Spożywanie alkoholu nad zalewem nie stało się głównym tematem 49. sesji, ale wątek "alkoholowy" powracał w kilku odsłonach. Radni dowiedzieli się m.in., że koncesje alkoholowe w Mieście będą wydawane teraz na 5 i 6 lat. Dobrą wiadomością dla mieszkańców ul. Okrężnej będzie montaż kamery na parkingu przy zalewie! Prezydent Wojciech Kudelski podczas sesji stanął stanowczo w obronie dobrego imienia gen. Ryszarda Kuklińskiego.

49. sesja Rady Miasta odbyła się 27 kwietnia, jak zwykle w sali obrad magistratu. Link do sesji tutaj.

Wydłużenie okresu przyznawania koncesji na sprzedaż alkoholu ze spożyciem poza miejscem kupna do 5 lat i do 6 lat w miejscu sprzedaży, jest znaczącą zmianą w stosunku do obecnie obowiązującej praktyki przyznawania koncesji na okres dwuletni (w obu przypadkach). To wynik wniosków i dyskusji podczas obrad kilku kwietniowych komisji Rady, które wywołane zostały przez prezydencką inicjatywę projektu uchwały, która – w uproszczeniu – miała przyzwalać na spożywanie alkoholu w 3. miejscach nad zalewem – konkretnie: tam gdzie są tzw. stoły do grillowania. Jako, że dyskusje pokazały znaczne rozbieżności w ocenie pomysłu, prezydent Wojciech Kudelski wycofał projekt uchwały. – Problem jest istotny, a wobec braku konkretnego konsensusu Państwa radnych co do projektu, trzeba go dopracować. – stwierdził prezydent podczas sesji. – Projekt skierowano pod obrady komisji celem konsultacji. Słucham wnikliwie i wobec faktu trudności w przyszłym egzekwowaniu nowego prawa, jako projektodawca, miałem uprawnienie do niewstawiania go do porządku obrad sesji. Jednocześnie prezydent dodał, że nie odsuwa uchwały w nieokreśloną przyszłość, ale szuka kompromisu. – Bogatszy o Państwa opinie, wrócę do projektu uchwały. Chciałbym takiego kompromisu i rozwiązania, w którym możliwa byłaby jego skuteczna egzekucja.

Niejako przy okazji prezydent Wojciech Kudelski poinformował, że podjęto już decyzję o zamontowaniu kamery przy parkingu nad zalewem, przy ul. Okrężnej, gdzie często popołudniami wieczorami zbierają się grupy osób nadużywających alkoholu i nieprzestrzegających ciszy nocnej. Przy okazji prezydent zaapelował do radnych i mieszkańców o czynne i aktywne reakcje wobec wandalizmu i chamstwa w miejscach publicznych. – Nie postawimy strażników wszędzie, bo to niemożliwe. Reagujmy i budujmy w ten sposób postawy, dawajmy przykład – apelował Wojciech Kudelski.

Radni 19 głosami "za" przyjęli uchwałę w punkcie 20. porządku obrad.


Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego po obu stronach ulicy Janowskiej wraz z listą nieuwzględnionych uwag dotyczących projektu planu oraz sposób realizacji zapisanych w palnie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz o zasadach finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych – celem ich rozstrzygnięcia.

Po blisko 4 latach procedowania, 3 wyłożeniach do publicznego wglądu i przyjętych kilkudziesięciu uwagach mieszkańców do jego zawartości, radni przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego po obu stronach (północnej i południowej) ul. Janowskiej. Chodzi o obszar położony w dzielnicy Stara Wieś i obejmujący powierzchnię ok. 63,0 ha., od skrzyżowania Janowskiej z ul. Faustyny Kowalskiej aż do granic ze Stokiem Lackim.

