Ponad 20 lat żył i malował w Siedlcach. Album Haliny Budziszewskiej "Kazimierz Szwainowski 1917-2002. Życie i twórczość. W stulecie urodzin artysty", wydany przez Muzeum Regionalne zaprezentowany zostanie 10 maja.

Wydawnictwo jest swoistym hołdem złożonym artyście, dowodem uznania dla jego dokonań twórczych i podziękowaniem za cenny dar ofiarowany siedleckiemu muzeum. Autorka albumu - Helena Budziszewska, starała się w możliwie wyczerpujący i przystępny sposób pokazać Artystę, który ponad 20 lat przeżył w Siedlcach.

Szczególnie ciekawe są te ustępy z biografii Szwainowskiego, o których on milczał i które kwitował zdawkowym słowem, a dot. jego młodości i uwięzienia w stalinowskich Sowietach, w Stalinogorsku. Opublikowane, wybrane dokumenty i fotografie z archiwum Artysty, stanowią zasadniczą część ilustracyjną biografii. Album finalnie zawiera niespełna 10% tej przebogatej kolekcji Artysty. Autorka - jak w pisze we wstępie do albumu - "ma jednak nadzieję, że odzwierciedla ona szerokie spektrum zainteresowań bohatera". - Dokonując wyboru starałam się pokazać przykłady prac z różnych okresów twórczości artysty i zaprezentować ich wielowątkową tematykę - czytamy w słowie wstępnym. Dla przybliżenia warsztatu i procesu powstawania dzieł w książce znalazły się również szkice i projekty do różnych realizacji graficznych.

Kazimierz Szwainowski to artysta grafik, malarz, który od 1981 roku przez ponad 20 lat żył i tworzył w Siedlcach. Tu w Klubie Garnizonowym przez długi czas pracował jako plastyk. Był studentem Szkoły Sztuk Plastycznych w Kownie; studiował też w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przebył długą i trudną drogę z Wileńszczyzny do Krakowa, potem na Mazowsze i wreszcie na Podlasie, do Siedlec.

W 1992 roku przekazał siedleckiemu Muzeum Regionalnemu ponad 1500 prac: grafik i obrazów. Po śmierci artysty, jego żona oddała do muzeum jeszcze ponad 300 grafik. Teraz zbiór prac Szwainowskiego w muzeum liczy blisko 2 tys. pozycji. Grafika, drzeworyty i linoryty to ulubione techniki graficzne Szwainowskiego - najchętniej się nimi posługiwał.

Szwainowski wiele uwagi w swoich pracach poświęcił architekturze Siedlec; malował Mazowsze i Podlasie: głównie motywy z okolic Czepielina, wiejskie zagrody, nadbużańskie pejzaże i architekturę. W drzeworytach i linorytach pokazał zabytki, stare zaułki, okazy przyrody w siedleckim parku i wielu miejsc, które były dla niego ważne. Artysta wykonał też dużo ekslibrisów, m.in. dla różnych siedleckich instytucji i mieszkańców Siedlec.

Promocję albumu Haliny Budziszewskiej "Kazimierz Szwainowski 1917-2002. Życie i twórczość. W stulecie urodzin artysty", zaplanowano na 10 maja w Muzeum Regionalnym przy Piłsudskiego 1, o godz. 18.00.

Przy informacji wykorzystano urywki "Wprowadzenia" do albumu Haliny Budziszewskiej.

aut. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/