Ponad 200 wystawców z 4 krajów z różnych branż, koncerty i pokazy artystyczne, konkursy, zabawy - to atrakcje Jubileuszowego Jarmarku w centrum Miasta, które obchodzi w tym roku 470-lecie istnienia. Z tej okazji były okazałe torty.

Nasze Miasto obchodzi w tym roku jubileusz 470-lecia nadania praw miejskich. Podobnie i nasz jarmark świętuje swoje 10-te urodziny. Urodziny Miasta uczczone zostały podczas otwarcia imprezy Wielkim Tortem Urodzinowym, którego skosztowało wielu obecnych na Pl. Sikorskiego Mieszkańców. Otwierający imprezę prezydent Wojciech Kudelski powitał wszystkich Mieszkańców oraz wystawców z całej Polski, oraz artystów i rzemieślników.

- Siedlce leżą na skrzyżowaniu ważnych szlaków, a wszyscy zatrzymujący się tu kupcy wykładali swoje towary, korzystali z wypoczynku w Siedlcach, i zarabiali jednocześnie. - uzasadniał organizację jarmarku w naszym Mieście prezydent Wojciech Kudelski, dokonując formalnego jego otwarcia. - Święty Stanisław - patron jarmarku i naszego Miasta, Siedlec - jest jednocześnie opiekunem uczciwości małżeńskiej i patronem moralności. To też drugi po Św. Wojciechu patron Ojczyzny, i nasze Miasto ma wielki zaszczyt, że Święty, biskup męczennik jest jego patronem. - przypominał zgromadzonym włodarz Miasta.

Jarmark współotworzył oficjalnie biskup siedlecki Kazimierz Gurda. - Pragnę pogratulować Panu Prezydentowi i organizatorom, że już po raz dziesiąty jarmark się odbywa. Postać biskupa krakowskiego Stanisława jest bardzo znacząca w dziejach naszej Ojczyzny, i ważna dla Miasta oraz diecezji. Niech czas tu spędzany będzie czasem radości, pokoju, wzajemnej wymiany życzliwości i dobrych myśli. Niech przyniesie radość szczególnie tym najmłodszym, którzy tu przychodzą. - życzył pasterz diecezji.

Po krótkiej modlitwie bp Kazimierz Gurda pobłogosławił zwiedzających i wystawców oraz udzielił odpustu od spożywania mięsa na dzień dzisiejszy.

aut. JiC

Informacja z 2.5.2017

Moc atrakcji czeka siedlczan 5 i 6 maja. Na Placu gen. Wł. Sikorskiego oraz na ul. Kilińskiego i ul. Pułaskiego odbędzie się już dziesiąty Siedlecki Jarmark św. Stanisława.

Z przyjemnością zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w imprezie o niepowtarzalnym charakterze – X Siedleckim Jarmarku św. Stanisława, który odbędzie się w dniach 5 – 6 maja. Siedlecki Jarmark św. Stanisława to impreza o charakterze targowo-wystawienniczym, wychodząca naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom lokalnych twórców i rzemieślników, posiadających bogaty dorobek kulturowy, nieeksponowany dotychczas na ponadlokalnym poziomie. Co roku znacząco zwiększa się liczba chętnych do prezentacji ginących zawodów rzemieślniczych. Siedlecki Jarmark stał się dla wielu szansą do szerokiej promocji regionalnych produktów i tradycyjnych dla regionu potraw. Jesteśmy przekonani, że Jarmark zjednoczy jeszcze bardziej mieszkańców miasta Siedlce i przyległych miejscowości, stwarzając okazję do dzielenia się bogactwem tradycji i kultury, a także zdecydowanie wzmocni walory turystyczne regionu.

Wydarzenie to nawiązuje w swej formie i treści do średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych. Tak jak wówczas, niewątpliwie stanie się atrakcją dla turystów i mieszkańców, łącząc handlowy kiermasz z bogatym programem imprez kulturalnych.

Oficjalnie otwarcie Jarmarku zaplanowane na godz. 11:00 uświetni występ Warszawskiej Kapeli z Targówka – jednej z najlepszych kapel w Polsce, która zaprezentuje folklor warszawski. W jej repertuarze znajdują się szlagiery Stanisława Grzesiuka największego barda powojennej Warszawy, takie piosenki jak: U Cioci na imieninach, Bal na Gnojnej, Zimny Drań, i wiele innych przebojów w nowych aranżacjach folkloru miejskiego Warszawy. Podwójny jubileusz 10-lecia Jarmarku św. Stanisława i 470-lecia Miasta Siedlce osłodzi Tort Urodzinowy.

