W środę 27 maja obchodzono w Siedlcach 25 – lecie odrodzenia polskiego samorządu. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, na którą przybyli samorządowcy i radni wszystkich siedmiu kadencji miejskiego samorządu.

Środowe uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji miasta i wszystkich mieszkańców Siedlec, która została odprawiona w kościele pod wezwaniem Św. Stanisława. W swojej homilii ks. Prałat dr. Mieczysław Głowacki podkreślił, że samorząd to przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi. Właśnie w niej powinniśmy odczytywać samorządowe posłannictwo i budowanie lokalnych więzi, podkreślał Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. Bezpośrednio po Mszy Świętej w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas, której radni przyjęli okolicznościową uchwałę. Podkreślono w niej znaczącą rolę odrodzonego samorządu w budowaniu demokratycznej Polski, a także złożono podziękowania wszystkim, którzy przez ostatnie 25 lat, przyczynili się do rozwoju Siedlec. Henryk Niedziółka – Przewodniczący Rady Miasta przypomniał najważniejsze wydarzenia z ostatniego 25 lecia Siedlec. - Punktem wyjścia było oczywiście przyjęcie przez Sejm RP ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym. To ona dawała samorządowi podstawowe uprawnienia, które przełożyły się na możliwości zaspakajania zbiorowych potrzeb mieszkańców, w tym także Siedlczan, którzy potrafili z nich skutecznie skorzystać.

Z kolei prezydent Wojciech Kudelski podkreślił, że odzyskanie wolności wymagało wiele odwagi. Miasto stało przed wyzwaniami, którym trudno było sprostać. – Powstawały nowe osiedla, ale brakowało oczyszczalni ścieków, przybywało mieszkańców, ale brakowało infrastruktury. W tamtym czasie nie było jeszcze takich możliwości finansowych żeby te wszystkie braki nadrobić. Jednak demokratyczne zmiany, pieniądze pozyskane ze sprzedaży mienia komunalnego i przede wszystkim ciężka praca mieszkańców, pozwoliły zrobić dużo dobrego. Wojciech Kudelski podkreślił również, że siedlecki samorząd jako jeden z pierwszych przejął na swoje utrzymanie oświatę i to było wyznaczenie kierunku rozwoju miasta. Do milowych kamieni w dziejach Siedlec zaliczył wizytę Papieża Jana Pawła II, wejście do Unii Europejskiej i możliwość sięgnięcia po dotacje, za które zrealizowano tak potrzebne inwestycje sportowe, kulturalne, oświatowe, a także mieszkaniowe. Prezydent podkreślił również rolę spółek miejskich, które stanęły na wysokości zadania wówczas, a obecnie świadczą usługi na najwyższym poziomie, zaskarbiając sobie zaufanie mieszkańców. – Wszystko to było możliwe dzięki radom miasta Siedlce wszystkich kadencji. Wierzymy, że dzięki pracowitości mieszkańców naszego miasta, dzięki mądrości wyborców, którzy potrafią odpowiedzialnie wybrać swoich przedstawicieli, będziemy mogli spłacić nasze kredyty, bo przecież nic nie ma za darmo, a miasto dalej będzie się rozwijało.

Wśród wielu okolicznościowych wystąpień szczególnie wzruszające było przemówienie majora Tadeusza Sobieszczaka, ostatniego żyjącego partyzanta oddziału "Zenona". – Chyba jestem tu najstarszy. Pamiętam czasy przedwojenne, a także te z przed 25 lat. Dziś muszę Państwu powiedzieć, że nigdy wcześniej nie spodziewałem się i nawet sobie nie wyobrażałem, że moje miasto Siedlce może być kiedykolwiek tak piękne jak dziś. To nie jest zwykłe miasto, to prawdziwa stolica. – mówił ze wzruszeniem honorowy obywatel Siedlec, czym wywołał wielki aplauz wszystkich zebranych, którzy nagrodzili siedleckiego seniora brawami na stojąco. W dalszej części uroczystości uhonorowano przybyłych na jubileusz siedleckich samorządowców. Okolicznościowe listy gratulacyjne, specjalne, opatrzone logiem miasta krawaty i apaszki, a także wydanie Kuriera Siedleckiego zawierającego kalendarium 25 lecia samorządu wręczono przybyłym radnym wszystkich kadencji, a także osobom pełniącym w samorządzie kluczowe i odpowiedzialne funkcje. Uroczysta sesja zakończyła się specjalną prezentacją multimedialną poświęconą minionemu ćwierćwieczu miasta, po której zebrani, przy fortepianowym akompaniamencie Mariusza Orzełowskiego odśpiewali " Moje Siedlce" do, której słowa i muzykę napisała przed laty Irena Paszkiewicz.
27 maja uhonorowano również siedleckich mecenasów sportu i kultury.

Prezentacja 25 lat samorządu siedleckiego