Metryczka wydarzenia:

Godzina rozpoczęcia: 11.09.2022 18:30

Godzina zakończenia: 11.09.2022 20:30

Miejsce: Tereny zielonych przy Amfiteatrze

Adres:

Trasa dojazdu:        

Godzina rozpoczęcia: 12.09.2022 18:30

Godzina zakończenia: 12.09.2022 20:30

Miejsce: Tereny zielonych przy Amfiteatrze

Adres:

Trasa dojazdu:        

Dni Siedlec 2022

XV Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”

11 i 12 września 2021 r. (niedziela i poniedziałek), godz. 18:30

Tereny zielone przy Amfiteatrze, ul. Wiszniewskiego

W ramach Dni Siedlec 2022 Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zaprasza wszystkich mieszkańców naszego miasta na XV edycję Festiwalu Teatrów Ulicznych „pod Niebem”. W tym roku podczas dwudniowego festiwalu zobaczymy aż cztery spektakle w wykonaniu Teatru Snów, Teatru Ósmego Dnia, Teatru Kultureska i Teatru Klinika Lalek.

I dzień Festiwalu – 11 września (niedziela), godz. 18:30

Tereny zielone przy Amfiteatrze, ul. Wiszniewskiego

Teatr Snów – Pokój

Samotny mieszkaniec niezwykłego pokoju, usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości, czeka, śni, wspomina. Jego przestrzeń przyciąga uwagę. Dla nas jest miejscem gry i zabawy. Świat, który otacza bohatera jest karłowaty, chociaż licznie zaludniony. Nawet zazdrości czasem żyjącym tam postaciom. W normalnym pokoju nie potrafiłby jednak zamieszkać i żyć szczęśliwie. Marząc o miłości nie dostrzega tej, która troszczy się o niego organizując jego życie. A czasem, chyba nie tylko we śnie, staje się jego partnerką. Mogłaby nią być. Gdyby ją dostrzegł.

Czy bohater ucieka od rzeczywistości, czy też na nią wpływa? Gdy śpi, to czy śni sen we śnie? Czy my widzowie jesteśmy z jego snu? Czy będziemy, gdy śnić przestanie? Może to on utrzymuje nas przy życiu? Może istniejemy dzięki niemu, dzięki jego kreacji? Dzięki jego samotnemu wysiłkowi, by ciekawie śnić, by trwał teatr? Co będzie, gdy ostatecznie opuści swój pokój?

Scenariusz, reżyseria i oprawa plastyczna: Zdzisław Górski

Teatr Ósmego Dnia – Arka

Arka wciąż przypomina nam, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty, ogrzewają dusze wspomnieniami duchowego czy etycznego, niebiańskiego czy geograficznego, prawdziwego czy urojonego domu. Jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek – wielopoziomowa, ruchoma scena, kolejne wcielenia Arki Noego, która, gdy przymkniemy powieki, może przeobrazić się w łódź Eneasza, Mayflower czy skleconą z gumowych pontonów kubańską tratwę dryfującą ku wybrzeżom Florydy. Dla bohaterów spektaklu, wędrowców, jest na przemian domem, gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga, miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, migotliwie zmieniający swój kształt w świetle reflektorów statek przesuwa się wśród publiczności, by w końcu rozwinąć purpurowe skrzydła i utrwalić na długo obraz niestrudzonych wędrowców ku ziemi obiecanej.

II dzień Festiwalu – 12 września (poniedziałek), godz. 18:30

Tereny zielone przy Amfiteatrze, ul. Wiszniewskiego

Teatr Kultureska – Bukiet Talentów

„Bukiet Talentów” to wspaniały, rozśpiewany, interaktywny spektakl dla dzieci, pełen pięknej muzyki, ruchu i animacji. To sześćdziesiąt minut dobrej zabawy z pełnymi energii bohaterami spektaklu – Stokrotką, Różą i Kaktusem. Spektakl porusza ekologiczne tematy, takie jak: recykling, segregacja odpadów i prawidłowe nawyki ekologiczne. Dzieci w śpiewający sposób powtórzą zasady segregacji i nauczą się, jakie surowce możemy ponownie przetwarzać. Kwiaty pokażą najmłodszym, jak żyć ekologicznie i jak dobrze się bawić! Przedstawienie przygotowane jest w konwencji show, pełnego muzyki, zabaw i interakcji z dziećmi. W spektaklu wykorzystywane są tylko autorskie utwory muzyczne Teatru Kultureska. Bohaterami spektaklu są trzy kwiaty o światowych temperamentach: piękna polska Stokrotka, ognista hiszpańska Róża i meksykańska dusza, czyli Kaktus. Mają one ważną misję – uratować przyrodę przed bałaganiarskimi ludźmi! Który z nich zasługuje jednak najmocniej na tytuł ekologicznego bohatera? Który z kwiatów zaprezentuje największy talent? Wszystko rozstrzygnie się na Kwiatoturnieju, którego będziecie świadkami! To będzie zacięta rywalizacja, pełna doskonałej zabawy i dobrego humoru! Show must go on!

Teatr Klinika Lalek – Cyrk Tarabumba

W ostatnich latach Artyści Cyrku na całym świecie z szacunku do wszystkich żyjących i czujących istot odchodzą od wykorzystywania zwierząt na arenie. Klasyczna sztuka cyrkowa przez wiele ostatnich lat przechodziła moralną metamorfozę i aktualnie w większości cyrków zrezygnowano z wykorzystywania zwierząt dla rozrywki. Najnowsze światowe trendy sztuki cyrkowej to „Cyrk bez przemocy”, gdzie głównie Artyści Cyrku i Aktorzy przedstawiają swoje niezwykle talenty. „Cyrk Tarabumba” to lalkowa odpowiedź na współczesne trendy sztuki cyrkowej. To próba połączenia starego, klasycznego cyrku z udziałem zwierząt, ze współczesnymi tendencjami cyrku bez przemocy. W naszym cyrku rolę zwierząt grają lalki w skali naturalnej (i większe), a role artystów cyrkowych grają aktorzy. Wystarczy odrobina wyobraźni, by nikogo nie krzywdzić. A, że w teatrze lalek wszystko jest możliwe… Żyrafa Tara potrafi śpiewać i stepować, Lew Leonarrrdo pożera tresera, a Słoń Bumba potrafi grać na trąbonie i latać. Przerażą trochę latające ryby ludojady, ale nasz Strong Man (najsilniejszy człowiek na świecie) znajdzie wyjście z każdej sytuacji.

Scenariusz i reżyseria: Wiktor Krzysztof Wiktorczyk

Scenografia: Wiesław Drzewiecki

Marionety: Zbigniew Roszkowski, Wiktor Krzysztof Wiktorczyk

Muzyka: Antoni Gralak

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Festiwal dofinansowano z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2022 w ramach Kampanii Społecznej Pozwól sobie na eMOCje.