Prezydent Siedlec Andrzej Sitnik, w czasie uroczystego Kongresu Miast, odebrał unikatową statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu. Siedlczanie, w ramach programu, zebrali 52 692 kilogramów elektrycznych śmieci i zwyciężyli w ogólnopolskiej rywalizacji. W programie, organizowanym przez Fundację Odzyskaj Środowisko, Siedlce pokonały 79 miast, w tym Kielce, Rzeszów, Łódź, Gdańsk i Poznań.

„Chciałbym podziękować mieszkańcom za zaangażowanie. Podeszli poważnie do tematu selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci. Wszyscy uprzątnęliśmy swoje domy z niepotrzebnych urządzeń” – mówi Prezydent Miasta Siedlce, Andrzej Sitnik. 

W ramach programu Polska Stolica Recyklingu, mieszkańcy oddawali elektryczne śmieci do czerwonych pojemników, korzystali z odbiorów bezpośrednich z domów i firm, organizowali ekopikniki oraz zbiórki w placówkach oświatowych.
W czasie jednej zbiórki przy Szkole Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej siedlczanie oddali aż 15 ton elektroodpadów. 


Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast, ale także do szkół, instytucji kultury, jednostek miejskich. „Główna idea programu opiera się na niestandardowej, praktycznej edukacji ekologicznej. Z jednej strony zachęcaliśmy miasta do grywalizacji w zbiórce elektrycznych śmieci, z drugiej zaangażowaliśmy uczniów i mieszkańców do aktywnego włączenia się w kampanię na rzecz ochrony środowiska. Gratuluję Siedlcom wygranej, a wszystkim Miastom i szkołom uczestniczącym w Programie zaangażowania i determinacji oraz troski o środowisko naturalne. Udział w Polskiej Stolicy Recyklingu jest dowodem na to, że tworzymy dziś „smart community”, która wyróżnia się wysoką świadomością ekologiczną” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Dzisiaj Prezydent Andrzej Sitnik spotkał się z mediami, by szerzej porozmawiać o Programie Polskiej Stolicy Recyklingu i naszych osiągnięciach. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach na czele z dyrektorem Danielem Wiszniewskim, koordynatorem działań ekologicznych Barbarą Lewicką oraz młodzieżą. 

Prezydent Miasta Siedlce złożył serdeczne podziękowania dyrekcji, nauczycielom, uczniom i rodzicom Szkoły za zorganizowanie zbiórki Elektrycznych Śmieci na terenie placówki oraz za zaangażowanie w działania ekologiczne, które mają wpływ na wzrost świadomości ekologicznej oraz propagowanie właściwych postaw na rzecz selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.