Październik to miesiąc walki z rakiem piersi nazywany "różowym październikiem". Miasto Siedlce włączyło się w akcję profilaktyczną, która ma przypomnieć kobietom o systematycznym przeprowadzaniu badań. Na ulicznych słupach pojawiło się 80 banerów mówiących o świadomości raka piersi, na rondzie przy ul. Monte Cassino i Warszawskiej stanął ogromny baner, w autobusach i na przystankach MPK umieszczono plakaty informacyjne a w Szpitalu Wojewódzkim odsłonięto wyjątkowy dzwon. Po raz pierwszy w dzwon uderzyła Aneta Lewandowska.

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, dlatego chcemy zwrócić uwagę Pań na konieczność wykonywania badań profilaktycznych. Tylko regularne badania, a co za tym idzie wczesna diagnoza dają szansę na pełne wyleczenie.

- Wspieramy tą piękną akcję, 80 banerów wisi w naszym mieście po to , aby wszyscy mieszkańcy dowiedzieli się, że październik jest miesiącem, w którym namawiamy, aby kobiety się badały – mówi Andrzej Sitnik, prezydent Siedlec.

W Szpitalu Wojewódzkim - w Siedleckim Centrum Onkologii został odsłonięty Dzwon Zwycięzcy. Dźwięk dzwonu oznajmiać będzie wszystkim chorym, że ktoś właśnie zakończył leczenie sukcesem.
Inicjatorkami umieszczenia dzwonu, których kilka jest już w Polsce, są panie ze stowarzyszenia RakOut. To dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu dzwon od dziś będzie obwieszczał koniec czyjejś choroby. Prezydent Miasta Siedlce wspólnie z prezesem szpitala oraz przedstawicielką stowarzyszenia RakOut dokonali odsłonięcia wyjątkowego dzwonu.

- Odsłaniamy taki symboliczny element, który ma ogłosić światu, że choroba nowotworowa została pokonana, że chory wrócił do zdrowia, że jest w pełni sił -
mówi Marcin Kulicki, prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

                                           

               "Czasami musisz przejść przez piekło, by odnaleźć swoje niebo" - sentencja wygrawerowana na dzwonie.


Została również otwarta wystawa fotografii autorstwa Leny Skarus. Na zdjęciach występują kobiety ze stowarzyszenia wraz ze swoimi dziećmi. Wystawa to kontynuacja projektu z ubiegłego roku "Bo siła jest kobietą". Zdjęcia będzie można oglądać przez miesiąc w Siedleckim Centrum Onkologii.

W sierpniu w 2020r. został uruchomiony specjalny numer telefonu, dzięki któremu osoby potrzebujące rozmowy mogą uzyskać potrzebne informacje, a także wsparcie emocjonalne nie wychodząc z domu. Profesjonalny zespół jest do dyspozycji. TEN NUMER TO: 729 889 788. 


Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się ponad 18 tysięcy kobiet w Polsce, a około 6 tysięcy z nich umiera. Współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu wciąż wzrasta.

Głównym powodem umieralności na raka piersi jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Wcześnie wykryte zmiany nowotworowe dają większe szanse na skuteczne leczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG) i samobadanie piersi.