Uchwała Rady dot. tego terenu podjęta została 23 maja 2014 roku. Stosownie do zapisów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta Siedlce, obszar miejscowego planu zawiera tereny mieszkaniowo-usługowe, większe tereny i koncentracje usług oraz obszary poszerzanych i nowych ulic wymagających wykupu terenu. Plan jest zgodny ze studium i zakłada w większości zabudowę mieszkaniową z koncentracją usług głównie wzdłuż Janowskiej oraz miejsce pod cele publiczne – szkołę itp. Znaczną większość uwag mieszkańców Prezydent Siedlec i autorzy planu uwzględnili, a dot. one głównie przebiegu ulic dojazdowych i lokalnych.

Ul. Janowska w przyszłości zostanie poszerzona po północnej stronie (będzie jak na Warszawskiej), a naprzeciwko wylotu ul. Kasztanowej zacznie się niegdyś kolejny, północny etap obwodnicy Miasta, aż do ul. Kazimierzowskiej. Wg planu, dojazd do ul. Wierzbowej zaplanowano z ul. Janowskiej, przed osiedlem domków jednorodzinnych, a dojazd do nich będzie właśnie od Wierzbowej.

- To bardzo atrakcyjny teren dla zabudowy mieszkaniowej i jest dobrodziejstwem, że mamy tyle miejsca dla budujących tu domy mieszkańców – skomentował uchwalenie planu prezydent Wojciech Kudelski. – Dobrze, że plan powstał, bo zapanujemy nad potencjalnym chaosem w zabudowie. Zapewne szybko powstanie tu nowa dzielnica Miasta – ocenił prezydent.

Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic: Okrężnej, Wintera i Dzieci Zamojszczyzny w Siedlcach.

Przesłanką do rozpoczęcia prac nad opracowaniem planu dla tego obszaru była chęć szybkiego procesu jego wykonania. Obszar finalnie podzielono na dwie części, a plany będą przedkładanie do uchwalenia w dwóch odrębnych etapach.

Magistrat w związku z przedłużającym się czasem uzyskania od Marszałka Województwa Mazowieckiego zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych, niestanowiących własności Skarbu Państwa na cele nieleśne, oraz reagując na zainteresowanie potencjalnych inwestorów terenami budowlanymi na pozostałych terenach planu, zadecydował, że z uwagi na zaistniałą pilną potrzebę przyjęcia ustaleń dla trzech obszarów planu, należy dokonać uchwalenia planu etapowo.

Informacja nt. działalności Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. Informacja nt. działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej. Informacja nt. działalności Miejskiego Ośrodka Kultury.

Do znakomitej jakości działań i wydarzeń w siedleckiej kulturze radni na tyle już się przyzwyczaili, że pozostaje im jedynie składanie gratulacji przy corocznych sprawozdaniach z działań prowadzących je ośrodków. CKiS w 2017 roku może pochwalić się skalą i regionalnym zasięgiem oddziaływania: wyprodukowało razem 502 wydarzenia artystyczne i społeczne oraz telewizyjne; w tym 424 artystyczne, które obejrzało 154 tys. widzów (bez widzów TV i radia). Miejska Biblioteka Publiczna kładzie nacisk na dwa osiągnięcia względem 2016 roku: aż 330 tys. wypożyczeń więcej (o 13 tys. więcej) i 167 tys. odwiedzin (o 500 więcej). MBP posiada 340 tys. woluminów, w tym także np. dla niewidomych i kupuje średnio 9 tys. nowych pozycji rocznie.

Mocną stroną MOK jest walor edukacyjny oferty. MOK dokłada starań aby w jak najszerszym zakresie umożliwiać realizację potrzeb twórczych dzieci, młodzieży, osób dorosłych i będących na emeryturze, we wszystkich dziedzinach twórczości. Szerokie uczestnictwo w kulturze sprzyja bowiem rozwojowi społeczeństwa oraz zwiększa atrakcyjność i jakość życia.

W 2017 roku Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach był organizatorem bądź współorganizatorem ponad 630 wydarzeń artystycznych: koncertów, imprez oraz innych
przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, w których uczestniczyło 170 000 osób.

