24 września otwarte zostało Centrum Przesiadkowe w Siedlcach. Jego koszt budowy to 15 mln zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie unijne w wysokości 11,5 mln zł. Centrum to nowy dworzec autobusowy, z którego korzysta już siedleckie MPK oraz dwupoziomowy parking na 299 samochodów osobowych oraz obiekty towarzyszące.


Uroczystość oddania do użytku Centrum Przesiadkowego rozpoczęła Msza Św. w intencji Miasta Siedlce oraz wykonawców, projektantów i użytkowników nowych obiektów. Eucharystii, w najmłodszej siedleckiej parafii pw. Św. Jana Pawła II, przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, który gratulując władzom miasta kolejnej inwestycji powiedział: – Siedlce pięknieją, a nowe tak potrzebne obiekty i rozwiązania komunikacyjne ułatwiają życie mieszkańcom, a miasto jest im coraz bardziej przyjazne.


Centrum Przesiadkowe to druga, po tunelu i ulicy rotmistrza Pileckiego, tegoroczna inwestycja, która w zdecydowany sposób porządkuje tereny pokolejowe i poprawia komunikację w Siedlcach. Wybudowane zostało w iście ekspresowym tempie, bo przez 6 miesięcy, przez Polimex Budownictwo, firmę wyłonioną w przetargu.
– Obiekty Centrum Przesiadkowego, podobnie jak tunel i wybudowane obwodnice to inwestycje, które służą nie tylko Siedlcom ale całemu regionowi – powiedział podczas otwarcia prezydent Wojciech Kudelski. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tak ważnych i potrzebnych obiektów. Dziękuję Marszałkowi Województwa, że przychylniej spojrzał na to zadanie i przyznał dofinansowanie w wysokości 85 procent wartości projektu, a nie jak poprzednio 60 procent. Dziękuję wykonawcy tego zadania, naszemu sprawdzonemu i solidnemu partnerowi firmie Polimex-Mostostal. Wybudowali nasz stadion, II etap obwodnicy, a teraz spółka Polimex Budownictwo zrealizowała Centrum Przesiadkowe. Dziękuję także przedstawicielom PKP, że mogliśmy nabyć tereny, na których powstały te niezwykle ważne inwestycje. Dziękuję wszystkim, którzy mieli wkład w powstanie tych obiektów, a zwłaszcza Radzie Miasta na czele z jej przewodniczącym Henrykiem Niedziółką.

Minister energii, poseł Krzysztof Tchórzewski gratulował władzom Siedlec olbrzymiego wysiłku inwestycyjnego. - Siedlce zmieniają się na naszych oczach – powiedział minister. - Pamiętam, gdy pracowałem jeszcze na kolei, jak budowano tu hale na potrzeby lokomotywowni. To było jednak kilkadziesiąt lat temu. Obiekty zdekapitalizowały się, a Miasto miało świetny pomysł na wybudowanie obiektów, które służą całemu regionowi. Przeniesienie pod dworzec kolejowy ruchu autobusowego oraz wybudowanie potężnego parkingu to świetny i nowoczesny pomysł. W podobnym tonie wypowiadały się także posłana Anna Maria Siarkowska oraz członkinie Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz Elżbieta Lanc. List na uroczystość nadesłała także europosłanka Julia Pitera. Poświęcenia Centrum dokonał biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Budowa została współfinansowania ze środków UE, dlatego też przez pięć lat korzystanie z obiektów będzie bezpłatne. Dotyczy to zarówno przewoźników autobusowych, jak i parkujących kierowców aut osobowych. Siedleckie MPK wprowadziło już od 24 września zmiany w kursowaniu autobusów. Linie nr: 9, 22, 24, 25, 31 i 35 zajeżdżają już na Centrum Przesiadkowe. Miejski przewoźnik analizuje jeszcze wprowadzenie tam kolejnych linii. Zamiar korzystania z obiektu wyraził już PKS Sokołów Podlaski, który wystąpił o zmianę przystanku dla linii Sokołów-Lublin i ma sfinalizować tę sprawę w najbliższych dniach. Pozostałe firmy będą się przenosić prawdopodobnie stopniowo do końca roku.

Centrum już funkcjonalne, ale będzie jeszcze rozbudowywane. Wolna przestrzeń między placem i wiatą dworca autobusowego a parkingiem dla aut osobowych będzie przekształcona w tzw. zielony parking dla autobusów, które mają dłuższą przerwę w podróży. Plac pomiędzy nowym dworcem autobusowym a siedzibą Zakładu Linii Kolejowych został wystawiony na przetarg, który odbędzie się 11 października. Po otwarciu Centrum teren zyskał na atrakcyjności potencjalny nabywca może tu zbudować obiekty usługowo-handlowe połączone z "mieszkaniówką".