Siedlce znalazły się w grupie samorządów aktywnie wspierających profilaktykę nowotworową w Polsce. Samorząd sfinansuje profilaktyczny program szczepień dziewczynek i chłopców z Siedlec przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Spotkanie edukacyjne nt. wirusa i szczepień 15 listopada.

W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce nowotwór odbytu zajmuje siódme miejsce wśród kobiet i szóste wśród mężczyzn, pod względem liczby zachorowań na nowotwory złośliwe.

W ramach realizacji Programu Profilaktyki Zakażeń HPV w roku 2017 i 2018 realizator "Programu" - Przychodnia Lekarska SALUS, rozpoczyna poprzedzone działaniami edukacyjnymi szczepienia ochronne przeciwko HPV u dziewcząt i chłopców, urodzonych w 2005 i 2006 roku, które zamieszkują na terenie Miasta. Decyzję o realizacji programu podjęto na podstawie rekomendacji specjalistów, światowych i polskich towarzystw medycznych, w tym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Koszt szczepień w całości zostaje pokryty z budżetu Miasta. Warunkiem szczepień jest zgoda Rodziców dzieci.

Już 15 listopada br. o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Siedlce (ul. Skwer Niepodległości 2) odbędzie się godzinne "spotkanie edukacyjne" dla Rodziców i dzieci z rocznika 2005 i 2006, nt. chorób wywoływanych przez wirusa HPV i metodach walki z nim. Spotkanie poprowadzi dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej Instytutu Centrum Zdrowia Matki-Polki z Łodzi.

Podczas spotkania będzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat wirusa HPV
oraz metodach profilaktyki przeciw chorobom przez niego wywoływanym.

O HPV i szczepieniach

Wirus odpowiedzialny jest za powstawanie raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy u kobiet, raka odbytnicy oraz brodawek płciowych u obu płci. Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. Jest również odpowiedzialny za zmiany przednowotworowe i nowotworowe pochwy oraz sromu, jak również brodawki zewnętrznych narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Zakażeniu wirusem można zapobiegać wykonując szczepienia ochronne. Istotne jest, by szczepienia zostały wykonane jak najwcześniej, najlepiej przed inicjacją seksualną.

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowanej szczepionki były poddane ocenie podczas wieloletnich badań klinicznych. Szczepionka nie zawiera żywego materiału biologicznego, więc nie może sama doprowadzić do zakażenia. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirus, zanim dojdzie do pełnej infekcji oraz prowadzi do powstania pamięci immunologicznej zapobiegając rozwojowi objawów po zakażeniu. Pełen cykl szczepień obejmuje domięśniowe (w ramię) podanie 2 dawek szczepionki w czasie 6 miesięcy. Przed szczepieniem dziecko badane jest przez lekarza pediatrę lub lekarza rodzinnego we wszystkich placówkach realizatora "Programu".

Realizatorem programu jest wyłoniona w drodze konkursu Przychodnia Lekarska SALUS (ul. Piłsudskiego 49 w Siedlcach, tel.: 796-440-222). I do niej powinni zgłaszać się chętni Rodzice, którzy chcą dokonać szczepienia u swoich dzieci.

Akcja edukacji zdrowotnej przeprowadzona zostanie we współpracy ze szkołą, do której dzieci uczęszczają. Udział w programie wymaga, tak jak i w przypadku innych szczepień, zgody Rodziców/Opiekunów i poprzedzony będzie konsultacją medyczną lekarza uprawnionego do prowadzenia szczepień profilaktycznych. Aby przystąpić do programu szczepień niezbędna będzie pisemna zgoda Rodzica/opiekuna. Formularz będzie dostępny m.in. w placówce Realizatora.

Linki do stron o tematyce HPV: www.szczepienia.gis.gov.pl www.szczepienia.pzh.gov.pl www.zaszczepsiewiedza.pl www.pediatria.mp.pl www.hpv.pl www.koalicjarsm.pl

opr. JiC na podst. źr

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/