Prof. Stanisław Kalembasa został 11 kwietnia uhonorowany tytułem Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Profesor jest autorytetem w dziedzinie współczesnej chemii rolnej i gleboznawstwa. Przez wiele lat, pracę naukową i dydaktyczną związał z siedleckim Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym.

Tytuł Honoris Causa bydgoskiej uczelni prof. Stanisław Kalembasa odebrał podczas uroczystego posiedzenia Senatu tej uczelni, w Auli Auditorium Novum Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W 2010 roku prof. Kalembasa został laureatem "Aleksandrii", prestiżowej nagrody Prezydenta Miasta Siedlce. W uroczystościach w Bydgoszczy wziął udział prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

Profesor Kalembasa od lat związany jest też siedleckim Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym. W latach 1978 -1981 był prorektorem ds. Dydaktyki i Wychowania, a od 1981 roku przez kolejne 3 lata, Prorektorem ds. Nauki ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczo–Pedagogicznej w Siedlcach.

- Wszystko rozpoczęło się od hobby. Chemia zawsze była dla mnie ciekawą dziedziną, im głębiej je poznawałem, tym bardziej ciekawsze problemy się pojawiały. Aż nastąpił czas, kiedy spędzając dużo czasu za granicą, tam pojawiła się pełna możliwość rozwoju moich zainteresowań - zwierzał się podczas uroczystosci prof. dr hab. inż. Stanisław Kalembasa.

Zdaniem prof. dr hab. Ewy Spychaj-Fabisiak z UTP w Bydgoszczy prof. Kalembasa był prekursorem wielu rozwiązań i zagadnień. - Zajmował się rzeczami niezmiernie ważnymi dla Polski. To były rzeczy priorytetowe. W latach 80. odpady skażały ochronę środowiska. I coś trzeba było z tym zrobić, czyli utylitarnie je zagospodarować.

- Profesor Kalembasa jest 14. osobą uhonorowaną tytułem Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy - podkreśla prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński, rektor UTP w Bydgoszczy.

W swoim dorobku naukowym prof. Kalembasa ma blisko pół tysiąca opracowań i publikacji. Jest specjalistą współczesnej chemii rolnej i gleboznawstwa; zajmuje się problemami nakierowanymi na obieg pierwiastków i substancji organicznej w środowisku rolniczym i przyrodniczym.

Prof. dr hab. inż. Stanisław Kalembasa to emerytowany profesor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Jest twórcą i wieloletnim kierownikiem Katedry Gleboznawstwa i Chemii Rolniczej tej uczelni. Kontakty naukowe, staże i wizyty Profesora Kalembasy w wielu ośrodkach w kraju i za granicą (Szwecja, USA, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja) przyczyniły się do pogłębienia i rozszerzenia jego wielokierunkowej wiedzy. Jest autorytetem w zakresie badań gleboznawczo-środowiskowych nad procesami fizycznymi i chemicznymi w ekosystemach rolniczych i przyrodniczych.

Dzięki jego pracom naukowym znacząco została poszerzona wiedza m.in. o możliwościach bezpiecznej dla środowiska glebowego utylizacji odpadów organicznych w przestrzeni rolniczej i przyrodniczej.

Dorobek naukowy prof. Kalembasy obejmuje blisko 500 opracowań naukowych. W tej liczbie znajduje się 372 oryginalnych prac twórczych i kilkanaście monografii. Profesor jest promotorem 14 prac doktorskich, autorem lub współautorem 8 podręczników i skryptów, twórcą 8 patentów oraz kilkudziesięciu recenzji wniosków o tytuł i stopnie naukowe. Jego dokonania naukowe znalazły uznanie w krajowym środowisku naukowym i gospodarczym, czego wyrazem są liczne odznaczenia państwowe, resortowe, regionalne i uczelniane, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

opr. wł., na podst. www.utp.edu.pl; foto: tamże.

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/