Siedlczanie pamiętali o 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Tradycyjnie już w kościele pw. Św. Stanisława BM odprawiona została Msza św. za Ojczyznę i ofiary stanu wojennego. Pod tablicą upamiętniającą kapelana "Solidarności" błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę i pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci.
Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. prałat Mieczysław Łuszczyński został odznaczony Medalem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki "Zło dobrem zwyciężaj". Medal przyznał Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. O przyznanie medalu wnioskował przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych Janusz Olewiński. Odznaczenie 85-letniemu kapłanowi, wielce zasłużonemu dla naszego miasta, wręczył w imieniu Biskupa Polowego kapelan Garnizonu Siedleckiego ks. płk Andrzej Dziwulski.
Po Mszy św. pod Ścianą Pamięci kościoła pw. Św. Stanisława delegacje władz miasta, siedleckiej Solidarności oraz Prawa i Sprawiedliwości złożyły wiązanki kwiatów. Kwiaty złożono także pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W latach osiemdziesiątych było to miejsce spotkań i manifestacji siedleckiej opozycji niepodległościowej. Na zakończenie uroczystości prezydent Siedlec Wojciech Kudelski podziękował zgromadzonym za pamięć o wydarzeniach, które rozegrały się przed 34 laty. Krótkie wystąpienia mieli także przewodniczący siedleckiego Oddziału NSZZ "Solidarność" Sylwester Czyżyk oraz przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych Janusz Olewiński.
W pierwszych dniach stanu wojennego internowanych zostało 70 osób z byłego województwa siedleckiego, w tym 30 osób z Siedlec. Większość została osadzona w Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej. Więcej o pierwszych latach siedleckiej "Solidarności" można dowiedzieć się z książki Agnieszki Andrzejewskiej "Od nadziei do interny", która ukazała się nakładem Fundacji Gazety Podlaskiej. Promocja tej publikacji odbędzie się 17 grudnia o godz. 17.30 w Sali Białej MOK przy ul. Pułaskiego 6.
inf. i foto: Dariusz Dybciak