18 i 19 maja świętowano w Publicznym Gimnazjum nr 3, spadkobiercą 100-letniej tradycji i historii popularnej "podstawówki nr 3" im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Sekulskiej. Jubileusz zgromadził wielu znanych absolwentów szkoły.
100. rocznica powołania szkoły, noszącej niezmiennie od 1919 roku imię Naczelnika, zbiegła się też z 100. rocznicą ufundowania przez Siedlczan pomnika gen. Tadeusza Kościuszki. To też 200. rocznica śmierci przywódcy pierwszego polskiego powstania w pełni narodowego, bo jednoczącego w 1794 roku szlachtę, mieszczaństwo i chłopów, oraz 18. rocznica powołania gimnazjum nr 3.
Oficjalną część uroczystości poprzedziła Msza Święta odprawiona 18 maja w Kościele pw. Ducha Świętego w intencji byłych i obecnych uczniów, nauczycieli, rodziców i dyrektorów szkoły. 19 maja na Skwerze noszącym imię Naczelnika pod "Jackiem", Łukasz Skiba w imieniu młodzieży z "Trójki" złożył przyrzeczenie zachowania przez uczniów klas pierwszych wartości etycznych oraz dbałości o tradycję pracy i odpowiedzialności na rzecz szkoły, regionu i kraju. Splendoru dodała młodzież, w części uczestnicząca w strojach z epoki, zaproszeni Goście i absolwenci oraz przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka.
- Co roku 19 maja kultywujemy to szczególne w historii szkoły wydarzenie - spotykamy się w tym wyjątkowym miejscu. Jesteśmy tu my, dorośli i wy, młodzież szkolna, by pamiętać, ale i tworzyć przez następne pokolenia tradycję i najnowszą historię Siedlec. - mówił rozpoczynając pierwszą część oficjalnych uroczystości, dyrektor szkoły Dariusz Kupiński. - To miejsce ważne dla nas. To tu, kilkaset lat temu był Tadeusz Kościuszko, i tak niedawno, nieżyjący już prezydenci Rzeczpospolitej: Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski. To wy, uczniowie Trójki - młodzi Siedlczanie, wzorem swego Patrona poprzez naukę i rozwijanie zdolności, przygotowujecie się do wypełniania obywatelskich obowiązków: do służby Polsce, jak Tadeusz Kościuszko, teraz już, w wolnej Polsce. Macie być do służby gotowi w czasie pokoju i w czasie próby - do trudnych wyzwań, kiedy trzeba chartu i sił do pokonywania trudności, czy niesienia pomocy potrzebującym. Umiłowanie Ojczyzny, odpowiedzialność, poszanowanie dla ludzi, wierność i patriotyzm, te cechy kształtujemy w Was na wzór Patrona szkoły. "Siebie samego zwyciężać - największe zwycięstwo", słowa Kościuszki niech będą dla Was mottem i zachętą do pracy nad sobą: do pokonywania swoich słabości, kształtowania charakteru, dążenia do wybranych celów, twórczego działania. Niech dadzą każdemu z was możliwość właściwego i pełnego rozwoju, ku prawości i odpowiedzialności za własne czyny, przekonania, że w życiu człowieka fundamentalne znaczenie mają wartości, tj. dobro, uczciwość, obowiązkowość, tolerancja, patriotyzm.
- Chciałbym, byście za naszym przykładem, za następne 50 lat pamiętali swoich nauczycieli i wydarzenia, w których uczestniczycie. - kontynuował wspomnienie o szkole, jej dyrektorach i nauczycielach, do wypełniających salę budynku Centrum Kultury i Sztuki uczniów, dyrektor Kupiński. - Otaczający was świat zmienia się, ucieka do przodu w rozwoju, ale pozostaną wartości trwałe i ponadczasowe, w duchu których was uczymy i wychowujemy.
