Za prawie 6 mln zł zostanie zrealizowana rewitalizacja zabytkowego budynku IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Umowę na remont, wybudowanego w 1844 roku obiektu, pomiędzy Miastem Siedlce a Konsorcjum, z liderem firmą MAL-POL podpisano 6 kwietnia. Wykonawcy na placu budowy pojawią się 11 kwietnia i do 1 lipca przyszłego roku mają zakończyć swoje prace.

Na ten moment liczna społeczność "Żółkiewszczaków" czekała długo. Wybudowany, według projektu Antonio Corazziego gmach "Żółkiewskiego" zachował się w swoim niezmienionym kształcie przez 175 lat. W przyszłym roku zobaczymy go znowu w pełnej krasie, odrestaurowany i dostosowany do wymogów współczesnego szkolnictwa.

W przeprowadzonym postępowaniu w trybie przetargu nieograniczonego została wybrana oferta Konsorcjum firm: LIDER: MAL-POL Sp. z o.o. i partnerzy: Zakład Usług lnżynierskich Krzysztof Redesiuk, Firma Remontowo - Budowlana MAL-POL Krzysztof Wasilewski oraz KORONTO Sp. z o.o. Kwota realizacji inwestycji to 5 877 777,77 zł, a termin wykonania zamówienia upływa 1 lipca 2019 r.

W piątek, 6 kwietnia w wybudowanym od podstaw nowym łączniku (połączy gmach główny oraz planowaną halę sportową) podpisano umowę na realizację II etapu rewaloryzacji budynku IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. W imieniu Miasta Siedlce umowę podpisali prezydent Wojciech Kudelski oraz skarbnik Kazimierz Paryła, a w imieniu Konsorcjum wykonawców Dawid Wasilewski, wiceprezes Zarządu MAL-POL Sp. z o.o.

- Dzisiejszy dzień to ważne wydarzenie dla naszego Miasta – powiedział prezydent Wojciech Kudelski. – Popularny w Siedlcach "Żółkiewski" w swojej długiej historii przechodził różne koleje losu. Był nawet zlikwidowany w latach sześćdziesiątych i zniknął na 30 lat, a w budynku funkcjonowała wówczas szkoła gastronomiczna. Kilka lat temu stan techniczny obiektu zagrażał już bezpieczeństwu, podjęliśmy decyzję o wynajęciu pomieszczeń w Collegium Mazovia i przeniesieniu tam szkoły.

W tym czasie cały czas poszukiwaliśmy środków i możliwości rewitalizacji obiektu. Przygotowaliśmy najpierw koncepcję, a potem projekt rozbudowy szkoły. Wreszcie udało się znaleźć środki na zrealizowanie I i II etapu tej inwestycji. Trzeba tu podkreślić zasługi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, który zabiegał o środki z budżetu centralnego.

W lecie i jesienią zeszłego roku zrealizowaliśmy, bardzo szybko I etap inwestycji. Powstał tzw. łącznik, pomiędzy budynkiem głównym, a planowaną halą sportową. Jest to wbrew pozorom duży obiekt tylko o 100 m2 mniejszy od tego zabytkowego. Dzisiaj właśnie w nim podpisaliśmy umowę na remont budynku głównego. Cieszy, że realizacji podjęły się doświadczone siedleckie firmy. Pierwszy etap wykonała firma Zeltech, a drugi Konsorcjum trzech siedleckich firm, które mają duże doświadczenie przy pracach w obiektach zabytkowych. Chciałbym podziękować także Zarządowi Województwa Mazowieckiego, że wsparł realizacje projektu środkami unijnymi.

W ramach rewitalizacji budynku głównego IV LO, wykonany zostanie kompleksowy wielobranżowy remont wraz z przebudową pomieszczeń. Roboty obejmą m.in. wykonanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych, wykonanie wewnętrznego wykończenia ścian oraz malowanie, wykonanie posadzek, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej; wykonanie instalacji wewnętrznych: wod.-kan., c.o., wentylacja, instalacja elektryczna i teletechniczna.

Wystrój strefy wejścia do budynku będzie nawiązywał do historii obiektu. Przewidziane zostało również wyposażenie budynku głównego oraz łącznika. W ramach przebudowy budynek dostosowany zostanie do obowiązujących warunków technicznych, przepisów sanitarno-higienicznych i przeciwpożarowych, co jest niezbędne do właściwego funkcjonowania obiektu.
W ramach robót zewnętrznych wykonane zostanie zagospodarowanie terenu: trawniki, nasadzenia drzew, nawierzchnie z kostki brukowej, parking, droga manewrowa, zjazd, ogrodzenie, oświetlenie terenu.


- To dla nas spore wyzwanie, bo rewitalizujemy zabytkowy obiekt, ściśle związany z historią naszego miasta – powiedział Krzysztof Wasilewski, prezes Zarządu MAL-POL Sp. z o.o. – Jesteśmy doświadczonym wykonawcą remontów zabytków. Niedawno odnawialiśmy siedlecki ratusz, a obecnie pracujemy w Liwie, gdzie odtwarzamy zamkowe mury.

Systematycznie realizowany projekt rewitalizacji i rozbudowy IV LO cieszy uczniów i grono pedagogiczne. – Wiem, że byłem jednym z większych natrętów i za to przepraszam dzisiaj prezydenta Kudelskiego, bo powrót "Żółkiewskiego" na ul. Konarskiego widać już na wyciągnięcie ręki – powiedział Jacek Jagiełło, dyrektor IV LO. - Ekspresowo wykonany I etap inwestycji pozwala od nowego roku szkolnego zorganizować zajęcia w budynku łącznika. Ułożymy tak plany lekcyjne, aby każda klasa miała raz w tygodniu całodzienne zajęcia w nowym budynku. W podpisanej dzisiaj umowie znalazł się także zakup wyposażenia do pomieszczeń w łączniku.


Główny budynek IV LO przy ul. Konarskiego został wybudowany w latach 1843-44, według projektu znanego architekta Antonio Corazziego. Jego autorstwa jest także budynek Poczty przy ul. Piłsudskiego oraz dawnego Teatru przy ul. B-pa Świrskiego. Powierzchnia całkowita remontowanego obecnie budynku to 1526 m2, w tym powierzchnia użytkowa to 1164 m2, a kubatura obiektu 8 tys. m3. Po zakończeniu remontu IV LO im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego będzie miało do dyspozycji 2231 m2 powierzchni użytkowej, 18 sal lekcyjnych, pomieszczenia administracyjne, dużą szatnię z szafką dla każdego ucznia.

opr. wł.

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/