Trwają prace nad uchwałą antysmogową w sejmiku województwa mazowieckiego. Do połowy lutego samorządy mają czas na odesłanie do marszałka ankiet, w których podsumują swoje działania służące ochronie powietrza.


Będąca w fazie przygotowań uchwała antysmogowa pozwoli wprowadzić na terenie województwa ograniczenia lub zakazy dotyczące m.in. kotłów ciepłowniczych. – Uchwała antysmogowa powstanie jeszcze w tym roku. – informuje marszałek Adam Struzik. Uważa jednak, że sam dokument nie rozwiąże problemu, ale wskaże m.in., jakie paliwa będą mogły być stosowane, a które zostaną ograniczone. Trwa analiza stanu środowiska w regionie. Do połowy lutego samorządy przekażą ankiety dotyczące działań podejmowanych na ich terenie na rzecz ochrony powietrza. Trwa też pozyskiwanie informacji niezbędnych do przeprowadzenia inwentaryzacji urządzeń grzewczych, m.in. wykorzystujących węgiel. W pełnym zdiagnozowaniu sytuacji pomoże ścisła współpraca z instytucjami naukowymi i badawczymi.

Wiele mazowieckich samorządów od lat inwestuje w proekologiczne rozwiązania, korzystając z wytycznych zawartych w programach ochrony powietrza przyjętych przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Dokumenty te wyznaczają kierunki działań ograniczających emisję szkodliwych substancji, czyli m.in. rozbudowę centralnych systemów zaopatrywania w energię cieplną, stosowanie paliw o mniejszej zawartości popiołu, podłączenie do zbiorczej sieci ciepłowniczej odbiorców indywidualnych czy wymianę nieekologicznych pieców. W miastach, w których największym problemem są zanieczyszczenia komunikacyjne, wskazany został rozwój transportu publicznego, tworzenie stref z zakazem ruchu samochodów i kierowanie ruchu tranzytowego poza centra miast oraz budowa systemu parkingów przy dworcach PKP.

Szereg barier – prawnych, technicznych i finansowych – utrudnia samorządom skuteczne działania. Chodzi m.in. o brak podstaw prawnych do przygotowywania programów ograniczenia niskiej emisji, brak możliwości nałożenia przez samorządy wojewódzkie obowiązku realizacji działań naprawczych przez samorządy gminne i powiatowe, a także niewystarczające regulacje prawne dotyczące kontrolowania osób fizycznych, brak krajowych uregulowań prawnych w odniesieniu do wymagań emisyjnych z instalacji spalania paliw o mocy do 1 MW czy dostępność w handlu węgla niskiej jakości.

Do końca marca mają zostać opracowane normy jakości paliw węglowych, a do końca kwietnia normy jakościowe dla kotłów węglowych – to rekomendacje rządu Beaty Szydło odnośnie walki ze smogiem, podjęte na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w dniu 18 stycznia. Autorem listy działań rządu, mających poprawić jakość powietrza w Polsce jest wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Do pozostałych rekomendacji zaliczyć trzeba: stawianie na rozwój ciepła systemowego, promocję elektrycznego ogrzewania i zachęty dla niskoemisyjnego transportu.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów chce, by normy jakościowe dla kotłów, które mają być przyjęte najpóźniej do końca kwietnia 2017 r., obowiązywały już od przyszłego sezonu grzewczego. Ustalone normy dla spalanego węgla, mają być przyjęte jeszcze w I kwartale, po nowelizacji ustawy o monitorowaniu i kontroli jakości paliw.

opr. JiC na podst inf. prasowa Urzędu Marszałkowskiego; www.rp.pl