Informacja nt. oceny zasobów pomocy społecznej Miasta Siedlce.

Dane o osobach korzystających z pomocy społecznej w Mieście, zasobach, infrastrukturze, formach wsparcia przygotowano na potrzeby Centralnej Aplikacji Statystycznej, narzędzia Wojewody sumującego statystyki z tej dziedziny. Dane, których opracowanie narzuca ustawa, będą stanowiły podstawę do opracowywania budżetu w zakresie pomocy społecznej na lata następne.

Warto dodać, iż wg statystyk MOPR w 2017 r. wsparciem w formie pracy socjalnej oraz pomocą pieniężną i niepieniężną, udzielanymi na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
objęto 2.032 rodziny (spadek o 3,42% w porównaniu do 2016 roku).

Informacja nt. realizacji Programu "3+ Siedlecka Duża Rodzina"

Program, który wdrożono w 2011 roku umożliwia korzystanie nie tylko ze zniżek w siedleckich ośrodkach kultury i rekreacji, ale także z upustów 1200 firm różnych branż w Polsce. Tylko w 2017 roku wydano 212 siedleckim, wielodzietnym rodzinom 891 kart. Od początku programu Kartę Dużej Rodziny otrzymało 4587 osób w 898 rodzinach. W Siedlcach jest 2890 dzieci, które posiadają kartę uprawniająca do zniżek.


Uchwała w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, świadczone w miejscu zamieszkania osób, które wymagają takiej pomocy oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania.

Uchwała ma na celu uproszczenie, w pewnych aspektach, procedury ubiegania się i korzystania przez osoby potrzebujące ze świadczenia w postaci usług opiekuńczych.
Wprowadzono modyfikację zapisu regulującego kwestię przedkładania zaświadczenia lekarskiego przez osoby, które ubiegają się o tego rodzaju pomoc. Zaświadczenie będzie wymagane tylko od osób, które po raz pierwszy starają się o przyznanie usług opiekuńczych. W pozostałych przypadkach decyzję w kwestii konieczności potwierdzenia stanu zdrowia osoby przez lekarza będzie podejmował pracownik socjalny, przeprowadzający rodzinny wywiad środowiskowy.

Zmianie uległ zapis dot. przyznawania świadczenia w zwiększonym wymiarze, tj.: do 6 godzin dziennie. Wcześniej odnosił się on wyłącznie do mieszkających samotnie osób leżących. Praktyka pokazuje, że są również inne przypadki, w których w pełni uzasadnione jest przyznanie usług opiekuńczych w wymiarze 5 lub 6 godzin dziennie (np. osoba leżąca, zamieszkująca z pracującym zawodowo synem/córką lub małżonkowie zamieszkujący wspólnie, oboje wymagający pomocy w formie usług opiekuńczych, również w weekendy). Z tego samego powodu z punktu odnoszącego się do świadczenia usług w soboty, niedziele i święta, usunięto wyrażenie "osobie mieszkającej samotnie".

Podjęcie uchwały w sprawie określenia sezonu kąpielowego i wykazu kąpielisk na terenie Siedlec w 2018 roku.

Radni ustalili sezon kąpielowy na terenie miasta Siedlce w 2018 r., na okres od 23 czerwca do 31 sierpnia 2018 r. Wymaganiem dla tej decyzji była nowa ustawa "Prawo wodne". W wykazie kąpielisk w Siedlcach w tym roku znalazło się jedynie "Kąpielisko Miejskie nad Zalewem Muchawka", obejmujące 54 m linii brzegowej. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Podjęcie uchwały w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz wyznaczenia miejsc do spożycia w miejscu sprzedaży, w których za zezwoleniem może być dokonywana sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych na terenie miasta Siedlce.

Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi stanowi, iż "Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów". W dotychczas obowiązującej ustawie zakazem objęte były ulice, place i parki. W związku z rozszerzeniem zakazu spożywania napojów alkoholowych na wszystkie miejsca publiczne, magistrat zaproponował Radzie wskazanie miejsc, w których za zezwoleniem będzie można sprzedawać, podawać i spożywać napoje na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów o tereny, na których odbywają się m.in. Dni Siedlec, Dni z Doradztwem Rolniczym, czy też Jarmark Św. Stanisława.

Miejsce sprzedaży i podawania napojów alkoholowych musi być usytuowane w odległości
powyżej 100 metrów od w/w obiektów chronionych, tj. żłobki, przedszkola itp. Niniejsza uchwała pozostawia bez zmian dotychczasowe zasady usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych na terenie miasta Siedlce.

Podjęcie uchwały w sprawie maksymalnej liczby zezwoleń dla poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych do spożycia w miejscu jak i poza miejscem sprzedaży na terenie miasta Siedlce.

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz o bezpieczeństwie imprez masowych nałożyła na
gminy obowiązek ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu, jak i poza miejscem sprzedaży, odrębnie dla poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych. Wprowadzono też konieczność określenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5 % zawartości alkoholu – wcześniej ten rodzaj alkoholu nie był limitowany.

Do tej pory Rada ustalała jedynie ilość "punktów sprzedaży" w których serwowano piwo, wino lub wódkę (niekoniecznie wszystkie razem w jednym miejscu). Teraz ustawodawca używa pojęcia "zezwolenia", czyli np. jeden punkt sprzedaży może mieć teraz 3 zezwolenia: na piwo, wino, czy wódkę. Na 16 kwietnia br. mieliśmy 139 punktów sprzedaży piwa w tzw. detalu, 123 punkty wina i 121 punktów sprzedaży wódki. W tzw. "gastronomii", czyli ze spożyciem na miejscu, istniały: 62 punkty z piwem, 43 z winem i 47 z wódką.

Rada ustaliła maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia poza miejscem sprzedaży dla następujących rodzajów napojów alkoholowych:
a ) do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo - 155,
b ) powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) – 130,
c ) powyżej 18% zawartości alkoholu – 130.

Na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży dla następujących
rodzajów napojów alkoholowych limity te ustalono na poziomie:
a ) do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo – 80,
b ) powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) – 70,
c ) powyżej 18% zawartości alkoholu – 70.

Ustalony limit zezwoleń odzwierciedla maksymalną liczbę zezwoleń, jaką można było wydać na mocy poprzedniej uchwały, która określała liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) - w związku z tym nie nastąpi wzrost liczby punktów sprzedaży tych napoi.

Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy Generała Ryszarda Kuklińskiego i nadania nazwy ulicy Biskupa Henryka Przeździeckiego.

Z inicjatywą nazwania drogi imieniem Generała Ryszarda Kuklińskiego wystąpiło Przedsiębiorstwo Budownictwa Mieszkaniowego Zdzisław i Leszek Skorupka w Siedlcach, z drugą inicjatywą: Prezydent Miasta.

Nowe nazwy nadano ulicom: bocznej ulicy od Artyleryjskiej w kierunku ul. Podsekulskiej (Kuklińskiego) i przyszłej ulicy biegnącej od ul. Piaskowej w kierunku ul. Żytniej (Przeździeckiego). Obie nazwy znajdowały się w prowadzonym przez magistrat "banku nazw".

Ostre veto wobec uchwały dot. gen. Kuklińskiego zgłosił radny Andrzej Koc. Początkowo nazwał on byłego oficera Ludowego Wojska Polskiego i współpracownika CIA "zdrajcą", jednak później przyznał, że to za ostre określenie i poprzestał na stwierdzeniu, że "nie jest to wzór do naśladowania". – Obecną wolność mamy dzięki takim ludziom jak Ryszard Kukliński. Protestuję przeciwko nazywaniu go zdrajcą, to hańba. Uważam, że gen. Kukliński to bohater, a jego działania stanowiły cegiełkę w budowaniu naszej wolności. – ripostował prezydent Wojciech Kudelski.

