Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, goszczący 9 września w Siedlcach z okazji ogólnopolskiej inauguracji Święta Wojsk Lądowych zakomunikował, że w naszym mieście stacjonować będzie 18. "Żelazna" Dywizja Zmechanizowana. Jej komendantem mianowano generała brygady Jarosława Gromadzińskiego. Dywizja jest czwartym takim związkiem taktycznym w Polsce.

Święto obchodzone w Siedlcach nawiązywało do przypadającej 12 września 335. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego. Frazę Króla Sobieskiego: "Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył" przypomniał ks. Radziszewski, który w wygłoszonej homilii życzył wiernym i żołnierzom, by "otwieranie się na Boga w życiu codziennym i codziennej służbie, było zstępowaniem do swego wnętrza, do korzeni swoich wartości, tj. Bóg, Honor, Ojczyzna, prawda, miłość, dobroć i sprawiedliwość".

We Mszy Świętej w siedleckiej katedrze oraz w uroczystościach na Placu Sikorskiego wzięli udział poczty sztandarowe i kompanie reprezentacyjne jednostek wojsk lądowych, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, sekretarz stanu w MON Tomasz Zdzikot, szef Sztabu Generalnego gen. broni Rajmund Andrzejczak, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni Jarosław Mika oraz Inspektor Wojsk Lądowych, gen. bryg. Wojciech Grabowski, który przypomniał, że święto obchodzone jest po raz 22. jako "ukoronowanie codziennego żołnierskiego trudu oraz promowanie postaw patriotycznych".

"Żelazna dywizja" - 18. Dywizja Zmechanizowana

Tego, co minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zakomunikował w trakcie uroczystości na Placu gen. Władysława Sikorskiego, spodziewano się w krążących wcześniej spekulacjach. Teraz stało się to faktem, a List intencyjny dot współpracy wojska i miasta na rzecz obronności podpisali publicznie nowo mianowany dowódca 18. Dywizji gen. Jarosław Gromadziński oraz prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. - To rok, który zapisze się w historii miasta Siedlce i Wojska Polskiego, podjąłem bowiem decyzję, by utworzyć nową dywizję. - zakomunikował minister Błaszczak. - Dowództwo dywizji, którą z założenia zlokalizowaliśmy na wschód od Wisły, mieściło się będzie w Siedlcach.

Minister podziękował prezydentowi Kudelskiemu "za podejście do spraw związanych z bezpieczeństwem i za zaangażowanie", podkreślając tym samym rangę współpracy między wojskiem a społecznościami lokalnymi. Samorząd siedlecki został wymieniony jako jako ten, gdzie dzieje się to wyjątkowo dobrze. Do grona dbających o wojsko w Siedlcach minister dodał radnego Województwa Mazowieckiego - Karola Tchórzewskiego.

Nowa dywizja składać się będzie z 3 brygad: 1. Warszawskiej Brygady Zmechanizowanej z dowództwem w Wesołej oraz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Trzecią brygadę operacyjną tworzyła będzie nowo powołana jednostka, złożona z w całości z nowych rekrutów wstępujących do wojska. Zajmie się tym już nowy dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej gen. brygady Jarosław Gromadziński. W Siedlcach stacjonować będzie dywizyjny sztab dowodzenia. Najprawdopodobniej stacjonujące już przy ul. Składowej od dawna: dywizjon obrony przeciwlotniczej, kompania rozpoznawcza i saperów, wchodzące w skład 1. Warszawskiej Brygady Zmechanizowanej z dowództwem w Wesołej pod Warszawą, pozostaną w Siedlcach.

Minister Mariusz Błaszczak mówił też o wyjątkowości roku 2018, ze względu na koncentrację wysiłków MON na zwiększaniu stanu liczebności armii, na wyposażaniu jej w nowoczesny sprzęt i silniejszych związkach wojskowych ze strukturami NATO. Minister wspomniał, iż w budżecie Państwa na rok 2019 zapisano podwyżki wynagrodzeń żołnierzy.

Nowy związek taktyczny na ścianie wschodniej

Prezydent Siedlec przypomniał o lekcjach wziętych z historii, kiedy to tworzone wysiłkiem narodu bogactwo, niezabezpieczone, narażone jest na grabież. W przemówieniu skrytykował osłabianie bezpieczeństwa i obronności Polski wschodniej. - Z przerażeniem patrzyliśmy jak w ostatnich latach wojska w naszym regionie ubywa. Z przerażeniem słuchaliśmy wypowiedzi, że Polskę po prawej stronie Wisły należy zachwaścić, bo szkoda nawet pieniędzy na sadzonki. - mówił prezydent Wojciech Kudelski. Chwalił też przedstawicieli rządu RP za mające pokrycie w działaniach obietnice dla Polski wschodniej, do których zaliczył m.in. budowę autostrady A-2 do Siedlec i dalej, do granicy Państwa. Prezydent wyraził też nadzieję - sądząc po wysokiej rangi kadrze dowódczej goszczącej w Siedlcach - że "ściana wschodnia Polski nie będzie już taka bezbronna".

Nowy dowódca "Żelaznej Dywizji" - gen. bryg. Jarosław Gromadziński, to doświadczony oficer, w wieku pozwalającym na podejmowanie wyzwań. Ma 47 lat, jest absolwentem wrocławskiej Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych (obecnie Akademia Wojsk Lądowych) oraz uczelni NATO-wskich. Wcześniej dowodził 15. Brygadą Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego, wchodzącą w skład 16 Dywizji. Stanowisko obejmie formalnie 17 września. - Zdaję sobie sprawę, że staję przed niełatwym zadaniem, ale cóż,żołnierz ma zawsze sprostać każdemu zadaniu - powiedział po otrzymaniu aktu mianowania gen. Gromadziński. - Zapewniam, że to zadanie zostanie wykonane. Siłę 18. Dywizji pokładam w tradycji, tej chlubnej 18. Dywizji Piechoty, która zasłynęła w walkach roku 1920. Dywizja stanęła godnie też do walki o Ojczyznę w 1939 roku wchodząc w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew". Zapewniam, że nowa 18. Dywizja Zmechanizowana będzie żelaznym gwarantem bezpieczeństwa południowo-wschodniej części Polski.

Data agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku ma symbolizować znaczenie obrony ściany wschodniej Kraju. Numer nowej dywizji to nawiązanie do jednostki z czasów II Rzeczypospolitej: 18. - Pokazujemy tym samym, że wzmacniamy zdolności obronne Rzeczpospolitej. Nowy związek taktyczny ma dowodzić,że leży nam na sercu bezpieczeństwo Polski i Polaków - deklarował minister Błaszczak. Przedwojenna 18. Dywizja Piechoty za waleczność w wojnie polsko-bolszewickiej otrzymała miano właśnie "Żelaznej Dywizji".

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/