Szanowni Państwo!

Nawiązując do licznych interwencji mieszkańców proszę użytkowników rowerów o szczególną ostrożność podczas poruszania się po terenie Miasta Siedlce.

Prawo o Ruchu Drogowym w artykule 26 mówi jasno: “Kierującemu pojazdem zabrania się (…) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych“. Jest to uważane za niebezpieczne i stanowiące zagrożenie życia zarówno dla samych rowerzystów, jak i pieszych.

Są natomiast trzy wyjątki (art. 33 PoRD), kiedy jest to możliwe:

1. Gdy jedziemy razem z dzieckiem do lat 10, które porusza się obok nas. Kluczowe jest to,
że dziecko porusza się również rowerem - własnym i oddzielnym, zaopatrzone w kask ochronny. Przewożenie pociechy w przyczepce lub w foteliku nie kwalifikuje się do tego punktu, zatem w takim wypadku musimy jechać w ruchu ulicznym lub drogą rowerową.

2. Gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością powyżej 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Wszystkie trzy warunki muszą być spełnione jednocześnie.

3. Gdy warunki atmosferyczne na jezdni są na tyle niesprzyjające (gwałtowna śnieżyca, ulewa, silny wiatr, gęsta mgła i gołoledź), że poruszanie się ulicą byłoby niebezpieczne.

Jeśli powyższe czynniki nie występują, a rowerzysta zostanie zatrzymany podczas jazdy chodnikiem przez odpowiednie służby, grozi mu mandat karny.

Każdy uczestnik ruchu drogowego musi pamiętać o bezpieczeństwie własnym, jak i drugiej osoby. Zawsze należy zachować ostrożność, niezależnie czy jedziemy na rowerze czy spacerujemy.

Rowerzysta jadący po chodniku powinien mieć na uwadze, że:

- piesi nie widzą roweru jadącego za nimi i nie mają obowiązku oglądania się za siebie. To właśnie rowerzysta powinien zachowywać szczególną ostrożność.

- nie wolno poganiać pieszych dzwonkiem lub jakimkolwiek innym sygnałem dźwiękowym i żądać zejścia z chodnika. Piesi mają pierwszeństwo w takich sytuacjach. Nie wolno też jechać prosto na pieszego, zmuszając go do usunięcia się z chodnika.

- zabroniona jest również duża prędkość, ponieważ nie wiemy dokładnie, co pieszy może zrobić – zatrzymać się, skręcić, lub wyjść z jakiegoś budynku. Duża prędkość to ryzyko potrącenia pieszego.

- nie wolno przejeżdżać w bardzo małej odległości od pieszego.

- jeżeli rowerzyście brakuje miejsca do kontynuowania jazdy, należy się zatrzymać i poczekać. W szczególności sytuacja ta dotyczy przejazdu pod wiaduktem garwolińskim i łukowskim.

Przypominam również, że rowerzyści korzystający z przejazdu pod torami wzdłuż ulicy Rtm. Pileckiego, którzy nie czują się bezpiecznie na ulicy, mogą skorzystać z windy zlokalizowanej na ulicy Kolejowej a następnie przeprowadzić rower po chodniku w tunelu.


Proszę również kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności przy omijaniu rowerzystów, gdyż są oni także uczestnikami ruchu drogowego, ale przy kolizji z samochodem rowerzysta ma niewielkie szanse.

Apel kieruję w przeddzień rozpoczęcia nauki przez dzieci i młodzież, gdyż znaczna część z nich, korzystając ze sprzyjającej aury, z pewnością będzie dojeżdżała rowerem do szkoły. Proszę o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicy siedleckich szkół.

Apeluję o rozwagę i zrozumienie innych uczestników ruchu drogowego. Wszyscy powinniśmy czuć się bezpiecznie w drodze do szkoły, pracy czy domu.W imieniu Mieszkańców Siedlec

                                                                                                             Prezydent Miasta Siedlce
                                                                                                                      Andrzej Sitnik