Siedlce uczciły 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku obchody odbyły się w wyjątkowej formie. Bez tłumnych uroczystości, radosnego przemarszu Siedlczan, ale z pamięcią o polskich bohaterach.

Dziś (11 listopada) o godzinie 10.00 w kościele pw. Św. Józefa w Siedlcach została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Nabożeństwu przewodniczył Ordynariusz Diecezji Siedleckiej ks. bp dr Kazimierz Gurda. Po mszy świętej, na dziedzińcu przed świątynią, przy kamieniu upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości została odmówiona krótka modlitwa, odśpiewano hymn Rzeczpospolitej Polskiej i złożono wieńce ku czci Niepodległej.

Wieniec przy Pomniku Wolności, w imieniu mieszkańców Siedlec, złożył prezydent Andrzej Sitnik wraz z przewodniczącym Podlaskiego Komitetu Obchodów Świąt Narodowych Antonim Jastrzębskim i sekretarzem miasta Adamem Zabijakiem. Chwilę później kwiaty złożyli przedstawiciele siedleckich organizacji i instytucji. Prezydent złożył także wiązankę pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Skwerze Niepodległości, przy Urzędzie Miasta Siedlce.

Od wtorku (10 listopada) flagi w narodowych barwach udekorowały siedleckie ulice oraz liczne miejsca pamięci. Również dekoracja okien i siedleckich posesji przypomina o ważnej dla Polaków rocznicy.

Przemówienie Prezydenta Miasta Siedlce Andrzeja Sitnika z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości:


Szanowni mieszkańcy Siedlec !

Dziś wspominamy radosną kartę naszej historii. Po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się wtedy marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Po latach zapomnienia i beznadziei wiara ożyła w ich sercach i umysłach. Ico najważniejsze – przerodziła się w czyn. Zacięte walki o wolną Polskę prowadzone były nie tylko na polach bitew, ale i na dyplomatycznych salonach. Determinacja i wola zwycięstwa przerodziły się w sukces. Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni. Dziś świętujemy inaczej.

Zaledwie dwa lata po wspaniałych i hucznych obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości budzimy się w zupełnie nowej dla nas rzeczywistości, której nie sposób nie zauważyć. Dzisiejsze święto przyszło nam obchodzić w ciszy, w naszych domostwach, bez radosnego przemarszu, patriotycznych dźwięków Orkiestry Wojskowej i bez wspólnego spotkania przy tradycyjnej wojskowej grochówce. Musieliśmy odwołać siedleckie uroczyste obchody Narodowego Dnia Niepodległości przy Pomniku Wolności, bo jak wiemy trwa walka o nasze zdrowie i często też życie. Znów walczy cała Polska, walczy Europa, walczy cały świat. Po raz drugi dzieci, młodzież i wychowawcy mierzą się z nauczaniem zdalnym, które niesie za sobą szereg wyzwań i trudności. Mamy niezwykle trudną sytuację w szpitalach i zakładach pracy. Po raz drugi także zostaje wstrzymana gospodarka krajowa, co dramatycznie odbija się na funkcjonowaniu m. in. samorządu. Z miesiąca na miesiąc wszyscy zmagamy się z coraz trudniejszą rzeczywistością.

W ostatnich tygodniach w naszym kraju doszło do masowych demonstracji. W tak trudnym dla wszystkich czasie pojawiły się dodatkowe bodźce, które wyprowadziły tysiące ludzi na ulice, tocząc falę sprzeciwu i protestu w obronie wolności obywateli.

Ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy ich przecież zawieść.

Niech patriotyzm będzie w nas tak żywy jak wtedy – 11 listopada 1918 roku. W tym szczególnym dniu rodzi się refleksja. Czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy umiemy się z niej cieszyć? Czy pielęgnujemy ją należycie? Dziś żyjemy w wolnej Polsce, w zjednoczonej Europie. Każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy. Mamy możliwość decydowania o sobie – o tym gdzie i jak chcemy żyć. Wiemy, że nikomu nie wolno nic narzucać, warto jednak docierać do świadomości ludzi. A w sprawach najważniejszych, związanych z bytem narodu i z prawidłowym funkcjonowaniem państwa oraz naszej Małej Ojczyzny, niezależnie od różnic politycznych, które są przecież rzeczą normalną, powinniśmy umieć się porozumieć.

Dziś mamy też więcej okazji do szlachetnych czynów, do niesienia pomocy, do wzmocnienia wolontariatu i okazania serca drugiej osobie. Zachęcam do otwarcia serc i niesienia pomocy sobie nawzajem.

Szanowni Mieszkańcy Siedlec! Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego z Nas. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny. Zadbajmy, aby stał się prawdziwym świętem, ponad wszelkimi podziałami i w imię dobra narodu. Manifestujmy swój patriotyzm wywieszając w oknach i na posesjach flagi narodowe. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Składam dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność. Pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Dziękuję za udział w dzisiejszych obchodach Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcom Siedlec, Radnym Rady Miasta Siedlce i przedstawicielom wszystkich instytucji na szczeblach ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym. Szczególnie podziękowania składam Ordynariuszowi Diecezji Siedleckiej Księdzu Biskupowi dr Kazimierzowi Gurdzie
za odprawienie Mszy Św. w intencji Ojczyzny w parafii pw. Św. Józefa w Siedlcach oraz Panu Antoniemu Jastrzębskiemu Przewodniczącemu Podlaskiego Komitetu Obchodów Świąt Narodowych za zaangażowanie w organizację dzisiejszej uroczystości. Dziękuję również wszystkim organizacjom i instytucjom, które zechciały wyrazić swój hołd Niepodległej poprzez złożenie wiązanek pod Pomnikiem Wolności w Siedlcach. Wyrażam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli powrócić do tradycyjnej formy organizacji miejskich uroczystości patriotycznych.