W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Polska Agencja Prasowa ogłosiła konkurs "Moja Polska", na najlepszą pracę ukazującą życie gospodarcze kraju sto lat temu i obecnie. Jedną z sześciu głównych nagród zdobyli uczniowie siedleckiej Szkoły Podstawowej nr 12.

Projekt "Moja Polska" realizowany jest we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Do redakcji PAP napłynęło ponad sześćdziesiąt jeden prac – filmów, prezentacji, książek i opracowań, przedstawiających rozwój gospodarczy różnych zakątków Polski. Prace oceniało pięcioosobowe jury, w którego skład wszedł przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego oraz dziennikarze PAP: kierownicy portali dzieje.pl i samorzad.pap.pl. W czwartek, 20 grudnia w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbędzie się konferencja podsumowująca konkurs.

Siedleccy uczniowie zdobyli główną nagrodę w kategorii dla dzieci i młodzieży; najlepszy wśród nadesłanych 48 prac okazał się ich film: "Życie ekonomiczne Siedlec i okolic". Przygotowany przez uczniów ze szkolnego koła filmowo-historycznego Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego przy ul. Unitów Podlaskich w Siedlcach film, zdobył nagrodę finansową w wysokości 5000 zł. - Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego filmu, ogromu pracy i zaangażowania włożonego w jego przygotowanie – powiedział Jacek Krzemiński, jeden z jurorów oceniających konkursowe prace. Podkreślił, że film jest dobrze zrobionym i bardzo ciekawym dokumentem i dużo w nim "reporterskiego zacięcia".

- Konkurs ten obudził w nas ducha młodych historyków, szukających źródła wiedzy o przeszłości naszej małej ojczyzny. Zafascynował nas również reporterski charakter konkursu – komentowała jedna z nagrodzonych uczennic. - Trochę trudna wydawała nam się tematyka gospodarcza konkursu, ale tym bardziej cieszymy się, że podołaliśmy temu zadaniu – stwierdziła.

W kategorii dla dorosłych jury jednogłośnie za najlepszą uznało pracę Wioletty Mamcarz "Rozwój Przemysłu w Piastowie". Autorka otrzyma w nagrodę 8000 zł.

O filmie

Konkurs dotyczył przedsięwzięć gospodarczych II Rzeczypospolitej w różnych regionach odrodzonego państwa polskiego. Mogły to być znaczące inicjatywy gospodarcze, które powstały przed II wojną światową i działają do dzisiaj, ale i drobne przedsięwzięcia zwykłych ludzi, zapewniające byt codzienny ich rodzin. Przedsięwzięcia świadczące o patriotyzmie gospodarczym mieszkańców naszych małych Ojczyzn.

Koło historyczno-filmowe działające w Szkole Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego przygotowało film na temat dziejów ekonomicznych Siedlec i okolic we wspomnianym okresie. Film pokazuje złożone realia I wojny światowej, która obudziła w Polakach nadzieję na odzyskanie niepodległości. Autorzy odwołują się w nim do niedawno odnalezionego i opublikowanego pamiętnika Anny Kohan: Siedlce 1914-1916. Pokazują trudne pierwsze lata odrodzonej Ojczyzny, stawiającej czoła licznym trudnościom gospodarczym wraz z szalejącą inflacją i hiperinflacją.

W 38-minutowym filmie można zobaczyć, jak zwykli ludzie - ciesząc się z odzyskanej niepodległości - stawiają czoła drożyźnie, bezrobociu, brakowi mieszkań, trudnym warunkom sanitarnym. Materiały i badania źródeł historycznych do filmu, przybliżającego wielonarodowościową strukturę Siedlec, gdzie 30 % mieszkańców stanowili Żydzi, zbierali wszyscy członkowie koła pod kierunkiem Marii Dobrowolskiej.

Film, który montował uczeń Piotr Anuszkiewicz, a nagrywał kolejny z członków koła - Igor Kaczyński, wspaniale wpisał się w obchody 25-lecia Szkoły i 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Swoją pracę uczniowie dedykują wszystkim mieszkańcom Siedlec przypominając, że: NIE JESTEŚMY NA POLSKĘ ZDANI, JESTEŚMY POLSKĄ OBDAROWANI.

opr. JiC na podst. samorzad.pap.pl i Maria Dobrowolska; foto: K. Suchożebrski