr Sawczuk.

Relacja video z Centralnego Nabożeństwo Ekumenicznego w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - tutaj.

Retransmisja siedleckiej wieczerni odbędzie się w Programie 2 Polskiego Radia o godz. 8.00 w niedzielę 28 stycznia.

opr. JiC/Kamil Skorupski (podlasie24.pl); foto: WB

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/