8 i 9 maja, w samym sercu Siedlec, już po raz ósmy odbywał się Jarmark Św. Stanisława. Tegoroczna edycja święta patrona miasta, przyciągnęła rekordową liczbę ponad dwustu osiemdziesięciu wystawców. Swój jubileusz 70-lecia powstania, obchodziło również Nadleśnictwo Siedlce, na terenie którego otwarto ponad kilometrową trasę narciarską.

Nie tylko dla narciarzy
Święto patrona Siedlec św. Stanisława rozpoczęło się w tym roku dość nietypowo. W środku wiosny otwarto bowiem pierwszą w Siedlcach trasę narciarską. Przebiega ona przez tereny Leśnictwa Sekuła i z pewnością ucieszy nie tylko siedleckich narciarzy. Ponad kilometrowa, specjalnie przygotowana ścieżka, biegnąca po pagórkowatych terenach leśnych, położonych nieopodal ul. Domanickiej, to także doskonałe miejsce do biegania i uprawiania tak popularnego norndic walkingu. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali min. prezydent Wojciech Kudelski, przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka, Nadleśniczy Siedlecki Janusz Szerszeń, prezes UKS Rawa Grzegorz Staręga, nasz olimpijczyk i Mistrz Polski w biegach narciarskich Maciej Staręga, a także gość specjalny - prezes PZN Apoloniusz Tajner. Podkreślił on znaczenie siedleckiego sportu zaliczając naszych zawodników do ścisłej czołówki polskiego narciarstwa biegowego. - Dla mnie jest to nietypowa sytuacja, żeby w Siedlcach, mieście położonym na terenach równinnych udało się wychować mistrzowskiego zawodnika jakim jest Maciek Staręga. Siedlce są przykładem miasta, które udowadnia że warto inwestować w sport – mówił prezes PZN. Wojciech Kudelski podziękował z kolei Nadleśnictwu Siedlce za udostępnienie terenów leśnych, a także dobrą współpracę. W dalszej części odbyły się biegi przełajowe o Puchar Dyrektora ZSP2, a uroczystość otwarcia była jednym z punktów bogatych obchodów 70 lecia istnienia Nadleśnictwa Siedlce.

Co roku rekordowo

Od kilku lat, tradycją stało się, że w święto patrona miasta, w Siedlcach dopisuje wyjątkowo piękna pogoda. Nie jest też dla nikogo zaskoczeniem, że z roku na rok rośnie liczba wystawców. W piątek 8 maja na ulicach Kilińskiego i części Pułaskiego znalazło się aż 280 różnych stoisk. Oferta jest bardzo różnorodna i każdy może znaleźć coś dla siebie. Od starych precjozów, po biżuterię, przysmaki regionalne, a także mnóstwo wytworów rękodzieła artystycznego.
Uroczystego otwarcia jarmarku dokonali wspólnie z proboszczami parafii p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika Adamem Patejukiem i proboszczem parafii katedralnej Eugeniuszem Filipiukiem władze samorządowe miasta i powiatu. Wystawców i odwiedzających witali: Poseł na Sejm Krzysztof Tchórzewski, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, jego zastępcy Anna Sochacka i Jarosław Głowacki, przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka, wiceprzewodniczący Mariusz Orzełowski i Piotr Karaś, a także radne Jadwiga Skup i Elwira Banach, nie zabrakło również przedstawicieli władz powiatu z Dariuszem Stopą na czele. W tym roku specjalnie na siedlecki jarmark przybyli również goście z partnerskiego miasta Siedlec - Pescantiny. Dokonując otwarcia prezydent Wojciech Kudelski nawiązał do polskich tradycji odpustowych, którym zawsze towarzyszyły jarmarki. Podkreślił również, że to ważne wydarzenie kulturalne nie tylko w regionie siedleckim. Rzeczywiście z roku na rok Jarmark św. Stanisława coraz bardziej urasta do rangi ważnego wydarzenia ogólnopolskiego. Jak podkreślał Mariusz Woszczyński Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – głównego organizatora imprezy, zainteresowanie było bardzo duże, a wystawcy z całej Polski na wiele miesięcy wcześniej rezerwowali miejsca. W tym roku na jarmarku było ponad dwustu pięćdziesięciu wystawców, wśród których znaleźli się również goście z Litwy i Białorusi. To o kilkadziesiąt stoisk więcej niż rok wcześniej. Oferta była bardzo bogata. Oprócz wielu propozycji handlowych w postaci rękodzielnictwa, biżuterii, wyrobów z wikliny, a także mnóstwa wspaniałych kulinariów, biorący udział w jarmarku mogli uczestniczyć również w ciekawych wydarzeniach kulturalnych towarzyszących imprezie.

70 lat minęło

Podczas Jarmarku jubileusz 70-lecia istnienia świętowali leśnicy z Siedlec. Z tej okazji Siedlce odwiedziła liczna delegacja Lasów Państwowych na czele z Waldemarem Magierą - dyrektorem ds. gospodarki leśnej Lasów Państwowych w Warszawie. Leśnicy przygotowali bardzo ciekawą wystawę. Odwiedzający mogli przejść po tzw. "ścieżce zmysłów". Była to wysypana różnymi naturalnymi tworzywami ścieżka, po której szło się boso z zawiązanymi oczami, rozpoznając leśne podłoże dotykiem. Znalazły się tam różne rodzaje traw, mchu, gałązek drzew, piasku itp., które przybliżały zwiedzającym naturalne środowisko lasu. Inne nadleśnictwa przygotowały między innymi przekroje różnych gatunków drzew, mini-ogródek z leśnymi roślinami oraz wystawę zwierząt. W piątek 8 maja w Centrum Kultury i Sztuki Scena Teatralna Miasta Siedlce odbyła się również uroczystość podczas, której zasłużonym leśnikom wręczono odznaczenia i wyróżnienia za wzorowe pełnienie służby leśnej, a nadleśniczy siedlecki i sokołowski przedstawili historię i dorobek kierowanych przez nich leśnictw.