Metryczka wydarzenia:

Godzina rozpoczęcia: 08.09.2022 17:00

Godzina zakończenia: 08.09.2022 18:00

Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce

Adres: CKiS im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta, Biskupa Ignacego Świrskiego 31

Trasa dojazdu:        

Godzina rozpoczęcia: 09.09.2022 17:00

Godzina zakończenia: 09.09.2022 18:00

Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce

Adres: CKiS im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta, Biskupa Ignacego Świrskiego 31

Trasa dojazdu:        

8 września 2022 r. (czwartek), godz. 17:00 – część I
9 września 2022 r. (piątek), godz. 17:00 – część II

Sala widowiskowa CKiS, ul. Świrskiego 31

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewiczw tym roku świętuje 50-lecie swojej działalności artystycznej. Jest to najdłużej działająca w Siedlcach i okolicygrupa artystyczna. Została powołana do życia z inicjatywy reżyser Alicji Siwkiewicz w Klubie Rolnikaw podsiedleckiej wsi Chodów. W gronie założycielskim znaleźli się również: Irena Karczewska, Zbigniew Myrcha oraz pierwsza choreograf Irmina Maksymiuk.

Zespół szybko rozwijał swoją działalność i miejscem prób stały się Siedlce. Wkrótce patronat nad Zespołem przyjęło Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego w Siedlcach, a od 2015 roku patronem zespołu jest Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.

Przez 50 lat swojej działalności Zespół przygotował wiele widowisk o tematyce ludowej, także dla ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Odbył wiele zagranicznych tournée, z których najmocniej wspominane są kilkukrotne spotkania z Janem Pawłem II. Grupa prezentowała sięna różnych konkursach dla zespołów pieśni i tańca, z większości z nich przywożąc zwycięskie laury.

Obecnie zespół zrzesza w swoich strukturach blisko siedemdziesiąt osób – uczniów szkół podstawowych, liceów i uczelni wyższych, którym przygrywa kapela złożona z sześciu profesjonalnych muzyków. W repertuarze zespołu znajdują się wokalne i choreograficzne opracowania polskiego folkloru z dziesięciu regionów polski oraz polskie tańce narodowe.

Koncerty zespołu to barwne widowisko prezentowane przezwykonawców w około 1000 elementach polskich strojów ludowych. Ich barwność i mnogość zdobień wraz z urodą wykonawców dają przepiękny efekt.

ZPiT ZS „Chodowiacy” rozpoczął już celebrację jubileuszowego roku dającdwugodzinny koncert pt. „Letnie wirowanie”. Na scenie zaprezentowali się młodzi artyści obecnie występujący w zespole.

Główne obchody zaplanowane są na 8 i 9 września jako jeden z elementów obchodów Dni Siedlec. Na koncert galowy zaproszeni zostali goście z zagranicy, przyjaciele i była kadra zespołu. Do prezentacji scenicznych przygotowuje się nie tylko współczesny skład „Chodowiaków,” ale iosoby występujące w zespole w minionych 50 latach jego estradowej aktywności. Ponad pięćdziesiąt osób, pod okiem obecnej choreograf Bożeny Wojciuk, w pocie czoła trenuje, tak łatwe niegdyś, elementy taneczne. Na próbach oldboyów panuje niepowtarzalna, wspaniała atmosfera i z wielką intensywnością odżywają wspomnienia.

Zaplanowane są dwa Koncerty Jubileuszowe. 8 września odbędzie się koncert ZPiT ZS „Chodowiacy” z udziałem dwóch zaprzyjaźnionych zagranicznych zespołów folklorystycznych. Pierwszym z nich jest Folklorny Subor „Sabinovcan” z Sabinowa – miasta partnerskiego Siedlec na Słowacji. Drugi z zespołów przyjeżdża do Siedlec z miejscowości Montana w Bułgarii i jest to Zespół Taneczny „Mladost”. Wszystkie trzygrupy od wielu lat prowadzą intensywną wymianę kulturalną, goszcząc się wzajemnie na organizowanych przez siebie festiwalach folklorystycznych. Wszystkie zespoły prezentują wysoki poziom artystyczny, ukazując folklor swoich narodów.

Dzień później, 9 września, rozpocznie się Gala podsumowująca pięćdziesiąt lat działalności Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz. Na scenie zaprezentuje się około 120 wykonawców z różnych pokoleń. Prezentowany będzie szeroki wachlarz opracowań polskiego folkloru wokalnego, tanecznego i muzycznego. Atmosfera koncertu z pewnością będzie gorąca.

Oba koncerty odbędą się w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach im. Andrzeja Meżeryckiego.

Wstęp na podstawie zaproszeń lub bezpłatnych wejściówek dostępnych od 5 września. Liczba zaproszeń ograniczona.

W dniach 7-11 września natomiast, przez całą dobę, w Galerii „w Bramie” można będzie oglądać wystawę „W wehikule czasu”. To retrospektywna wystawa fotografii pochodzących z archiwum Zespołu. Zawiera czarno-białe i kolorowe fotografie przedstawiające różne, wybrane aspekty działalności zespołu od momentu jego powołania do chwili obecnej. Oglądając wystawę można przypomnieć sobie osobę Pani Alicji Siwkiewicz – założycielki i długoletniej kierowniczki zespołu, można także dowiedzieć się, że zespół to nie tylko występy na scenie, ale również próby, sukcesy, podróże, reprezentowanie naszego miasta, spotkania z wieloma interesującymi osobami, przyjaźnie i życie towarzyskie.