Obowiązek utrzymywania nawierzchni chodników w czystości i stanie umożliwiającym bezpieczne przejście w ciągu całego roku, spoczywa na samorządzie lokalnym oraz właścicielach i zarządcach domów. Ci ostatni muszą dbać o chodniki przyległe do ich posesji, szczególnie w okresie zimowym.
O porządek i czystość w gminach muszą dbać nie tylko lokalne samorządy. Przepisy nt. temat są jasne: właściciele posesji oraz zarządcy budynków też mają obowiązek utrzymywania przejścia chodnikiem w czystości i w stanie bezpiecznym dla przechodniów. Chodzi o chodniki przyległe i położone wzdłuż nieruchomości; jesienią trzeba je czyścić z liści, a zimą sypać piaskiem lub solą oraz usuwać śnieg lub lód, a z dachów śnieg i wiszące sople. Ta dbałość to m.in. zapobieganie śliskości chodników.
W wypadku budynków wielolokalowych oraz na osiedlach mieszkaniowych część obowiązków właścicieli przejmują zarządcy nieruchomości. Oni to w imieniu właścicieli odpowiadają za stan dachów i chodników. Mówi o tym konkretnie art. 5 ust.1 pkt 4 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 roku. Za chodniki, na których są płatne postoje, parkingi oraz przystanki autobusowe odpowiedzialne są firmy, które je użytkują; za pozostałe odpowiada gmina.
Obserwacja życia codziennego uczy, że odgarnięty śnieg najlepiej pryzmować w miejscach, które nie powodują zakłóceń w ruchu samochodów i przechodniów i tak, by zarządcy dróg publicznych z kolei, mogli swój obowiązek uprzątnięcia zgarniętego przez właścicieli na pobocze drogi śniegu, lodu lub błota, mogli bez przeszkód wykonać. Za hałdy śniegu leżące przy uliczkach osiedlowych, wewnętrznych, prywatnych odpowiadają właściciele lub współwłaściciele drogi, tj.najczęściej właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe. One też są odpowiedzialne za odśnieżanie należących do nich dróg.
Właściciele lub zarządcy domów za niewywiązywanie się z obowiązków związanych z utrzymaniem czystości lub odśnieżaniem zimą, mogą zostać ukarani finansowo. Strażnik miejski może na zarządcę chodnika lub drogi nałożyć mandat w wysokości 100 zł. W przypadku nagminnego nieodśnieżania lub odmowy przyjęcia mandatu, strażnik może nałożyć kolejny, 100 zł. mandat albo skierować sprawę do sądu.
To nie są jedyne konsekwencje, jakie grożą właścicielowi lub zarządcy nieruchomości, który nie odśnieża chodnika, nie dba o usunięcie jego śliskości lub nie usuwa sopli z dachu: jeśli przechodzień złamie nogę lub pośliźnie się na danym odcinku chodnika, wówczas ma prawo wystąpić do sądu przeciwko właścicielowi i starać się o odszkodowanie na podst. art. 415 Kodeksu Cywilnego. Mówi on, że "kto z winy swej wyrządza drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia". Odszkodowanie może obejmować nie tylko koszty leczenia, ale i rehabilitacji, a nawet zadośćuczynienie za doznaną krzywdę oraz utracony zysk np. z tytułu zwolnienia z pracy. Poszkodowany mógłby domagać się też np. renty od osoby odpowiedzialnej za jego szkodę (art. 444, par. 2 K.C.) W przypadku wypadku na chodniku za który odpowiada gmina, odszkodowanie wypłaca się z jej polisy OC.
"Akcja Zima" z PUK Serwis
Od 30 listopada 2018 r. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych SERWIS sp. z o.o., zgodnie z zawartą z Urzędem Miasta Siedlce umową na zimowe utrzymanie i odśnieżanie dróg, rozpoczęło coroczne utrzymanie dróg i ulic w Mieście. W ramach tzw. akcji zimowej do końca marca 2019 r. PUK ma za zadanie zimowe utrzymanie chodników, dla których Miasto jest zarządcą i właścicielem. Wg umowy Przedsiębiorstwo w pierwszej kolejności odśnieżać ma drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe oraz trasy autobusów MPK.
PUK Serwis ma do dyspozycji piaskarko-solarki, pługi na ciężarówkach, pługi traktorowe, ciągniki z tylnym pługiem i równiarkę, używaną przy dużych opadach śniegu. Wzorem lat poprzednich pracownicy PUK, w ramach szybkich interwencji, ręcznie oczyszczać ma kratki, przejścia dla pieszych i rejony newralgicznych miejsc, tj.: most łukowski, warszawski, w rejonie ul. Kaczorowskiego/Pileckiego.
Uwagi i zgłoszenia dotyczące przebiegu "Akcji Zimowej" należy kierować pod numer:
- 531 887 732 - dyżurny Akcji Zima - PUK SERWIS (całodobowo), lub
- Straż Miejska - dyżurny (25) 794 39 86 i 794 39 87.
opr. JiC