Podsumowanie ubiegłorocznej reformy oświaty, a ponadto: wysokość nakładów inwestycyjnych, wielkość subwencji oświatowej i skala jej niedoszacowania, etatyzacja nauczycieli, liczba uczniów w szkołach, oferta zawodów w szkolnictwie zawodowym oraz priorytety do roku 2025, to i wiele innych danych publikujemy w prezentacji Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.

Przygotowany materiał podaje tak podstawowe dane jak ilość uczniów w poszczególnych typach szkół i przedszkoli; mamy więc 3521 przedszkolaków (1918 w publicznych i 1603 w niepublicznych; do tej liczby trzeba dodać 234. dzieci w oddziałach przedszkolnych). 5901 uczniów uczy się w podstawówkach. W klasach gimnazjalnych jest ich 1526., a w szkołach ponadgimnazjalnych – 5251.

Informacją, jaka jest już od dawna znana to fakt, iż w technikach mamy więcej uczniów niż w liceach (2317 vs 2231). Kolejną, iż od roku 2007 do 2017 włącznie, niedoszacowanie subwencji oświatowej do zadań gminnych i powiatowych Miasta to ponad 200 mln zł.

Wielkość wydatków inwestycyjnych lokalnego samorządu w tym samym okresie (od 2007 r., włączając w to wsparcie unijne) to blisko 120 mln zł.

Siedlce - co też nie jest zaskoczeniem dla znawców tematu - mają jedną z lepszych w Polsce, a na pewno najlepszą na Mazowszu, ofertę kształceniową w technikach i szkołach branżowych! To aż 53 profesje! Młodzi siedlczanie swoich zawodów, na podstawie zawartych umów, uczą się praktycznie w kilkudziesięciu firmach.

Co czeka siedlecką oświatę do roku 2025? W działaniach priorytetowych znajduje się m.in integracja oferty szkół ponadgimnazjalnych i lokalnych uczelni wyższych, rozbudowa i modernizacja bazy sportowej (w tym szkolnej), wprowadzanie i rozwijanie oferty zajęć praktycznych, rozwijanie wachlarza z ofertami zajęć pozalekcyjnych oraz dostosowanie obiektów dla osób niepełnosprawnych (w tym szkolnej).

źr. własne

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/