Wszyscy wybitni goście, po uhonorowaniu Medalami szkoły, z sentymentem wspominali czasy pobytu w szkole, kiedy wszyscy - w tym nauczyciele dla uczniów - mieli dla siebie... czas. Kiedy wychowawcy zarażali pasją, imponowali wiedzą, kiedy uczono rozumieć literaturę i kochać poezję, zaszczepiano potrzebę zadawania pytań, bywania w kinie i teatrze. - Jeśli postawiliście sobie zbyt wysoko poprzeczkę i jej nie pokonaliście, to nic, zdarza się. Ważne, by umieć wyciągać wnioski i pomimo tego, iść dalej w życie z godnością. - dzielił się życiową mądrością z młodzieżą "Trójki" jeden z wychowanków - generał służby więziennej, autor projektu nadzoru elektronicznego więźniów, Paweł Nasiłowski, były radny miejski i absolwent "Trójki".
W gronie "wybitnych absolwentów Trójki", którzy przybyli na Jubileusz, wymienić możemy m.in.: Wiesława Jobczyka - hokeistę, olimpijczyka, reprezentanta i mistrza Polski; prof. dr hab. Tadeusza Wróblewskiego - chirurga, twórcę Wirtualnego Uniwersytetu Medycyny, otwartej platformy internetowej dla wszystkich lekarzy; ks. kan. dra Piotra Paćkowskiego - rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach; ks. mgr. Jacka Świątka - dyrektora I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach i wielu innych, np: dr. n. med. Henryka Komonia, dr. n. med. Michała Skalskiego, dr n. med. Ewę Komoń-Kotecką, lek. med. Grażynę Szubielską. Mury szkoły opuściło ponadto 16 innych, znanych lekarzy oraz ponad 10 księży.
- Dlaczego szkoła jest ceniona? - zdradził receptę sukcesu szkoły Dariusz Kupiński, były uczeń szkoły i rodzic dzieci tam uczęszczających, a od 2004 roku jej dyrektor. - Bo jej skarbem zawsze były dwie budujące ją wartości: inspirujący nauczyciele i aktywni uczniowie. Kształtujemy was, uczniów zgodnie z zasadami dekalogu, pokazujemy wam piękno zawarte w kulturze i sztuce.
- W naszej kochanej "Trójce" było wielu wspaniałych nauczycieli, którzy swoim dorobkiem zawodowym i postawą życiową, zawsze dawali przykład. W tej szkole spotkałem nauczycieli, od których wiele się nauczyłem; dbających o wychowanie i edukację młodego pokolenia. Oni słowem i własnym przykładem uczyli, jak pracować. "Trójka" to też wspaniali uczniowie, zawsze podchodzący z entuzjazmem do nauki, pracy i życia. - dzielił się wrażeniami przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka, nauczyciel "Trójki", w latach 1978-1994. Zdaniem szefa Rady o wielkości szkoły świadczy też prowadzone w niej nauczanie integracyjne. - Życzę dalszego dynamicznego rozwoju szkoły. Niech to dzisiejsze wydarzenie będzie inspiracją do dalszych wzniosłych działań. Wam, drodzy uczniowie życzę spełnienia marzeń i osiągnięcia wielu życiowych sukcesów. Przypomnę słowa Seneki, o tym że sukces nigdy nie jest efektem słomianego zapału, ale trzeba przejść przez wielki ogień. Życzę wam tej wielkiej determinacji i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. Dziękuję wszystkim za to, że łączy nas nierozerwalnie ta wspaniała szkoła - nasza kochana "Trójka".
W uroczystościach jubileuszu "Trójki" uczestniczyła też polska młodzież gimnazjalna z Litwy, ze szkół w Niemenczynie i Mejszagole. Po oficjalnej części w Centrum Kultury i Sztuki, byli i obecni uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście spotkali się w "bardziej kameralnej atmosferze" z wybitnymi absolwentami szkoły, w budynku przy Sekulskiej.
"Trójka" powstała we wrześniu 1917 roku, jako szkoła rozwojowa, 5-oddziałowa, w której najwyższą klasą nauki, była klasa trzecia. Pierwotnie mieściła się przy ul. Konarskiego w części budynków obecnego gimnazjum nr 1, w tej, będącej obecnie w posiadaniu "Elektryka". Od 1919 roku nosi imię Tadeusza Kościuszki. Jej pierwszym dyrektorem był Ludwik Zaremba.
Galeria zdjęć z Mszy Świętej 18 maja.
opr. JiC
Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/