- To bohater tragiczny. Zapłacił śmiercią swoich dzieci za to, żeby Polska nie jest czerwona, ale biało-czerwona – bronił też gen. Kuklińskiego radny Robert Chojecki. Radni 10 głosami "za", jednym sprzeciwie i 7 wstrzymujących się, przyjęli uchwałę. Głosowanie nad nadaniem imiennie bpa Przeździeckiego nie wywołało emocji.

Krótkie życiorysy gen. Ryszarda Kuklińskiego i bpa Henryka Przeździeckiego poniżej.


Podjęcie uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej miasta Siedlce na lata 2018-2035. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Siedlce na 2018 rok.

Te najbardziej istotne zmiany w budżecie Miasta Siedlce zarówno po stronie dochodów jak i wydatków wynoszą 3.066.020,17 zł.
Wzrost planowanych dochodów wynika m.in. z:
• pozyskania środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z tytułu refundacji wydatków poniesionych w 2017 roku na realizację projektu pn. "Rewitalizacja obszaru zmarginalizowanego poprzez rewaloryzację budynku IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach" w kwocie 1.852.955,13 zł.,
• otrzymanej dotacji z Ministerstwa Edukacji Narodowej na realizację zadań wynikających z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" w zakresie zapewnienia realizacji zadań wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego oraz na doposażenia placówki w kwocie 327.000,00 zł.,
• ze środków na zadania przejęte na podstawie porozumień i umów z innymi jednostkami samorządu terytorialnego (152.810,08 zł.), związanymi z refundacją pobytu dzieci z terenu innych samorządów w Domu Dziecka i Wiosce Dziecięcej.

Na zwiększenie wydatków składają się m.in.:
• planowana do udzielenia dotacja z przeznaczeniem na szkolenie i współzawodnictwo sportowe (piłka nożna, koszykówka, lekka atletyka, piłka siatkowa, rugby, tenis stołowy, narciarstwo biegowe, tenis oraz na pozostałe dyscypliny sportu) - 1. 870. 000,00 zł.,
• dotacja dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej na remont dachu szpitala przy ul. Bema 22, zakup monitorów diagnostycznych do Pracowni RTG i Pracowni Tomografii Komputerowej, zakup stacji opisowych (400.000,00 zł.),
• remont korytarza II piętra oraz klatki schodowej w budynku internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 za kwotę (150. 000,00 zł.).

Jednocześnie zmieniona została Wieloletnia Prognoza Finansowa Miasta Siedlce na lata 2018-2035, co spowodowane jest głównie zmianami w planach inwestycyjnych dotyczących zarówno roku bieżącego jak i lat następnych. Ujęte w planach lub uaktualnione zostały harmonogramy realizacji inwestycji infrastrukturalnych, w tym:
• opracowanie dokumentacji projektowej i przebudowa ulicy Narutowicza na odcinku od ul. Prusa do ul. Dąbrowskiego,
• budowa ulicy Kosowskiej,
• opracowanie dokumentacji technicznej oraz budowa ulicy Dębowej (od ulicy Kasztanowej do granic miasta),
• opracowanie dokumentacji projektowej i budowa ulicy Zielnej na odcinku od ulicy Pamięci Ofiar II Wojny Światowej w kierunku wschodnim,
• opracowanie dokumentacji projektowej i budowa ulicy I Brygady Legionów na odcinku od ul. Budowlanej do ul. Torowej,
• opracowanie dokumentacji projektowej i budowa ulicy Torowej na odcinku od ronda Z. Romaszewskiego do ul. I Brygady Legionów.

aut. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

RYSZARD JERZY KUKLIŃSKI (ps. "Jack Strong", "Mewa"). Urodził się 13 czerwca 1930 w Warszawie, zmarł 11 lutego 2004 w Tampie; pułkownik ludowego Wojska Polskiego, pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady, zastępca szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, od 1970 agent wywiadu amerykańskiej Centralnej agencji Wywiadowczej (CIA), na krótko przed wprowadzeniem stanu wojennego (1981) ewakuowany przez CIA do Berlina Zachodniego.

