Studencki Ośrodek Działań Kulturalnych "Limes" ma 40 lat. Klub studencki, na którego imprezach i wydarzeniach wychowało się co najmniej kilkadziesiąt tysięcy studentów i kilka pokoleń siedlczan, główny jubileusz obchodził 24 listopada w Sali Białej MOK.

Pierwsza odsłona obchodów 40. lat istnienia tego zasłużonego dla kultury Miasta Ośrodka, rozpoczęła się 27 października. Wówczas w Sali Podlasie MOK zobaczyliśmy koncert "Chodowiaków" i innych siedleckich artystów, związanych niegdyś z Limesem.

Kluczowe uroczystości, z tortem i Listem gratulacyjnym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, przekazanym na ręce kierownika Ośrodka od 40 lat - Tadeusza Goca, odczytał Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Wiceprezydent Siedlec Anna Sochacka do życzeń dołożyła kwiaty i prezent w postaci gitary. - Działalność Ośrodka i Pana, odkąd pamiętam, zawsze była różnorodna i pożyteczna dla kultury miejskiej. Jest po prostu "nie do ogarnięcia". - skwitował żartobliwie Wojciech Kudelski.

Główne uroczystości 24 listopada zakończył zespól poezji śpiewanej Grupa "U studni", której skład tworzą współtwórcy Starego Dobrego Małżeństwa.

Kluby studenckie powstawały niegdyś - i istnieją do dzisiaj - przy wyższych uczelniach. Wyższą Szkołę Nauczycielską w Siedlcach powołano do życia w 1969 roku. Protoplastami "Limesu" były świetlice założone przez studentów WSN w końcu lat 60-tych XX wieku, w podziemiach akademika na 3 Maja 49, tj.: "Piekiełko" i "Ten Ta To". W 1973/74 roku podobna, nieformalna świetlica powstała w Domu Studenckim nr 2 przy ul. Bema. To były początki "Limesu". Formalny status Klub "Limes" uzyskał w 1977 roku, kiedy to ówczesny, PeeReLowski - Socjalistyczny Związek studentów Polskich ogłosił ten rok - Rokiem VI Festiwalu Studentów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Od 1984 roku Studencki Ośrodek Działań Kulturalnych "Limes" przybiera nie tylko oficjalną, do dziś funkcjonującą nazwę, ale i działa odtąd jako samodzielna jednostka organizacyjna przy Wyższej Szkole Pedagogicznej, z własnym statutem.

W 1976 roku przez Siedlce przeszły pierwsze Jackonalia. Wcześniej studenci maszerowali przez Miasto w ramach powszechnie znanych juvenaliów.

To z SODK "Limes" wyszły pomysły imprez i form artystyczno-kulturalnych funkcjonujących w zmienionej formie do dzisiaj, tj. Festiwal Standardów Jazzowych, Siedleckie Dni Tetaru, Teatr ES, Zespół Pieśni i Tańca "Zaścianek", kabarety. Swoje pierwsze szlify artystów i animatorów kultury Miasta i regionu zdobywali tu: Andrzej Meżerycki, Tadeusz Goc, Iwona i Jerzy Kobylińscy, Iwona i Grzegorz Orzełowscy, Maciej i Joanna Woszczyńscy, Tomasz Hapunowicz, Maciej Turkowski i wielu wielu innych.

To dzięki "Limesowi" usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w Siedlcach, w byłej sali, tzw. MPRB przy ul. Świrskiego nową falę polskiego rocka, solistów i zespoły tj. Perfect, Bajm, Kombi, Kasę Chorych, Budkę Suflera, Maanam, Kult, Urszula, Lombard, Dżem. W "Limesie" lub dzięki "Limesowi" koncertowali w Siedlcach: Maryla Rodowicz, Antonina Krzysztoń, Leszek Długosz, Raz Dwa Trzy, Skaldowie, Jan Ptaszyn-Wróblewski. Do historii przeszły koncerty rockowe, czule wspominane przez uczestników, tj. koncert Kombi i Maanam`u w 1981 roku, czy dwa koncerty Perfectu w hali przy ul. Prusa 6 w 1985 roku.

Przez wiele lat centrum studenckiej i miejskiej rozrywki mieściło się w sali koncertowej i kawiarence, pełniącej tez rolę "galerii", na tyłach "akademika" przy ul. Bema 1. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku otwarto drugi lokal SODK: Klub "PeHa" przy ul. 3 Maja 49 (przy akademiku). Dzisiaj "stary" Limes nie istnieje, a "PeHa" przy 3 Maja wewnątrz przypomina bardziej "zaniedbaną piwiarnię", niż klub.

O historii "Limesu" posłuchacie też w magazynie "Z Ratusza", w 2. części tego kilkunastominutowego programu.

opr. JiC; foto: własne, Jarosław Kurzawa

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/