To już 226 lat minęło od uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja, nazwanej przez Hugona Kołłątaja "ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny", która po amerykańskiej była drugą na świecie a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą, wprowadzającą zasadę trójpodziału władzy. W Siedlcach, podobnie jak w poprzednich latach, rocznicę jej uchwalenia obchodzono uroczyście.


Konstytucja 3 Maja ma dla nas szczególne znaczenie. Po latach klęsk i bezwładu wewnętrznego, była ona próbą reformy państwa, uzależnionego od Rosji, która oficjalnie sprawowała nad nim protektorat. Tragiczne doświadczenia I rozbioru skłoniły wielu obywateli do szukania rozwiązań, które przywróciłyby blask dawnej świetności. Po latach za najważniejsze postanowienia, musimy uznać te, która zapoczątkowały proces kształtowania się nowoczesnego narodu polskiego. Pozytywne zmiany zapoczątkowało polityczne zrównanie szlachty i mieszczan oraz wzięcie ludności chłopskiej pod opiekę państwa. Nie upłynęły trzy lata od uchwalenia Konstytucji, jak w obronie niepodległego bytu państwowego, chłopi ruszyli do walki pod hasłem "Żywią i Bronią".

Konstytucja 3 Maja zlikwidowała najważniejsze wady ustrojowe Rzeczypospolitej, które od wielu pokoleń były przyczyną słabości wewnętrznej i zewnętrznej państwa. Zniesiono liberum veto i wolną elekcję, wprowadzając dziedziczną monarchię. W ten sposób ograniczono możliwość ingerowania państw ościennych w nasze wewnętrzne sprawy. Jednocześnie Sejm Wielki powiększył i zmodernizował armię, która miała być gwarantem naszej suwerenności. Trzeba podkreślić, że Konstytucja 3 Maja była kompromisem pomiędzy królem a szlachtą, zawartym dla dobra ogółu. Jednocześnie ustawa zasadnicza w umiejętny sposób łączyła program modernizacji państwa z zachowaniem tradycji narodowych.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się o godz. 10.00 w siedleckiej katedrze mszą świętą sprawowaną przez biskupa Kazimierza Gurdę w intencji Ojczyzny. W homilii ordynariusz siedlecki podkreślił, że "Polacy w trudnych momentach swojej historii zwracali się do Maryi i powinni to robić dalej". Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy uroczystości, a wśród nich przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych, przeszli tradycyjną trasą pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym nawiązał do obecnej sytuacji politycznej panującej w Europie oraz wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa zbiorowego ze strony Rosji i terroryzmu islamskiego. W swoim wystąpieniu podkreślił również wymiar lokalny wydarzeń sprzed ponad dwustu lat. W okresie Sejmu Wielkiego Aleksandra Ogińska, właścicielka Siedlec, jak i jej mąż Michał Kazimierz, hetman wielki litewski, należeli do zwolenników reform. Podczas wojny polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 Maja zarówno Hetmanowa, jak jej służba i mieszczanie, wykazali się ofiarnością na rzecz wysiłku wojennego.

Wystąpienie prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego

Po zakończeniu przemówienia odczytano Apel Pamięci, delegacje instytucji i organizacji działających na naszym terenie złożyły kwiaty pod pomnikiem, a kompania wojskowa oddała salwę honorową. Na zakończenie orkiestra Garnizonu Siedleckiego, która towarzyszyła uroczystościom, zagrała wiązankę melodii patriotycznych. Obchodom towarzyszyły zawody sportowe rozgrywane w kilku dyscyplinach.

tvwschód informacja o obchodach 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

aut. i foto: WB

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/