W tym roku dwudniowym targom towarzyszyć będzie Wioska Ginących Zawodów i Rzemiosł – plenerowy pokaz historyczny. W ramach tego wydarzenia będzie można odbyć podróż szlakiem ginących zawodów. W tym celu zrekonstruujemy ducha wioski rzemieślniczej, prezentując stare zawody oraz inne materialne elementy z nimi związane. Odwiedzimy warsztat garncarski – rzemiosło znane na ziemiach polskich od ponad tysiąca lat. Podczas warsztatów garncarz zaprezentuje sposoby przygotowywania gliny oraz różnorodne techniki toczenia przedmiotów na kole: dzbanów, mis, kufli czy świeczników. Widzowie będą mieli również możliwość poznania fragmentów historii garncarstwa, bajek i anegdot związanych z tym starym zawodem. Podczas pokazu interaktywnego Dawna polska wieś przedstawionych zostanie wiele sprzętów wyposażenia gospodarstwa chłopskiego.

Uczestnicy mogą popróbować swoich sił np. w ubijaniu masła w kierzance czy mieleniu mąki w drewnianym młynie żarnowym oraz ubić kaszę w ponad stuletniej stępie. Warsztat prząśniczy zaprezentuje przędzenie na tradycyjnym kołowrotku oraz na różnego rodzaju krosnach tkackich. Chętni będą mogli sami sporządzić bransoletkę z wełny, zrobić krajkę na średniowiecznym krosienku lub spróbować pracy na kołowrotku tkackim Olejarnia przedstawi pokaz tłoczenia oleju w historycznych strojach i urządzeniach. Polecamy każdej grupie wiekowej. Podczas pokazu olej przygotowywany będzie z naturalnych nasion, które mielone są w młynie, w następnej kolejności prażone w piecyku opalanym drewnem, a na koniec wyciskane na tradycyjnej prasie śrubowej, tak jak robili nasi pradziadowie 100 i więcej lat temu. Prasa używana podczas pokazu jest wyjątkowa ponieważ jest jedną z dwóch mobilnych tłoczni oleju w Polsce.

Ponadto, już tradycyjnie, pierwszego dnia Jarmarku w piątek, odbędą się Targi Edukacyjne siedleckich placówek oświatowych, podczas których gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne będą miały możliwość zaprezentować się z najlepszej strony, aby zachęcić młodzież do wyboru właśnie ich placówki.

Nadleśnictwo Siedlce zaprasza na Regionalne Święto Lasu - do odwiedzenia stoisk edukacyjnych Lasów Państwowych, na interaktywną wystawę edukacyjną, ścieżkę zmysłów, do drewnianego domku oraz do wzięcia udziału w zawodach w piłowaniu drewna.

Również 6 maja będziemy mieli okazję do świetnej zabawy kulinarnej. V Kulinariada ma szansę stać się świętem smakoszy i miłośników gotowania. Może w niej wziąć udział każdy, kto ma smykałkę do kucharzenia. Wystarczy przygotować potrawę wykorzystując najprostsze i niedrogie produkty, charakterystyczne dla naszego regionu.

W sobotę 6 maja części targowo wystawienniczej towarzyszyć będą występy na scenie folkowej z udziałem regionalnych zespołów i kapeli ludowych. Prezentacje artystyczne na scenie folkowej rozpoczniemy od koncertu Kapeli i ZPiT "Sokołowianie" działającego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury. W repertuarze Kapeli znajdują się piosenki podlaskie, kurpiowskie, warszawskie, lubelskie, krakowskie, rzeszowskie oraz tzw. przygodne jak np. "Plon niesiemy plon" czy "Słoneczko nad zachodem". Rolą solistów jest śpiew pieśni między suitami z towarzyszeniem kapeli. Są to pieśni takie jak m. in. "Stoi grusza w polu", "Na rzeszowskim rynku", "Dwa serduszka", "Matulu moja", "Pod Siedlcami".

Tego dnia zaprezentuje się również Kapela i ZPiT Ziemi Siedleckiej "Chodowiacy" im. Alicji Siwkiewicz. "Chodowiacy" są laureatami wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich. W swoim repertuarze posiadają tańce narodowe: poloneza, krakowiaka, kujawiaka, oberka, mazura; suitę podlaską, lubelską, rzeszowską, biłgorajską, kujawską, kurpiowską, kaszubską, żywiecką oraz tańce słowackie i ukraińskie. Program przeplatany jest piosenkami z regionów, a całości towarzyszy kapela.

Prezentacje na scenie folkowej Jarmarku zakończy Kapela Praska popularyzująca folklor Warszawy od 1988 r.

Patronat honorowy nad Jarmarkiem św. Stanisława objęli Biskup Siedlecki i Prezydent Miasta Siedlce.

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/