W środę, 13 września o godz. 18:00 w Galerii Teatralnej CKiS odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Klaudii Karpińskiej pt. "Teatr od kulis".


„Teatr od kulis” – to podróż do tajemniczego teatralnego świata. Moje zdjęcia ukazują to, czego teatralny widz sam nie może zaobserwować. Chcę w nich przybliżyć to, jak wygląda nie tylko praca aktora, ale również reżysera, scenografa, kostiumografa czy inspicjenta. Uważam, że w społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że praca aktora i innych osób wykonujących zawody związane z teatrem i sceną jest niewymagająca. Dzieje się tak być może dlatego, że odbiorcy widzą tylko samo przedstawienie, a nie zauważają wielogodzinnych prób, przygotowań i trudów, które prowadzą do występu. W moim reportażu chcę zaprosić Państwa do zwiedzenia zakamarków sceny i garderoby, przyjrzenia się scenicznym detalom, próbom do spektakli. Reportaż ma zachęcić do namysłu nad rolą teatru w obecnych czasach oraz do zagłębienia się we wspaniały świat sztuki.
Podjęłam się ukazania tego tematu w reportażu fotograficznym, ponieważ moim zdaniem to właśnie ta dziedzina fotografii pozwala na opowiedzenie historii i ukazanie prawdy o niej. Reportaż fotograficzny jest jak pisanie relacji dziennikarza, tylko zamiast tekstu, artysta przedstawia ją za pomocą obrazów. Zdjęcia zostały wykonane w Teatrze ES w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie oraz w Teatrze Lalek Guliwer w Warszawie. Realizacja projektu jest wynikiem pracy dyplomowej na kierunku Sztuki Plastyczne na Uniwersytecie Przyrodniczo - Humanistycznym w Siedlcach.
Klaudia Eliza Karpińska

Wystawa w Galerii Teatralnej czynna będzie do 9 października.