22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi. Co możemy zrobić dla naszej planety?

To, czy produkujemy śmieci, czy surowce wtórne, zależy od nas samych. Od naszych decyzji i przyzwyczajeń. Nie segregując – produkujemy śmieci, których nie da się odzyskać, wykorzystać ponownie. Zostaną z nami i naszymi dziećmi na długie lata. Będą leżały na składowiskach… Segregując, zwiększamy szanse na ich przetworzenie. Wiele zależy od naszych decyzji, które podejmujemy codziennie.

Nie wyrzucaj – kompostuj !

Wiosna, to idealny czas na założenie przydomowego kompostownika. Dojrzewanie kompostu trwa zwykle około 18 miesięcy (w kompostownikach z tworzyw sztucznych proces ten można skrócić nawet do 2 miesięcy). Dojrzały kompost ma jednolitą strukturę i zapach świeżej ziemi.

Kompostowanie jest łatwą, tanią i zgodną z naturalnymi procesami metodą zagospodarowania odpadów organicznych.To najlepszy sposób, żeby uzyskać własny materiał do użyźniania gleby, a przy tym zagospodarować odpady, które powstają w naszej kuchni czy ogrodzie. Dzięki stosowaniu kompostu uboga w składniki odżywcze i mineralne gleba staje się żyzna, bogata w humus i urodzajna, a my możemy cieszyć się jej plonami.

Odpady biodegradowalne stanowią znaczną część naszych śmieci. Jeśli trafią one do kompostownika, będziemy mogli posegregować nawet 95% odpadów pozostałych po oddzieleniu resztek jedzenia.

Miasto Siedlce oferuje właścicielom kompostowników w zabudowie jednorodzinnej preferencyjne stawki za wywóz śmieci. Opłata zagospodarowanie odpadami komunalnymi za jedną osobę jest o 20% niższa.


Co możemy kompostować:

 • resztki owoców i warzyw
 • skorupki jaj
 • niezadrukowany papier, tekturę,
 • skoszoną trawę, liście, gałęzie, korę drzew trociny, chwasty
 • popiół z drewna

Czego nie należy kompostować:

 • chorych roślin, owoców, warzyw – mogą rozprzestrzeniać choroby,
 • skórek owoców cytrusowych – obniżają aktywność mikroorganizmów,
 • chwastów, które zawiązały nasiona,
 • mięsa i kości – przyciągają gryzonie,
 • popiołu z materiałów innych niż drewno,
 • roślin nawożonych herbicydami lub pescydami.

Zasady skutecznego kompostownika;

 • postaw w zacienionym miejscu – unikniesz przesuszenia;
 • na dno kompostownika warto położyć ok 20 cm połamanych gałęzi, najgrubsze układając na samym spodzie;
 • kolejna warstwa to materiał pochłaniający wodę i substancje mineralne – torf, ziemia ogrodowa, słoma, częściowo rozłożony kompost, skoszona trawa;
 • dorzucaj odpadki organiczne pozostałe z domu i ogrodu;
 • kolejne warstwy przysyp żyzną ziemią dla usprawnienia procesu rozkładu;
 • raz na jakiś czas przemieszaj tworzący się kompost;
 • aby zachować ciepło i wilgoć, przykryj kompostownik warstwa liści bądź workiem jutowym;
 • całość warto dobrze wyprofilować tak, aby woda opadowa ściekała do wnętrza;
 • unikaj przelania, może to doprowadzić do gnicia i brzydkiego zapachu;
 • przelany kompost wymieszaj i przełóż niezadrukowanymi kartkami papieru bądź opakowaniami po jajkach;
 • kompost można uznać za gotowy, w momencie, gdy jego barwa zmieni się na ciemnobrunatną;

Czy wiesz że?

Czarny bez (Sambucus nigra L.) rosnący w okolicach kompostownika pochłania zapachy, powstające podczas kompostowania.Dzień Bez Opakowań Foliowych

23 stycznia będziemy obchodzić Dzień Bez Opakowań Foliowych. Co ciekawe, pomysł na to proekologiczne święto zrodził się w Polsce i co roku zatacza coraz szersze kręgi. Mimo że podobne inicjatywy powstają u nas jak grzyby po deszczu, w kwestii minimalizacji odpadów wciąż mamy sporo do zrobienia.

Obliczono m.in., że statystyczny Polak produkuje aż 330 kg śmieci rocznie – czyli niemal kilogram dziennie! I choć właściwa segregacja jest na wagę złota, niezbędne jest też dotarcie do źródła problemu: ograniczenia roli plastiku w naszym życiu codziennym.

Filozofia „zero/less waste” (ang. zero/mniej śmieci) bazuje na idei gospodarki zamkniętego obiegu, czyli takiej, w której śmieci zamiast zalegać na wysypisku, stają się cennym surowcem do tworzenia kolejnych przedmiotów. Pierwsze skrzypce gra tu ograniczanie zbędnych śmieci, które można wcielić w życie, stosując 5 wskazówek: odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, segreguj i kompostuj.

Brzmi rozsądnie? Tylko jak to ugryźć w życiu codziennym?

Aby dołożyć swoją cegiełkę do ruchu zero waste wcale nie musisz dokonywać rewolucji w każdej dziedzinie życia. Proste rozwiązania i drobne gesty mają tu ogromne znaczenie! Rozpocznij np. od konsekwentnego stosowania wielorazowych toreb podczas zakupów i częstszego sięgania po produkty sprzedawane luzem. Warto także na nowo odkryć sztukę odpowiedniego przechowywania żywności, dobrze znaną naszym dziadkom i babciom. Uważniejsze planowanie zakupów oraz przekonanie się do picia wody z kranu to kolejne kroki milowe, które, choć z pozoru błahe, mają realny wpływ na ochronę środowiska i jego zasobów.