Pułkownik Ryszard Kukliński miał dostęp do najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego. Poznał plany nuklearnej ofensywy paktu przeciwko Zachodowi. Ta
wojna oznaczałaby zagładę Polski i znacznej części Europy. Przekazując te informacje Stanom Zjednoczonym, sparaliżował agresywne plany Związku Radzieckiego. MON w lutym 2017 wystąpiło z wnioskiem do prezydenta o awans generalski dla płk. Kuklińskiego. Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie płk. Kuklińskiego na stopień generała. Uzasadnienie wniosku Szef MON, uzasadniając wniosek, podkreślał, że jego intencją było okazanie "oczywistej wdzięczności" dla pułkownika za niebezpieczne i intensywne działanie na rzecz niepodległości Polski. Wzór Kuklińskiego powinien wszystkim przyświecać, a pośmiertny awans jest aktem, który pokaże "jakie w trudnych czasach, które są przed nami, ale i w trudnych czasach, które są za nami, są postawy, które są przez państwo polskie aprobowane i które formują nasz naród i formują naszą świadomość narodową".

Biskup HENRYK PRZEŹDZIECKI urodził się 17 lutego 1873 r. W Warszawie. Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Warszawie studiował w Akademii Duchownej w Petersburgu. Następnie był wykładowcą seminarium warszawskiego, proboszczem parafii pw. św. Józefa w Łodzi i wikariuszem generalnym archidiecezji warszawskiej. Wielokrotnie w latach 1912-1916 wyjeżdżał do Rzymu jako delegat polskich biskupów informując Stolicę Apostolską o sytuacji Kościoła polskiego pod zaborami. W 1917r. został członkiem Tymczasowej Rady Stanu Królestwa Polskiego oraz współpracował z Radą Regencyjną, odpowiadając za stosunki ze Stolicą Apostolską.

We wrześniu 1918 r. został mianowany pierwszym biskupem odrodzonej diecezji janowskiej czyli podlaskiej. Pełnił posługę pasterską na Podlasiu przez niemal cały okres międzywojenny - od objęcia rządów w dniu 30 listopada 1918 r., do śmierci, która nastąpiła podczas wizytacji kanonicznej w Ortelu Królewskim w dniu 9 maja 1939 r. Jako pierwszy biskup spoczął w podziemiach katedry siedleckiej. Ważne miejsce w życiu i posłudze biskupa Henryka Przeździeckiego odegrały Siedlce. W tym mieście mieszkał przez okres pasterzowania w diecezji, najpierw w pałacu Księżnej Ogińskiej, a następnie w dzisiejszym gmachu Kurii Diecezjalnej przy ul. Piłsudskiego 62.

Na jego prośbę papież Pius XI ww 1924 r. przeniósł stolicę diecezji z Janowa Podlaskiego do Siedlec, wynosząc kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach do godności katedry. Biskup umieścił tu też Kurię Diecezjalna, a następnie Sąd Biskupi. W 1923 r. założył Gimnazjum i Liceum Biskupie pw. Św. Rodziny, którego spadkobiercą jest obecnie I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach. Ważnym wydarzeniem stał się zorganizowany przez Biskupa Henryka I Diecezjalny Kongres Eucharystycznym, który miał miejsce w Siedlcach w dniach 28-30 czerwca 1929r. z udziałem prymasa Polski kard. Augusta Hlonda.

Rok 2018 - rok 200-lecia powstania Diecezji Siedleckiej oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - to dobra okazja, aby upamiętnić osobę Księdza Biskupa Henryka Przeździeckiego, niezłomnego herolda i świadka wiary oraz polskości, pierwszego biskupa wskrzeszonej diecezji, gdzie mieszkał przez ostatnie 20 lat swojego życia i skąd kierował diecezją.