Przestępczość w Mieście i powiecie systematycznie maleje od 5 lat. Spowodowaliśmy za to więcej niż rok wcześniej wypadków samochodowych. I nie są temu winni jedynie młodzi wiekiem kierowcy. Dane Komendy Wojewódzkiej Policji 23 listopada prezentował podczas społecznej debaty o bezpieczeństwie komendant Andrzej Dziewulski.

Tematem debaty było wezwanie "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ". Wzięli w niej udział wójtowie gmin powiatu siedleckiego, reprezentanci służb mundurowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oraz licznie zgromadzona młodzież klas mundurowych z "Rolnika" i "Elektryka", była siedlecka Komenda Miejska Policji. Inicjatywa wyszła od Komendanta Policji w Siedlcach.

To kolejna debata, podczas której omawiano aktualne problemy dot. bezpieczeństwa w regionie oraz prezentowano narzędzia wspierające bezpieczeństwo na ulicach. 23 listopada w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Asłanowicza 2 w Siedlcach przedstawiono 3 takie aplikacje, z których Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i "Moja Komenda" funkcjonuje już od około roku czasu. Omówiony został również program "Dzielnicowy bliżej nas".

Komendant Miejski Policji podinsp. Andrzej Dziewulski poinformował o pozytywnych trendach potwierdzających dane krajowe o "społecznym poczuciu bezpieczeństwa" w Siedlcach i regionie. Przestępczość na obszarze operacyjnym siedleckiej policji spada: w stosunku do 2013 roku dane na październik 2017 roku informują, że "postępowania wszczęte" spadły o blisko 1,1 tys. przypadków a "postępowania stwierdzone" o ok. 1,5 tys. Maleje ilość przestępstw w 7 najważniejszych kategoriach: kradzieży, kradzieży z włamaniem, kradzieże samochodów, uszkodzenia rzeczy, uszczerbkach na zdrowiu, bójkach i pobiciach i w kategorii rozbojów. (prezentacja szczegółowa statystyk poniżej).

Dane policyjne pokazują dwa inne trendy: jeździmy źle, powodując coraz więcej wypadków i dajemy się częściej oszukiwać metodą "na wnuczka". Tylko w ciągu 10 miesięcy tego roku wydarzyło się o 28 wypadków więcej niż w całym 2016 roku (105 do 77). Najwięcej rannych (29) i zabitych (2) mają kierowcy wcale nie najmłodsi stażem i niedoświadczeni, bo ci którzy mają od 40 do 59 lat. Tylko nieco "gorsi" są od nich kierowcy w przedziale wieku 25-39: ci z kolei ranili 25 osób i zabili 5.

Pocieszające jest to, że jak dotąd w 2017 roku daliśmy się tylko o raz więcej oszukać metodą "na wnuczka/policjanta itp." aniżeli w roku 2016. (7 takich przypadków w 2017).

Policjanci zdali też "raport" z realizacji wniosków i postulatów z ubiegłorocznej debaty z listopada 2016 roku. Zwracano baczniejszą uwagę na osoby narodowości romskiej dopuszczające się oszustw i kradzieży. Wg policji, która prowadziła akcję informacyjną podczas spotkań "bezpieczny senior" i objęła nadzorem prewencyjnym w ramach zadań doraźnych, odnotowano dwa incydenty z udziałem osób narodowości romskiej. Sprawy skierowano do rozpatrzenia przez sądy. Rok temu sugerowano policjantom zwrócenie uwagi na brawurową jazdę kierowców na parkingu przed budynkiem Delegatury Mazowieckiego urzędu wojewódzkiego w Siedlcach. Efekt? Objęto teren nadzorem prewencyjnym w ramach zadań doraźnych służb patrolowych, obchodowych i ruchu drogowego, monitorowano też na bieżąco to miejsce w wyniku weryfikacji zgłoszeń a wobec ujawnionych sprawców wykroczeń stosowano działania represyjne adekwatne do popełnionych czynów.

W tym roku m.in. wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski apelował o większą ilość patroli policyjnych na drogach gminy, a siedlecki radny Maciej Nowak o znakowanie rowerów przez ich sprzedawców przy pomocy policji oraz wspieranie działań umożliwiających wjazd pojazdów pogotowia, policji itp. na strzeżone szlabanami posesje wspólnot mieszkaniowych.

Za bardzo dobra pracę policji na terenie Miasta i za przyczynianie się tymi działaniami do wysokiej pozycji Siedlec w rankingach bezpiecznego życia w Mieście, dziękowała wiceprezydent Anna Sochacka.

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/