Więcej praktycznych sposobów na ograniczenie plastikowych śmieci w kuchni, łazience i podróży można znaleźć w ulotce „Zero waste w praktyce”Z okazji Dnia Recyklingu przedstawiamy Państwu Ekolekcję – prelekcję o odpadach. W filmie przedstawiona jest krótka historia gospodarki odpadami, ciekawostki o odpadach, zasady recyklingu i wiele interesujących Eko-tematów.
link: https://www.youtube.com/watch?v=IG0xV_ggS9EDziewięć charakterystycznych czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ustawiono wczoraj na terenie Miasta. Na mocy zawartego porozumienia, Siedlce dołączyły do projektu „Elektryczne Śmieci” realizowanego wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.


Dziewięć charakterystycznych czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ustawiono wczoraj na terenie Miasta. Na mocy zawartego porozumienia, Siedlce dołączyły do projektu „Elektryczne Śmieci” realizowanego wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.

Udział w projekcie „Elektryczne Śmieci” oznacza w praktyce bezproblemową i bezkosztową utylizację elektrycznych odpadów. Do czerwonych pojemników mieszkańcy Siedlec mogą wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm, a więc: laptopy, telefony komórkowe, suszarki czy tostery oraz baterie.

„Biorąc pod uwagę doświadczenia wielu miast oraz rekomendację Związku Miast Polskich cieszę się, że Siedlce dołączają do projektu Elektryczne Śmieci. Pokazuje to nie tylko nasze zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego, ale także troskę o nasze miasto i nas samych. Mam nadzieję, że nasi mieszkańcy będą aktywnie korzystali z wszystkich możliwości jakie niesie ze sobą projekt” – mówi Andrzej Sitnik Prezydent Miasta.
Warto podkreślić, że zawarte z firmą Porozumienie w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta a dąży do ulepszania systemu gospodarowania odpadami w naszym mieście. Dzięki czerwonym pojemnikom mieszkańcy z łatwością będą mogli pozbyć się elektroodpadów z własnych gospodarstw domowych.

Informacje o samym projekcie „Elektryczne Śmieci” znajdują się na stronie internetowej: https://elektrycznesmieci.pl/.

Lista lokalizacji pojemników:

 1. ul. Topolowa 161 (przy placu zabaw)
 2. ul. Sokołowska 71 (przy osłonie śmietnikowej)
 3. ul. Miła (przy placu zabaw)
 4. ul. Stanisława Wieniawskiego 1 (przy osłonie śmietnikowe)
 5. ul. Ignacego Daszyńskiego 2 (przy osłonie śmietnikowej)
 6. ul. Prym. Stefana Wyszyńskiego 7 (przy placu zabaw)
 7. ul. Bolesława Chrobrego 6 (przy gnieździe pojemników półpodziemnych)
 8. ul. Młynarska 20
 9. ul. Bieszczadzka (przy budynku Bieszczadzka 8)

A co zrobić z dużym sprzętem powyżej 50 cm?


Wystarczy zgłosić taką potrzebę przez formularz elektroniczny pod adresem www.elektrycznesmieci.pl/odbior  lub
telefonicznie 572 102 102.  Usługa odbioru wielkogabarytowego  zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bezpośrednio z domów jest bezpłatna  dla mieszkańców Siedlec.  


 • MB Recycling oferuje odbiór wielkogabarytowych elektrycznych odpadów bezpośrednio z nieruchomości za 35 zł bez względu na ilość!
 • Usługa obejmuje wyniesienie ciężkich sprzętów z mieszkania, piwnicy, strychu itp. Dla potrzeb zgłaszania odbiorów służy specjalna infolinia 572-102-102.
 • Odbiory będą realizowane w zależności od ilości zgłoszeń, w terminie do 5 dni roboczych od zgłoszenia.


Pamiętajmy, że wszystkie rodzaje elektrośmieci, bez względu na ich rozmiar, mieszkańcy Siedlec mogą bezpłatnie przekazywać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK przy ul. Brzeskiej 110.
Punkt jest czynny: poniedziałek i środa w godzinach od 10.00 do 18.00, wtorek w godzinach od 13.00 do 16.00, czwartek i piątek w godzinach od 8.00 do 16.00, sobota w godzinach od 9.00 do 14.00 (poza dniami ustawowo wolnymi od pracy).
Zawiadomienie o zmianie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązującymi od stycznia 2021 r. (*.pdf)


Segregujmy właściwie


Coraz częściej Wykonawcy usługi odbierania odpadów komunalnych informują o nieprawidłowym segregowaniu odpadów przez mieszkańców Siedlec. Przypominamy o obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny i prawidłowej ich segregacji. Nieprawidłowo prowadzona segregacja skutkuje tym, że koszty zagospodarowania takich zmieszanych odpadów są kilkukrotnie większe od kosztów zagospodarowania poszczególnych rodzajów odpadów. Dostarczone mieszkańcom ulotki w sposób szczegółowy pokazują jak właściwie segregować odpady. Proszę o uważne zapoznanie się z ulotką i stosowanie się do wskazówek.

Aby ułatwić Państwu segregację odpadów Zakład Utylizacji Odpadów Spółka z o.o. w Siedlcach opracowało aplikację, z której dowiedzieć się można, do których pojemników/worków poszczególne rodzaje odpadów powinny trafiać. Wskazówki można znaleźć: TUTAJ


Wytyczne Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii)