Przestronne, w pełni wyposażone w niezbędny sprzęt gabinety, estetyczne, różnorodnie i kolorowo zaaranżowane wnętrza oraz funkcjonalna winda są od 4 miesięcy wizytówką siedleckiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Placówkę z kurtuazyjną wizytą odwiedzili 20 stycznia prezydent Wojciech Kudelski i sekretarz Miasta Sławomir Marchel.
Parter i dwa piętra budynku przy ul. Langego 6 służyły przed laty Bibliotece Pedagogicznej i jako internat pobliskich szkół i technikum ekonomicznego. Od września 2016 roku swoje lokum, zasługujące ze wszech miar na opinię lokalu XXI wieku, znalazła tu Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Pedagodzy, logopedzi, psychologowie, doradcy zawodowi i lekarze mają do dyspozycji ponad 30 gabinetów, w tym gabinet np. rehabilitacyjny, czy gabinet neurofeedbacku. Rodzice dzieci niepełnosprawnych natomiast, mogą korzystać z zewnętrznej windy, której nie było w poprzedniej lokalizacji przy Kleeberga, co sprawiało ogromne trudności w dotarciu z dzieckiem do właściwego gabinetu. Teraz winda swobodnie mieści osobę na wózku inwalidzkim i dowozi dzieci do przestronnych gabinetów na 2. kondygnacjach.
Poradnia, przyjmująca wcześniej dzieci w ciasnych pomieszczeniach przy ul. Kleeberga o powierzchni ok. 600 m2 - wymuszających często pracę na 2,3 zmiany - ma teraz do dyspozycji ok. 1300 m2. Na ul. Langego placówka przeniosła się dzięki środkom z budżetu Miasta, które sumą ok. 1 mln 700 tys. zł. sfinansowało zaadaptowanie i wyposażenie pomieszczeń.
Poradnia jest publiczną placówką oświatową, diagnozującą i doradzającą rodzicom i nauczycielom w czasowych lub trwałych problemach wychowawczych i edukacyjnych dzieci. Trafia tu młodzież i dzieci z przedszkoli i szkół z różnymi trudnościami, np.: nieśmiałe i z nieumiejętnością nawiązywania kontaktów, niepełnosprawne, niedostosowane społecznie, z problemami w grupie rówieśniczej, konfliktogenne, z trudnościami w odmawianiu i z asertywnością. Placówka po zapoznaniu się z pierwszą diagnozą, prowadzi zajęcia terapeutyczne i profilaktyczne w określonych blokach tematycznych, mediuje lub bardzo wszechstronnie pomaga metodycznie. Jej działalność skierowana jest do dzieci i młodzieży wyłącznie z terenu Miasta. Współpracują z nią szkoły, lekarze i rodzice, którzy często jako pierwsi sygnalizują trudności i problemy dzieci i młodzieży. W zajęciach i warsztatach z dziećmi uczestniczą też często rodzice.
Poradnia zatrudnia wykwalifikowaną, ponad 30 - osobową kadrę pedagogów, psychologów i logopedów, którą uzupełniają lekarze, rehabilitantka i doradcy zawodowi. Blisko 50-osobowym, etatowym personelem Poradni zarządzają dyrektor Zofia Tokarska i wicedyrektor Iwona Orzełowska.
Więcej o poradni, jej działaniach i ofercie: tutaj.
opr. JiC
Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/