Związkowcy, politycy i mieszkańcy uczcili w Siedlcach 38. rocznicę zawarcia porozumień sierpniowych dających początek NSZZ "Solidarność". W hołdzie bohaterom historycznych wydarzeń w Stoczni Gdańskiej złożono wieńce kwiatów pod tablicą ks. Popiełuszki i pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Obchody rocznicy rozpoczęła Msza Święta w kościele Św. Stanisława BM, która zgromadziła byłych i obecnych działaczy związku z zakładów pracy, sympatyków i mieszkańców. Dla kapelana siedleckiej "Solidarności" ks. Stanisława Chodźki punktem odniesienia w homilii była przypowieść o pannach roztropnych i nieroztropnych, jako synonimu dbałości o przyszłość. Tym samym nawiązał do ruchu społecznego, który zawiązał się 38 lat temu jako wzoru wolności, ruchu skupiającego ludzi myślących o dobrej o przyszłości narodu i przewidujących jego pozytywną historię. Wg księdza obecna "S" też ma myśleć o przyszłości, szczególnie młodych Polaków. - "Solidarność" była azylem wolności, tak jak rodziny, kościół – nauczał ks. Chodźko. – Teraz też mamy zniewolenia, tak jak wtedy był nim komunistyczny reżim. Młodym imponuje postawa "co z tego będę miał". Obecnie kościół, rodziny, Solidarność i Ojczyzna również muszą działać, by miłość, wiara i solidarność znów były najważniejsze.

Po mszy świętej delegacje związkowców i polityków złożyły wieńce pod ścianą pamięci przy kościele Św. Stanisława poświęconą m.in. kapelanowi związku Błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce oraz przy pomniku Tadeusza Kościuszki, gdzie przez 38 lat gromadzili się członkowie związku w hołdzie Niepodległej. Tu m.in. zabrał głos Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, szef siedleckiej "Solidarności" – Sylwester Czyżyk i wiceprezydent Piotr Niewiadomski. Minister Tchórzewski wspomniał o danych ONZ potwierdzające wychodzenie przez Polaków z ubóstwa, dzięki wsparciu rządu RP i dzięki dużym transferom pieniężnym do ciężko pracujących Polaków.

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/