17 października 2021 roku na murze siedleckiego Zakładu Karnego uroczyście odsłonięto tablicę
poświęconą trzykrotnemu polskiemu premierowi i działaczowi ruchu
ludowego - Wincentemu Witosowi.
We wrześniu 1930 roku Wincenty Witos razem z innymi przywódcami antysanackiej opozycji został aresztowany i osadzony w twierdzy w Brześciu nad Bugiem. Był następnie w tzw. procesie brzeskim i skazany na karę 1,5 roku więzienia. Przed uprawomocnieniem wyroku, 28 września 1933 roku przekroczył nielegalnie granicę i udał się na emigrację polityczną do Czechosłowacji.
Po zajęciu Czechosłowacji przez Niemców, 31 marca 1939 roku nielegalnie powrócił do Polski.
Uprzedzając aresztowanie (był ścigany listem gończym) zgłosił się 3 kwietnia 1939 roku do Prokuratury w Krakowie. Został tam zatrzymany i tego samego dnia w tajemnicy, jako aresztant, przewieziony do więzienia w Siedlcach.
Rano 7 kwietnia 1939 roku prokurator Sądu Okręgowego zwolnił Wincentego Witosa na półroczny urlop.
Odsłonięcie tablicy na murach siedleckiego więzienia ma na celu upamiętnienie tego wydarzenia a także oddanie hołdu Wincentemu Witosowi za zasługi dla niepodległości naszego kraju.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. Biskupa Pomocniczego Grzegorza Suchodolskiego w katedrze siedleckiej. Następnie odbył się przemarsz pod mury Zakładu Karnego, gdzie po wystąpieniach okolicznościowych odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową, a następnie złożono kwiaty.