We wtorek 5 maja w Sali Białej MOK Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari przekazała honorowe odznaczenia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata potomkom pięciu osób z regionu siedleckiego, które w czasach niemieckiej okupacji z narażeniem życia nieśli pomoc Żydom.
Tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" jest nadawany od 1963 r. przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Wyróżnieniem tym honorowane są osoby, które w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie niosły pomoc prześladowanym Żydom. Medale i dyplomy honorowe, przyznawane na podstawie zeznań osób uratowanych, wręczane są podczas oficjalnych ceremonii w Jerozolimie lub w izraelskich placówkach dyplomatycznych. Dotychczas Instytut Yad Vashem uhonorował 25 685 bohaterów z 51 krajów, w tym blisko 6532 Polaków, których nazwiska widnieją na specjalnych kamiennych tablicach w Ogrodzie Sprawiedliwych na terenie Instytutu. Kolejne pięć medali zostało przyznanych w Siedlcach. W Sali Białej w obecności władz samorządowych miasta, Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari przekazała te zaszczytne odznaczenia potomkom bohaterów, którzy uratowali od zagłady kilkadziesiąt osób pochodzenia żydowskiego.Honorowe medale otrzymali:
Irena Egierszdorf
Urodzona w Siedlcach bohaterka w czasie okupacji mieszkała razem z siostrą Zofią Olszakowską-Glazer (odznaczona jako Sprawiedliwa w 1988 r.) w Zakrzówku k. Kraśnika. Od jesieni 1942 r. do wyzwolenia w lecie 1944 r. kobiety z wielkim oddaniem opiekowały się żydowską dziewczynką Rachelą Zonszajn, przemyconą z warszawskiego getta.
Adolfina i Stanisław Szczerbiccy
Mieszkający we wsi Koszelówka (pow. Biała Podlaska) państwo Szczerbiccy uratowali 8-osobową żydowską rodzinę Gewirtzmanów z Łosic, którym udało się przeżyć likwidację getta. Przez dwa lata, aż do wyzwolenia w lipcu 1944 r. Szczerbiccy opiekowali się uciekinierami i chronili przed niebezpieczeństwem.
Helena Szmurło
Bohaterka przez dwa lata ukrywała w swoim gospodarstwie w Płosodrzy koło Łosic uciekiniera z pociągu do obozu zagłady w Treblince. Ratowany Mosze Smolarz dzięki wielkiemu wsparciu i heroicznej postawie Heleny Szmurło przeżył wojnę. Po 1945 r. wyjechał do Izraela, stale utrzymując kontakty z wybawczynią i jej rodziną.
Wacław Szpura
Wacław Szpura ze wsi Dubicze (pow. Biała Podlaska) z pomocą żony i syna uratował życie 30 Żydom, którzy ukrywali się we wsi i w pobliskim lesie. Dostarczał im żywność i lekarstwa oraz ostrzegał przed obławami. W 1942 r. pomógł wydostać się poza mury getta i z obozów Żydom w Łosicach i Międzyrzeczu. Jednymi z ratowanych była rodzina Gewirtzmanów, dla których znalazł schronienie u rodziny Szczerbickich.