Nowi klienci w sieci dla biznesu i kolejne e-usługi administracji państwowej w internecie dzięki wdrażanym nowym środkom identyfikacji, zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski, który spotkał się z siedleckimi przedsiębiorcami 17 września na forum "Prawo do przedsiębiorczości".

Blisko 80 reprezentantów siedleckiego biznesu uczestniczyło w spotkaniu i prelekcjach w hotelu IBIS. "Prawo do przedsiębiorczości" to cykl spotkań organizowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości informujących o ułatwieniach dla firm wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, zmianach w zakresie prawa podatkowego, zamówień publicznych, ubezpieczeń a także o ofercie wsparcia dla małych i średnich firm. Specjalnie dla nich stworzono "strefę informacyjną" ze stanowiskami m.in. Krajowej Administracji Skarbowej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Agencji Rozwoju Przemysłu itp.

Na wstępie minister Marek Zagórski ocenił, iż Siedlce i podobne im miasta na Mazowszu rozwijają się dzięki przedsiębiorczości mieszkańców. - Dostrzegając ten potencjał miasta oraz energię małych i średnich firm staramy się prowadzić politykę, która nie tylko z nazwy i deklaracji jest polityką zrównoważonego rozwoju, ale chcemy generalnie lokować i wspierać inwestycje w tych obszarach - mówił odnosząc się do Konstytucji biznesu i planów rządu Mateusza Morawieckiego.Minister mówił o charakterze wsparcia rządowego wymieniając projekty tj. uproszczenie systemu podatkowego - wskazując jako przykład na obniżenie podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw, z 19 do 9% w przyszłości. Minister dodał, że ten ruch to nie tylko wyraz zaufania do przedsiębiorców, ale i zachęta do jeszcze wielkich inwestycji. Jako kolejne przykłady wsparcia rządu minister wymienił też obniżkę podatku do ZUS i uszczelnienie systemu podatkowego VAT, co wpływa na kształtowanie się zdrowej konkurencję wśród przedsiębiorców. - Wprowadzenie systemu jednolitych plików JPK nie tylko uszczelniło system VAT. Dzięki temu zmniejszyła się też liczba kontroli administracji skarbowej u przedsiębiorców. Minister uważa, że przez to stały się one bardziej "punktowe" tzn. trafne i uzasadnione, gdyż dotyczą głównie tylko tych nieuczciwych przedsiębiorców.

Prezydent Wojciech Kudelski podkreślił szczególnie przyjazne od lat nastawienie siedleckiego samorządu dla małych i średnich przedsiębiorców, czego dowodem jest liczba zarejestrowanych prywatnych podmiotów, których jest już ponad 8,6 tys. - Od początku roku zarejestrowano ponad 100 firm. To ponad 10 procent populacji miasta i blisko 25 tysięcy miejsc pracy - szacuje prezydent Kudelski. - A to oznacza, że siedlczanie potrafią odpowiedzialnie i z sukcesami prowadzić biznes. To powód do dumy. Gratuluję tu obecnym i wszystkim naszym przedsiębiorcom. Prezydent życzył sobie by spotkanie było korzystne dla obu stron: lokalnego biznesu i organizatorów, jak też zaznaczył, że Siedlce mają odpowiednie warunki dla spotkań biznesu i wykwalifikowanych pracowników.

Minister Zagórski mówił ponadto o inwestycjach rządu w infrastrukturę, tj. Funduszu Dróg Lokalnych dysponującego kwotą ok. 6,3 mld zł., oraz o rozbudowie sieci światłowodowej internetu do placówek oświatowych, które leży w gestii Ministerstwa Cyfryzacji. Na terenach, na których operatorzy telekomunikacyjni nie inwestowaliby ze względów komercyjnych, inwestujemy w internet ponad 4 mld zł. Efektem będzie przyłączenie do sieci ponad 2 mln nowych gospodarstw domowych oraz wszystkich szkół do internetu. - To powinno zainteresować biznes, bo to nowi klienci w sieci.Rozwijamy tez dynamicznie usługi administracji w internecie. Przykładem niech będzie 11 mln deklaracji podatkowych złożonych przez internet,czy blisko 2,5 mln wniosków o 500 +i 300+oraz 2,5mln profili zaufanych.

Minister Zagórski zaanonsował wdrożenie wkrótce przez Ministerstwo Cyfryzacji kolejnych usług administracji państwowej przez internet. Możliwe będzie np. złożenie wniosku przez internet o dopisanie do rejestru wyborców, jak i zgłoszenie podobnego wniosku przez niepełnosprawnych.

Liczby jakie minister Zagórski podaje jako przykład dynamicznie rosnącego zainteresowania Polaków cyfrowymi usługami administracji imponują: 2,5 mln profili zaufanych (aż 1 mln w ostatnim roku), 2,5mln wniosków przez internet o 500+i 300+ oraz 12tys.zarejestrowanych nowo urodzonych dzieci,dzięki systemowi tylko od 1 czerwca br. Minister zapowiada też uruchomienie niedługo jednego, wspólnego dla wszystkich ministerstw portalu informacyjnego rządu w internecie - z domeną gov.pl - który ma być "bramą" dla e-usług.

Do połowy roku 2020 ministerstwo zamierza dołączyć ostatnie miejscowości, w których są szkoły do sieci szybkiego internetu dzięki światłowodom Do końca 2018 roku dołączonych będzie 11,5 tys. miejscowości (teraz jest ich 9 tys.) z ogólnej planowanej liczby 20 tys. lokalizacji, w których jest 28 tys. szkół.

opr.JiC