Stadler Polska obejmuje od 1 września patronat nad tworzoną w "Elektryku" klasą szkoły branżowej 1. stopnia. 25 maja podpisano umowę. To druga firma, z którą szkoła zawiera umowę dot. prowadzenia klasy patronackiej, dzięki czemu młodzież zdobędzie zawód z perspektywą pracy w lokalnej firmie.

Podpisana umowa pomiędzy: Stadlerem, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica, Centrum Kształcenia Praktycznego i Urzędem Miasta Siedlce, oficjalnie umocowuje trwającą już rekrutację do klasy patronackiej w zawodach: elektryk i mechatronik, na poziomie nowej szkoły branżowej. Przyjmowanie podań do klasy zakończy się w sierpniu. Szkoła kształcić będzie 15 niezbędnych Stadlerowi elektryków i 15 mechatroników.

To pierwszy taki projekt "edukacyjny" i doświadczenie patronackie Stadlera. Firma przyszłym, najlepszym uczniom funduje ponadto stypendia naukowe oraz gwarantuje - o ile taka będzie wola przyszłych absolwentów - zatrudnienie. W zakładzie oraz w warsztatach Centrum Kształcenia Praktycznego odbywały się będą zajęcia praktyczne. Uczniowie spędzą w firmie początkowo godzinę, a później dwie w każdym tygodniu, pod opieką specjalistów, uczących praktycznego zastosowania zdobywanej w "Elektryku" wiedzy.

Stadler, po Bozamecie jest dla "Elektryka" drugim "partnerem biznesowym". Z tego powodu radości nie ukrywał dyrektor ZSP nr 1, Jerzy Kopański. - To dla nas ważne wydarzenie w życiu szkoły. Zawsze zależało nam, by poziom nauczania był jak najwyższy i to porozumienie taką szansę stwarza. Cieszymy się, że nasi uczniowie zdobywać będą wysokie kompetencje. Mają też świadomość, że to klasa wyjątkowa i widać to już po dużym zainteresowaniu i aktualnym naborze. Dyrektor Kopański podkreśla, że szkoła tworząc klasy szkoły branżowej, doskonale wpisuje się w cele nowej reformy edukacji. - Widzę ogromną szansę, by praktyczna część kształcenia odbywała się na jak najwyższym poziomie. Takim podejściem oddolnie wyprzedzamy zamierzenia MEN.

- To są kwalifikacje i zawody, których szczególnie potrzebujemy. Cieszymy się, że młodzi chcą się kształcić w naszej klasie patronackiej. - dodała Dorota Wolska, kierownik Działu Personalnego Stadler Polska. - Poznają realne środowisko pracy i uczyć się będą zakładowych procesów montażowych. Jeśli zechcą rozważyć nas jako swego przyszłego pracodawcę, będzie to dla nas wyłącznie korzyścią. My ze swej strony zrobimy wszystko, by projekt został zrealizowany, by miał jak najlepsze oceny i by cieszył się powodzeniem.

- 10 lat temu witaliśmy Stadlera w Siedlcach. W głównej mierze dzięki, m.in. politycznemu ambasadorowi Miasta - posłowi Krzysztofowi Tchórzewskiemu firma zdecydowała się otworzyć zakład w Siedlcach. - powiedział przed podpisaniem dokumentów umowy prezydent Wojciech Kudelski. - To był dla firmy i Miasta "strzał w dziesiątkę". Stadler rozwija i inwestuje, a ponad 700. siedlczan znalazło w nim zatrudnienie. "Elektryk" kształci młodzież na wysokim poziomie, stąd wspólny projekt. Miasto nie pozwalając niegdyś na upadek szkolnictwa zawodowego, dzisiaj po wdrożeniu tej umowy wspólnie z jej stronami, daje naszej młodzieży szansę do zdobywania potrzebnych na lokalnym rynku zawodów. Nasze dzieci będziemy mogli zatrzymać w Siedlcach, nie będą musiały emigrować.

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/